Jihoafrická republika hájí plánovaná vojenská cvičení s Ruskem a Čínou

Jihoafrická republika hájí plánovaná vojenská cvičení s Ruskem a Čínou
  • Lavrov je na návštěvě kvůli rozhovorům s klíčovým africkým spojencem
  • Pandor říká, že námořní cvičení jsou „normální“
  • Prezident Ramaphosa z Jižní Afriky je neutrální stranou

PRETORIA (Reuters) – Jihoafrický ministr zahraničí se v pondělí vyhnul kritice plánovaných společných vojenských cvičení s Ruskem a Čínou a prohlásil, že pořádání takových cvičení s „přáteli“ je „přirozený průběh vztahů“.

Naledi Pandorová to řekla během setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, který byl na návštěvě Jižní Afriky 11 měsíců po ruské invazi na Ukrajinu.

Jižní Afrika je jedním z nejdůležitějších spojenců Ruska na kontinentu rozděleném kvůli invazi a pokusům Západu izolovat Moskvu kvůli jejím vojenským akcím.

Některé opoziční strany a malá ukrajinská komunita v Jižní Africe uvedly, že hostování Lavrova bylo necitlivé.

Jihoafrická republika tvrdí, že je vůči konfliktu na Ukrajině neutrální a zdržela se hlasování o rezolucích OSN o válce.

Má úzké vztahy s Moskvou, přítelkyní vládnoucího Afrického národního kongresu, když se osvobozenecké hnutí postavilo proti vládě bílé menšiny, a od 17. do 27. února bude na svém východním pobřeží hostit společné cvičení s Ruskem a Čínou.

„Všechny země provádějí vojenská cvičení s přáteli po celém světě. Je to přirozený průběh vztahů,“ řekl Pandor po boku Lavrova novinářům v hlavním městě Pretorii.

Cvičení se uskuteční 24. února, v první výročí toho, co Rusko nazývá svou „zvláštní vojenskou operací“. Ukrajina a její spojenci tvrdí, že Rusko zinscenovalo imperiální převzetí svého území.

Vláda prezidenta Cyrila Ramaphosy vyjádřila přání zprostředkovat ukrajinský konflikt jako neutrální strana.

„Jako Jižní Afrika neustále prohlašujeme, že budeme vždy připraveni podporovat mírové řešení konfliktů na (africkém) kontinentu a po celém světě,“ uvedl Pandor v předchozích prohlášeních.

neutralita

Jižní Afrika má malý obchod s Ruskem, ale podporuje světový názor – upřednostňovaný Čínou a Ruskem – který se snaží zrušit vnímanou americkou hegemonii ve prospěch „multipolárního“ světa, v němž je geopolitická moc více rozptýlena.

READ  Německo oficiálně uznává svá zvěrstva: NPR

Lavrov řekl, že vojenská cvičení byla transparentní a že Rusko, Čína a Jižní Afrika poskytly všechny relevantní informace.

Pandor řekl, že Jižní Afrika se nenechá zatahovat do stran, a kritizoval Západ za odsuzování Ruska a ignorování problémů, jako je izraelská okupace palestinských území.

Jihoafrické ozbrojené síly minulý týden uvedly, že cvičení je „způsobem, jak posílit již tak prosperující vztahy mezi Jihoafrickou republikou, Ruskem a Čínou“.

Ruská tisková agentura Tass v pondělí informovala, že se cvičení zúčastní ruská válečná loď vyzbrojená hypersonickými křižními zbraněmi nové generace.

Lavrov byl na návštěvě země šest měsíců před rusko-africkým summitem v červenci. Ukrajinské velvyslanectví neposkytlo žádné oficiální vyjádření, ale představitelé uvedli, že požádalo jihoafrickou vládu, aby pomohla prosadit ukrajinský mírový plán.

Další zprávy Karen du Plessis, Annette Meridzanian, Alexander Winning a Estelle Charbon, scénář Tim Cox, střih Timothy Heritage

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *