Jupiter se v pondělí zdá být největší a nejjasnější planetou za 59 let

Jupiter se v pondělí zdá být největší a nejjasnější planetou za 59 let

Od tohoto víkendu budou lovci na obloze vidět vzácný pohled na majestátnost Jupiteru, protože se zdá být největší a nejjasnější za poslední desetiletí. Jupiter by byl jedním z nejchladnějších, ne-li nejvíce, přirozených těles na noční obloze.

V neděli se Jupiter dostane do své nejbližší vzdálenosti od Země za 59 let ve vzdálenosti asi 367 milionů mil. V pondělí se plynný obr dostane do opozice, což znamená, že se bude jevit naproti Slunci než na Zemi. Jupiter bude vycházet na východě, zatímco Slunce zapadne na západě. Tyto dvě události udělají Jupiter Vypadáš světleji A větší na obloze, s nejlepšími výhledy v pondělí večer, podle NASA. Během několika příštích týdnů se však bude zdát, že planeta bude o něco větší a jasnější.

Samostatně, tyto dva stavy nejsou výjimečně vzácné. Jupiter se dostane do opozice každých 13 měsíců, díky čemuž se plynný obr jeví větší a jasnější než v kteroukoli jinou roční dobu. Také se nejblíže přiblíží k Zemi, protože přibližně každých 12 let ukazuje větší dobu, za kterou planeta oběhne kolem Slunce. Překrytí mezi těmito dvěma událostmi je fyzická hra a nebude se opakovat dříve než v roce 2139.

„To je jedna z nejzábavnějších věcí na životě na pohyblivé planetě,“ řekla Michelle Thaler, astronomka z NASA. „Všechno je uspořádáno tak, aby byl Jupiter největší, jaký jste na obloze viděli za posledních 59 let.“

Udělejte si kosmickou prohlídku uvnitř snímků pořízených Webbovým dalekohledem

Možná si amatérští astronomové všimnou rozdílů více než ostatní, řekl Thaler. Pomocí binokulárního dalekohledu nebo dalekohledu budou lidé moci podle NASA pozorovat nepatrné detaily Jupiteru, včetně jeho vzdáleností, a tří nebo čtyř Galileových měsíců. Vyšetřovatelé oblohy musí najít vysoké nadmořské výšky, tmavou oblohu a suché počasí, aby získali ten nejlepší výhled.

READ  Evropská kosmická agentura vás potřebuje, abyste zjistili rozdíly mezi těmito snímky

Teleskopy ve vesmíru budou také schopny zachytit lepší pohled na plynného obra během příštích dvou měsíců, řekl Thaler. Nedávno vypuštěný vesmírný dalekohled Jamese Webba zachytil mimořádný snímek planety ve velkých detailech. Snímek vytvořený z několika vozidel ukazuje polární záři nad severním a jižním pólem Jupiteru. Slavná Velká rudá skvrna, velká rotující bouře, která může pohltit Zemi, se jeví jako bílá, protože odráží tolik slunečního světla.

Jupiter vždy fascinoval astronomy, tak často, jak jen mohl poskytnout stopy K rané historii Země. Jupiter byl pravděpodobně první planetou, která vznikla v naší sluneční soustavě, vznikla ze zbytků plynu a prachu po formování Slunce asi před 4,6 miliardami let. Během této doby velká a těžká planeta proletěla vnitřní sluneční soustavou a zničila další nové planety, které se jí zformovaly v cestě. Trosky ze zničených novorozeneckých planet byly nějakým stavebním materiálem pro Venuši, Zemi, Mars a Merkur.

Thaler řekl, že Jupiter může být také zodpovědný za velkou část vody na naší planetě. Když se Jupiter pohyboval vnitřní sluneční soustavou, možná dodal část vody, která dnes zaplňuje naše oceány. Většinu povrchové vody na Zemi, řekl Thaler, „možná přinesl Jupiter a vzal s sebou spoustu ledového materiálu z vnější sluneční soustavy.“

Podívejte se na toto „surrealistické“ zatmění Jupitera, které vám možná uniklo

Pro galaktické průzkumníky je Jupiterův měsíc Europa také jedním z nejpravděpodobnějších míst k nalezení života v naší sluneční soustavě mimo Zemi. Ledový měsíc může mít tři složky nezbytné pro život: vodu, energii a chemii.

READ  Astronauti nechtěně upustí brašnu na nářadí při provádění opravné mise během výstupu do vesmíru

Zatímco Jupiter dělá svůj vlastní vzácný přístup a opozici, obdivujte jeden z největších fyzických důvodů, proč jsme tady. „Na Jupiteru je spousta úžasných věcí,“ řekl Thaler. „Příštích pár týdnů budeš vypadat obzvlášť velký a jasný. Bude to prostě krásné.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *