K tomuto datu ve sportu 27. července 1952: Česká lokomotiva

Ve spolupráci s Sportscyclopedia.com

Emil Zátopek z Československa vyhrál maratonské zlato a završil působivý týden, ve kterém vyhrál tři velké distanční závody, z nichž každý vytvořil olympijský rekord. Zátopkův vytrvalostní test začal na Letních olympijských hrách 1952 v Helsinkách před týdnem, kdy zopakoval svůj zlatý medailový výkon z her v Londýně a vytvořil světový rekord v běhu na 10 000 metrů. O čtyři dny později získal zlato na 5000 metrů, než dokončil maraton, když porazil Argentince Reinalda Giorna o dvě a půl minuty.

Emil Zátopek se narodil 19. září 1922 v Koprivense a byl jedním z nejlepších dálkových běžců v olympijské historii. Bezkonkurenční ve vytrvalostním testu na hrách v roce 1952 vyhrál tři velké distanční závody na hrách v Helsinkách. Zátopek vyrůstal ve velké rodině. V 16 letech šel pracovat do továrny na boty. Tovární atletický trenér nařídil mladým mužům, kteří začali pracovat v továrně, aby běželi závod. Emil Zátopek nejprve protestoval, ale po druhém místě ze 100 běžců se rozhodl, že to chce brát s běháním vážně.

Emil Zátopek nastoupil do posilovny a pomalu se začal budovat v mistrovského běžce, zatímco jeho země trpěla nacistickou okupací během druhé světové války. Po osvobození Československa vstoupil Zátopek do armády, neboť Československo je nyní součástí východního bloku komunistických národů pod vedením Sovětského svazu. Emil Zátopek se v běhu začal honit za národními rekordy. V roce 1948 Zátopek debutoval na světové scéně, když na Letních olympijských hrách v Londýně v roce 1948 získal stříbro v 5K a zlato v 10K.

V zápase v Helsinkách v roce 1952 byl Emil Zátopek připraven převzít vedení. Jeho první závod byl 10 000 metrů. Časem 29:17 vytvořil Zátopek olympijský rekord, když skončil téměř o 16 sekund před Francouzem Alainem Maimonem, bronz bral Alexander Anufriev ze Sovětského svazu.

READ  Kopulovitá sportovní hala Sporadical je obložena hliníkovými panely, které připomínají objem

V 5000 metrech o čtyři dny později Emil Zátopek pokračoval v zapalování trati v Helsinkách. Opět vytvořil olympijský rekord, když zvítězil časem 14:06,4. Pro českého sprintera to byl nejtěsnější závod, Alain Maimon si dojel pro stříbro o vteřinu. Bronz si odváží Herbert Schade z německého United.

Olympiáda pro Emila Zátopka skončila maratonem v ulicích Helsinek. Uběhnutím 26,2 míle za 2:23:03 vytvořil Zátopek další olympijský rekord, když o dvě a půl minuty porazil Argentince Rinalda Giorna. Bronz bral Švéd Gustav Jansson. Po celou dobu Zátopek vydával chraplavý zvuk při svém zátahu, čímž si vysloužil přezdívku „Česká lokomotiva“.