Kámen ve tvaru knihy vyfotografovaný na Marsu

Rover Curiosity Mars od NASA zachytil detailní záběr skály zvané Terra Firme, jejíž tvar připomíná otevřenou knihu. Snímek byl pořízen specializovanou kamerou nazvanou Mars Hand Lens Imager (MAHLI).

Zvláštní tvar skály, jen něco přes palec v průměru, není neobvyklý jev, protože marťanské skály jsou často tvořeny vodou prosakující trhlinami, která s sebou přináší tvrdší minerály, které pomáhají při dlouhodobé erozi tvaru skály.

V tomto případě, po písečných bouřích a silných větrech, skála po dlouhou dobu erodovala, až získala svůj současný tvar s téměř dokonalým tvarem připomínajícím otevřenou knihu.

Rover Curiosity je mobilní laboratoř, vypuštěná v listopadu 2011 z mysu Canaveral na Floridě a nakonec v srpnu 2012 přistála na Marsu v části Marsu zvané kráter Gale.

NASA spustila Curiosity jako součást dlouhodobé mise na průzkum Marsu dříve neznámými způsoby. Laboratoř je bez posádky a provozuje ji Laboratoř proudového pohonu a Kalifornský technologický institut.

Cílem mise je odhalit jakýkoli život, který by mohl existovat na Marsu, získat jasnější představu o klimatických podmínkách na Rudé planetě a o tom, zda by mohla udržet lidský život nebo dokonce umožnit lidstvu vybudovat na určitých oblastech Marsu struktury, které by mohly. člověk. život uměle.

Mohli by to být mláďata s obytnými prostory, ne nepodobnými tomu, co vidíte na výzkumných stanicích v Arktidě, ale v jiném měřítku.

K dosažení uvedených cílů bylo stanoveno osm vědeckých cílů. Rover, vybavený inovativní technologií, včetně kamer, spektrometrů a senzorů, prováděl experimenty a expedice s cílem shromáždit průzkumné informace, které vědcům pomohou porozumět historii i vývoji této jedinečné planety.

Nejpozoruhodnějšími dosavadními nálezy byly důkazy o dávných vodních údolích a přítomnosti organických molekul, což naznačuje, že někdy v minulosti se na Marsu mohly usadit mikrobiologické formy života.

READ  Vysoce kontrastní zobrazení odhaluje neznámou strukturu v galaxii

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *