Jupiterova rudá skvrna nemusí být stejná jako ta pozorovaná v roce 1665

V 60. letech 17. století italský astronom Gian Domenico Cassini něco objevil při pohledu na Jupiter: obrovskou skvrnu nyní známou jako znamení planety. Tento planetární útvar, známý jako Velká rudá skvrna nebo Trvalá skvrna, je považován za důkaz masivní joviánské bouře. Ale nový výzkum naznačuje, že bouře, kterou dnes astronomové vidí, není ta samá bouře, kterou Cassini viděla téměř před čtyřmi stoletími.

To, co z vesmíru vypadá jako červená skvrna, je ve skutečnosti obří anticyklonální vír dvakrát větší než Země. Nedávná pozorování naznačují, že bouře zahrnuje vítr vanoucí rychlostí až 400 mil za hodinu a že její výrazná barva může být způsobena interakcí mezi prvky v atmosféře Jupiteru a kosmickým zářením nebo jinými formami záření. Ale i když je toto místo známé po staletí, stále je v něm mnohem víc Hádanky Pro výzkumníky.

Cassini je známá jako průkopník v teleskopické astronomii a byla první, kdo ji objevil. názor V roce 1665 Cassini popsal skvrnu jako tmavý ovál a napsal, že skvrna byla „trvalá skvrna a často se vracela na stejné místo stejné velikosti a tvaru“. Astronomové zaznamenali pozorování skvrn až do roku 1713, ale poté se pozorování zastavilo. Trvalo to až do roku 1831, než jiní vědci znovu ohlásili místo na stejném místě, které identifikovala Cassini.

psaní V Geophysical Research Letters současní vědci použili historická pozorování ke sledování velikosti a pohybu slicku v průběhu let a porovnali tato starověká pozorování s moderními pozorováními. Poté simulovali různé způsoby, jak může skvrna vzniknout.

Jejich analýzy naznačují, že dnes viděná skvrna je více podobná té, kterou pozorovala Cassini v 19. století, než té, kterou Cassini pozorovala kdysi dávno. V průběhu času se skvrna zmenšila a stala se kulatější, možná proto, že rotovala rychleji, napsali vědci. Došli k závěru, že skvrnu pravděpodobně vytvořily nestabilní větry, které vyvolaly počáteční pozorovatelnou bouři, která pak zmizela a pak se vrátila.

READ  Ruský vesmírný odpad nutí vesmírnou stanici uhýbat a zdržovat výstupy do vesmíru

„Bylo velmi motivující a inspirující obrátit se na Cassiniho pozorování a kresby,“ řekl na tiskové konferenci Agustín Sánchez La Vega, profesor aplikované fyziky na Baskické univerzitě ve španělském Bilbau, který výzkum vedl. zahájení„Jiní před námi tato pozorování prozkoumali a nyní jsme změřili výsledky,“ dodal.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *