Jihoafrický parlament hoří i po několika hodinách

Kapské Město – Mohutný požár v budově parlamentu v Jihoafrické republice v neděli vyslal plameny a kouř ze střech a hasiči se vrhli na záchranu historických budov.

Úředníci uvedli, že požár se rozšířil z kanceláře ve třetím patře budovy sousedící se starou budovou Národního shromáždění směrem k tělocvičně a střechám. Řekli, že rozsah ničení není okamžitě jasný, ale že „dvě velmi odlišné oblasti“ začaly hořet, a varovali, že to bude pravděpodobně rozsáhlé.

„Celý parlamentní komplex byl vážně poškozen – zatopen a kouřem poškozen,“ řekl JP Smith, člen výboru pro bezpečnost a ochranu v Kapském Městě, a dodal, že „střecha nad starou shromažďovací halou je úplně pryč.“

„Druhým místem požáru je budova Národního shromáždění, která byla zničena,“ řekl pan Smith s odkazem na budovu, kde se schází parlament. Konstrukční střecha se zhroutila. Hasiči museli být na chvíli odtaženi.“

Požár byl nahlášen kolem šesté hodiny ranní a hořelo ještě v neděli odpoledne. Nebyly hlášeny žádné zranění nebo úmrtí.

Vyšetřovatelé, kteří místo ohledávali, se snažili zjistit, jak požár vznikl a proč vznikl právě tak, jak k němu došlo.

„Budou muset zjistit, jak se oheň šíří z prvního požáru na druhý, protože tyto dvě oblasti jsou velmi odlišné,“ řekl pan Smith.

Škody přijel v neděli odpoledne prohlédnout i prezident Cyril Ramaphosa.

Když požár vypukl brzy, od hlavního vchodu do budovy Národního shromáždění stoupal kouř. Později, když se to dostalo více pod kontrolu, kouř ustoupil tomu, že vstupní okna zčernala.

Komplex zahrnuje stavbu, která byla dokončena na konci 19. století a je domovem Národního shromáždění, horní komory země. Novějším přírůstkem je budova Národního shromáždění.

V březnu došlo k požáru nejstarší budovyTento požár byl ale rychle uhašen.

„Je tragické, že začínáme nový rok na tomto základě, požárem ve staré radě, který se zřejmě šíří na novou radu,“ řekl v neděli Stephen Swart, šéf afrických křesťanských demokratů.

Požár hořel ještě několik hodin po prvním nahlášení. Smith řekl, že na místo bylo vysláno nejméně šest hasičských vozů a asi 70 hasičů a policistů a ulice kolem komplexu byly uzavřeny.

Požár vypukl druhý den Pohřeb arcibiskupa Desmonda M. sukénka, laureát Nobelovy ceny za mír, který pomohl vést válku proti apartheidu v Jižní Africe. Bydlím v katedrále svatého Jiří, která je pár minut chůze od budov parlamentu. Arcibiskupův popel byl pohřben v katedrále v neděli ráno na soukromém obřadu pro jeho rodinu přibližně ve stejnou dobu, kdy byl oheň poprvé spatřen.

Kapskému Městu už požáry nejsou cizí, požáry buší na svazích slavné Stolové hory mají v posledních letech ničivý dopad. Minulý rok vypukl na univerzitě v Kapském Městě masivní požár, Kde byla pohlcena knihovna zvláštních sbírek Domov jedné z největších sbírek knih, filmů, fotografií a dalších primárních zdrojů dokumentujících historii Jižní Afriky.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *