Jižní Asie protestuje proti prorockým prohlášením představitelů BJP Indie | zprávy o islamofobii

Tisíce muslimů v jihoasijských zemích, jako je Indie, Bangladéš a Pákistán, se shromáždily na protest proti urážlivým poznámkám představitelů indické vládnoucí strany na adresu proroka Mohameda, které vyvolaly diplomatickou reakci proti Dillí.

V pátek byly z různých indických měst, včetně hlavního města Dillí, hlášeny protesty, když muslimové po odpoledních modlitbách pochodovali, skandovali protivládní hesla a vyzývali k zatčení členů Bharatiya Janata Party premiéra Narendry Modiho.

Hněv narůstá v Indii a zemích s většinou muslimů po celém světě od minulého týdne, kdy dva představitelé BJP – mluvčí Nupur Sharma a šéf dillíské mediální buňky Navin Kumar Jindal – pronesli komentáře považované za urážku proroka islámu a jeho manželky. , Aisha.

BJP suspendovala Sharmu a vyloučila Jindala s tím, že odsuzuje urážky náboženských osobností. Pravicová strana také požádala své mluvčí, aby byli „extrémně opatrní“ v náboženských záležitostech v „debatách“ v hlavním vysílacím čase na indických zpravodajských kanálech.

Policie v Dillí ve čtvrtek podala žalobu na dva členy BJP a další – včetně muslimského poslance a novináře – za „podněcování k nenávisti“ a další obvinění.

Indičtí muslimové, kteří od nástupu Módího k moci v roce 2014 čelí prudkému nárůstu islamofobie a útokům na ně, ale tvrdí, že tato opatření nestačí.

Lidé drží plakáty během demonstrace vyzývající k zatčení Nupur Sharma a Naveen Kumar Jindal za jejich komentáře k Prorokovi před mešitou v Bombaji [Francis Mascarenhas/Reuters]

Několik částí Kašmíru spravovaného Indií, jediného regionu s muslimskou většinou v zemi, zažilo v pátek automatické uzamčení na protest proti urážlivým poznámkám dvou vůdců BJP proti proroku Mohamedovi.

Úřady ve sporném regionu pozastavily mobilní internetové služby a nasadily do některých oblastí další bezpečnostní síly jako preventivní opatření k potlačení lidových protestů.

„Případ rozzuří každého muslima na světě. Maharajuddin, majitel obchodu v hlavním městě Šrínagaru, řekl Al-Džazíře, že BJP propaguje nenávist vůči muslimům, ale měli by vědět, že urážení našeho Proroka nebude tolerováno.“

Protesty po pátečních modlitbách byly hlášeny z několika okresů ve státě Uttarpradéš na severu Indie, který má 204 milionů obyvatel, z nichž více než 19 procent jsou muslimové.

READ  Donald Trump Jr. byl zesměšňován za to, že naznačoval, že skutečnou příčinou ukrajinské krize byl Hunter Biden

V Novém Dillí se před Mughalskou érou Jama Masjid ve starých čtvrtích hlavního města shromáždilo velké množství lidí, kteří skandovali hesla proti vládě vedené BJP. Podobné protesty byly hlášeny z dalších indických států, včetně Západního Bengálska a Telangany.

Bavni Mittal z Al-Džazíry ve zprávě z Nového Dillí uvedl, že v indických ulicích panuje „obrovský hněv“ kvůli výrokům představitelů BJP proti proroku Mohamedovi.

Protesty podle ní na některých místech přerostly v násilnosti, policie protestující obvinila obušky a použila slzný plyn.

„Demonstranti požadují zatčení bývalé mluvčí BJP Nupur Sharma za rouhačské komentáře,“ uvedla.

Mittal řekl, že akce BJP proti Sharmovi a Jindalovi byla podle kritiků „příliš pozdní reakcí“. „Oni (kritici) obvinili BJP z podněcování protimenšinových a protimuslimských nálad v Indii,“ řekla.

Hněv v Bangladéši

V Bangladéši tisíce lidí protestovaly před hlavní mešitou Bait Makram v Dháce po pátečních modlitbách a skandovaly hesla jako „Bojkotujte indické produkty“ a „Zavěste, kdo urazí našeho proroka“.

Bangladéšský protest
Muslimové se účastní průvodu po pátečních modlitbách na protest proti rouhačským komentářům o proroku Mohamedovi ze strany členů BJP v Dháce v Bangladéši. [Mohammad Ponir Hossain/Reuters]

Z jiných částí hlavního města byly také hlášeny malé průvody proti prohlášením představitele Hinduistické nacionalistické strany proti Prorokovi.

Protesty organizovaly Andolon Bangladesh Islami, Asociace islámských učenců Bangladéše a Islami Okiya Guti.

Zatímco Indie se snaží udržet diplomatickou bouři v mnoha arabských a dalších zemích s většinou muslimů kvůli prohlášením proti islámu, vláda v Bangladéši – domově čtvrté největší muslimské populace na světě – zatím Módího vládu neodsoudila.

Mlčení premiéra Sheikh Hasina bylo kritizováno opozičními stranami a lidmi.

Asif Nazrul, profesor práva na univerzitě v Dháce, řekl Al-Džazíře, že bangladéšská vláda nepromluvila, protože si nechce „za žádnou cenu znepřátelit Indii, i když se to týká cti proroka islámu“.

Vláda šejka Hasiny zůstává u moci bez mandátu od lidu a velká část lidí v Bangladéši věří, že za tím má svou roli Indie. Hasina administrativa by tedy přirozeně neudělala nic, co by popudilo Modiho vládu.

READ  Tower of London Bridge zůstala otevřená kvůli technické chybě

Protiindické nálady v Bangladéši ohledně zacházení s indickou muslimskou menšinou vzrostly od doby, kdy Módí převzal moc v roce 2014.

Ve čtvrtek největší nepolitická muslimská platforma v Bangladéši, Hafizul Islam, zorganizovala masové shromáždění v Dháce na protest proti prohlášením představitelů BJP o Prorokovi a vyzvala vládu, aby indickým úřadům zaslala oficiální odsuzující dopis.

Řečníci na protestu také vyzvali k bojkotu indických produktů, dokud země neopustí svou protimuslimskou politiku.

shromáždění v Pákistánu

Tisíce lidí se ve čtvrtek v Pákistánu shromáždily a krátce se střetly s policií v pákistánské metropoli a vyzvaly muslimské země, aby přerušily diplomatické styky s Dillí kvůli prohlášením dvou představitelů BJP, kteří porušovali proroka Mohameda.

protest v Pákistánu
Demonstranti pálí indickou vlajku během demonstrace, aby odsoudili urážlivé odkazy na islám a proroka Mohameda ze strany členů strany Bharatiya Janata Party v Lahore [K M Chaudary/AP]

Mezi pákistánskými demonstranty Jamaat-e-Islami a policií vypukly rvačky, když se demonstranti pokusili pochodovat k indickému velvyslanectví v Islámábádu, ale policie je zastavila.

V Karáčí, největším pákistánském městě, vyšly desítky lidí do ulic a vyzvaly vládu, aby uzavřela indickou vysokou komisi a bojkotovala indické výrobky.

„Vláda by měla zavřít indickou vysokou komisi v Pákistánu a ekonomicky bojkotovat Indii,“ řekl demonstrant Shabana Umm al-Hassanin.

Demonstranti také spálili indické státní vlajky a obrázky Modi a Sharma.

Vztahy mezi Pákistánem a Indií jsou hořké. Od své nezávislosti na britské nadvládě v roce 1947 vedly tyto dva jaderně vyzbrojené národy dvě ze svých tří válek o spornou himálajskou oblast Kašmír, rozdělené mezi sebou, ale oba si to nárokovaly v plném rozsahu.

Faisal Mahmood přispěl k této zprávě z Dháky v Bangladéši.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.