Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa čelí špatnému volebnímu výsledku ANC

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa čelí špatnému volebnímu výsledku ANC
Video vysvětlení, „Výsledky odrážejí vůli lidu,“ říká prezident Ramaphosa.

  • autor, Lou Newton
  • Role, BBC novinky
  • Zpráva z Londýn

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa připustil, že jeho strana Africký národní kongres utrpěla těžký volební výsledek poté, co strana ztratila většinu poprvé od konce apartheidu před 30 lety.

Africký národní kongres, který vedl Nelson Mandela, získal ve středečních volbách 159 křesel ve 400členném parlamentu, oproti 230 křeslům v předchozím shromáždění.

Ramaphosa stále popisuje výsledky jako vítězství demokracie a vyzývá soupeřící strany, aby našly společnou řeč a zjevně se připravily na koaliční rozhovory.

Opoziční strana Demokratická aliance uvedla, že je otevřena koaličním rozhovorům s Ramaphosou, ale postavila se proti řadě klíčových priorit jeho vlády.

Volební komise v neděli oznámila, že po sečtení všech hlasů získala ANC 40 %, což je pokles oproti 58 % v předchozích volbách.

Analytici uvedli, že je to méně než nejhorší scénář, který by podle strany mohl dosáhnout 45 %. ANC nyní musí vytvořit koalici k vytvoření příští vlády.

„Naši lidé promluvili, ať se nám to líbí nebo ne, promluvili,“ řekl Ramaphosa.

Dodal: „Jako lídři politických stran a všichni, kdo zastávají odpovědné pozice ve společnosti, jsme slyšeli hlasy našich lidí a musíme respektovat jejich přání.“

Dodal, že voliči chtějí, aby strany našly společnou řeč.

„Svým hlasováním jasně a jasně ukázali, že naše demokracie je silná a trvalá,“ řekl.

Politické strany Jihoafrické republiky mají za cíl dosáhnout koaliční dohody do dvou týdnů, kdy se poprvé sejde nový parlament.

Středopravá strana Demokratická aliance je stále druhou největší stranou v parlamentu s 87 křesly a prohlásila, že je otevřena koaličním rozhovorům.

„Vyzýváme všechny ostatní, kteří milují naši ústavu a vše, co znamená, aby odložili malichernou politiku a úzké sektářské zájmy a spojili se hned,“ řekl vůdce Demokratické strany John Steenhausen.

ANC uvedlo, že o těchto dvou politikách se v koaličních rozhovorech nedá vyjednávat.

Bývalý prezident Jacob Zuma, který nyní vede stranu Umkhonto Visizwe (MK), která se umístila na třetím místě s 58 mandáty, se vyhlášení výsledků nezúčastnil a navrhl, že by je mohl napadnout.

MK řekl, že by byl ochoten spolupracovat s ANC, ale ne pod vedením pana Ramaphosy.

Nahradil Zumu ve funkci prezidenta a vůdce ANC po lítém boji o moc v roce 2018.

Patrick Gaspard, který byl v letech 2013-2016 americkým velvyslancem v Jihoafrické republice, v rozhovoru pro BBC označil oba politiky za „zapřísáhlé nepřátele“.

Zuma dříve v neděli vyzval k opakování voleb a řekl, že volební komise by neměla vyhlašovat konečné výsledky.

V sobotu varoval komisi, že by nás „provokovala“, kdyby ignorovala jeho požadavek uspořádat nové volby a provést nezávislé vyšetřování obvinění jeho strany z podvodu.

„Problémy nezačínají, když problém není,“ řekl.

Nyní panují obavy, jak na výsledky zareagují příznivci Zumy.

Tento 82letý muž byl v těchto volbách politickou postavou na útěku – a je připraven napnout svaly jako král ve své domovské provincii KwaZulu-Natal, kde MK bojoval o významnou část hlasů od ANC.

Vznikla teprve před několika měsíci a byla největší stranou v provincii s 44 % hlasů proti 19 % ANC.

Místní problémy mohly být velkým faktorem v tomto posunu, protože někteří členové komunity se obrátili zády k ANC, protože nedokázala vyřešit vážný nedostatek vody.

Části provincie, jako je Trenance Park, jen 20 minut jízdy od hlavního města Durbanu, nemají vodu z kohoutku už 10 měsíců.

Obyvatelé jsou závislí na cisternách s vodou, které někdy nedodávají vodu včas.

Lidé v KwaZulu-Natal doufají, že volby nyní skončí a že se problém jednou provždy vyřeší.

Již dříve jihoafrický policejní šéf varoval, že hrozby zaměřené na destabilizaci země nebudou tolerovány.

„Nemůže být žádný prostor pro hrozby nestability, abychom registrovali námitky nebo obavy ohledně volebního procesu,“ řekl na tiskové konferenci policejní ministr Bheki Cele.

Od prvních demokratických voleb v zemi v roce 1994, kdy se úřadu ujal Nelson Mandela, má ANC vždy více než 50 % průzkumů.

Podpora pro stranu ale dramaticky poklesla kvůli hněvu nad rostoucí mírou korupce, nezaměstnanosti a kriminality.

Gaspard řekl: „V této zemi jsou desítky milionů mladých lidí, kterým se říká „born-free“ generace, kteří se narodili po roce 1994 po konci apartheidu a cítí, že jejich země prošla politickou transformací, ale nikoli ten ekonomický.“ BBC.

Dodal, že v roce 2015 „bylo zcela jasné, že ANC má sestupnou trajektorii, protože nedokázala poskytovat základní služby v zemi“, konkrétně poukázal na pokračující výpadky elektřiny.

READ  Nový Zéland, jehož reakce na pandemii byla bedlivě sledována, odstraňuje nejnovější omezení COVID-19

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *