Jizvy po tsunami přetrvávají o deset let později v Japonsku

FOTKY AP: Jizvy po tsunami přetrvávají po deseti letech v Japonsku

Autor: FOSTER KLUG

8. března 2021 GMT

TOKYO (AP) – Fotografie mohou stále šokovat.

Omámení přeživší pochodují pod obrovskými námořními loděmi uloženými v hromadách sutin a zkrouceném železu, které bylo kdysi přeplněným centrem města, s loděmi padajícími jako dětské hračky. Truchlící, kteří přežili, se pohybují v ploché sutině svých domovů. Opuštěné farmy stojí ve stínu jaderné elektrárny Fukušima, protože se stále ozývá ozvěna katastrofického kolapsu.

Associated Press zachytil tyto podmanivé fotografie v roce 2011 poté, co obrovská vodní stěna srovnala část severovýchodního pobřeží Japonska a zametla auta, domy, kancelářské budovy a tisíce lidí.

O deset let později se reportéři AP vrací k dokumentaci komunit roztrhaných tím, co se zde označuje jako zemětřesení ve Velkém východním Japonsku. Touha po přestavbě na zemi zpustošenou tisíci lety katastrof – sopečné erupce, tsunami, zemětřesení, války a hladomor – je silná a existují oblasti, kde po devastaci roku 2011 není ani stopy.

Ale tato trojitá katastrofa v japonském regionu Tohoku – zemětřesení, tsunami a roztavení jaderných zbraní – byla na rozdíl od toho, kterému Japonsko dříve čelilo, a výzvy návratu k tomu, co bylo před deseti lety normální, byly hrozivé. Půl milionu z domova. Desítky tisíc se nevrátily a vyprázdnily města, která se již snažila zabránit tomu, aby jejich mládí odjelo do Tokia a dalších velkých měst. Záření přetrvává. Vládní neefektivnost, drobné hašteření a byrokratické hašteření zpozdily stavební úsilí.

Navzdory neúspěchům a nerovnoměrnému pokroku je tohoku roku 2021 dokladem naší kolektivní vůle – národní, místní i osobní. Podívejte se pozorně a uvidíte, že i ta nejúžasnější transformace nese zbytky toho, co se stalo v roce 2011, jizvy této hluboké rány na psychice regionu.

READ  Hurikán Norma a hurikán Tammy: Obě bouře blízko země

Tyto AP obrázky, tehdy a nyní, vyvolávají zásadní otázku: Jak byste definovali změnu po velkém traumatu?

Svým způsobem je to nejjednodušší věc na světě, kterou lze popsat. Odstraněny tuny trosek, nepadly tam ropné tankery. Silnice, které byly znovu vydlážděny tam, kde předtím byly popraskané a pokroucené hromady asfaltu. Lesklé nové budovy nyní stoupají nad skvrny od špíny.

Drsnost této fyzické změny má ale také představu něčeho mnohem méně zjevného, ​​něčeho o lidech, kteří na těchto místech žijí. Jejich odolnost, jejich vyprávění, jejich zármutek, jejich hněv a jejich tvrdohlavé odmítnutí podrobit se silám mimo jejich kontrolu, ať už přirozeným nebo byrokratickým.

To vše a ještě více najdete v těchto mocných scénách před a po, a po a nyní.

Fotografie vyprávějí příběh velké změny a lidí, kteří ji provedli.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *