Jihočínské moře: USS Benfold vzdoruje čínským územním nárokům

USS Benfold se plavila kolem Paracelských ostrovů, známých jako ostrovy Xisha v Číně, v tom, co nazývá námořnictvo Operace Svoboda navigace (FONOP)V prohlášení to uvedl mluvčí Sedmé americké flotily podplukovník Mark Langford.

Paracels je skupina 130 malých atolů a útesů v severozápadní části Jihočínského moře. Nemají žádné domorodé obyvatele, o kterých by se dalo mluvit, pouze čínské vojenské posádky o 1400 lidech, podle CIA Factbook.

V prohlášení amerického námořnictva se uvádí, že Penfold zpochybnil nároky Vietnamu a Tchaj-wanu.

„Všichni tři žadatelé vyžadují buď povolení, nebo předběžné oznámení, než vojenské plavidlo vstoupí ‚nevinným průjezdem‘ teritoriálním mořem. Podle mezinárodního práva… mají lodě všech národů – včetně jejich válečných lodí – právo na nevinný průjezd teritoriálním mořem.“ Uvalení jednostrannosti jakéhokoli povolení nebo požadavku předchozího upozornění na nevinný průjezd je nezákonné,“ stojí v prohlášení amerického námořnictva.

Potvrzení práv na svobodu plavby zahrnuje plavbu do 12 mil od územních hranic od pobřeží země uznané mezinárodním právem.

Ale námořnictvo vybralo Čínu tím, že vytvořilo to, co nazývá „přímými základními liniemi“, které uzavírají všechny vody v rámci ostrovního řetězce, a řeklo, že Penfold tato tvrzení také zpochybňuje.

„Mezinárodní právo nedovoluje kontinentálním zemím, jako je Čínská lidová republika, stanovit základní linie kolem celých rozptýlených ostrovních skupin,“ stojí v prohlášení USA.

„S těmito základními liniemi se Čínská lidová republika pokusila nárokovat si více vnitrozemských vod, teritoriálních moří, výlučné ekonomické zóny a kontinentálního šelfu, než na jaké má podle mezinárodního práva nárok,“ stojí v prohlášení.

Čína reagovala rozzlobeně na přítomnost Penfoldu v tom, co prohlašuje za své teritoriální vody.

„Velitelství Jižního divadla Lidové osvobozenecké armády zorganizovalo námořnictvo a letectvo, aby torpédoborec vystopovalo, monitorovalo a s varováním vyhostilo,“ uvádí se v prohlášení čínské armády.

READ  Tchaj-wan vyšetřuje místní televizní síť poté, co odvysílala falešné zprávy o čínské invazi

„To, co Spojené státy udělaly, vážně porušuje suverenitu a bezpečnost Číny, což je další silný důkaz toho, že usiluje o námořní hegemonii a militarizaci Jihočínského moře. Fakta plně dokazují, že Spojené státy jsou na jihu ‚riskmaker‘ Čínské moře a „největší ničitel“ míru a stability v Jihočínském moři.

Čína tvrdí, že téměř celé území Jihočínského moře o rozloze 1,3 milionu čtverečních mil je jejím suverénním územím.

Langford řekl, že čtvrtek FONOP byl druhým v tomto roce proti čínským nárokům v Jihočínském moři – USS Benfold také plula blízko Spratlyho ostrovy v úterý – ale zdůraznil, že jde o pokračování dlouhodobého vojenského cvičení USA.

„Americké síly operují v Jihočínském moři denně, stejně jako po více než století,“ uvedlo prohlášení amerického námořnictva.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.