Jeho manželka říká, že český prezident Zeman potřebuje čas na uzdravení

PRAHA (AP) – Český prezident Miloš Zeman, který byl několik dní hospitalizován s blíže nespecifikovaným zdravotním problémem, ve čtvrtek řekl, že jeho manželka potřebuje čas na zotavení, a není si jistý, zda jeho stav ovlivní snahy o sestavení nové vlády.

„Mohu potvrdit, že byl na časově náročné léčbě,“ řekla Ivana Gemanová. „Chci tě požádat o trpělivost. Potřebuje znovu získat sílu.“

Gemnova, která stála vedle své dcery Catariny, hovořila s médii na pražském hradě.

Zeman byl v neděli převezen do vojenské nemocnice v hlavním městě Semenu, krátce po setkání se svým spojencem, premiérem Andrzejem Babišem, aby diskutovali o výsledku parlamentních voleb z minulého týdne.


Prezident kliniky Dr. Miroslav Javorl řekl, že prezident byl v nemocnici s komplikacemi, které byly spojeny s blíže neurčeným chronickým onemocněním.

Nemocnice uvedla, že Zaman je na jednotce intenzivní péče a ve stabilizovaném stavu.

Jako prezident hraje Zeman klíčovou roli při sestavování nové vlády. Přestože je úřad většinou formální, je český prezident zodpovědný za snahu přivést k moci po parlamentních volbách vůdce strany.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovsek dříve řekl, že jeho současný pobyt v nemocnici nebyl hrozbou pro povolební vyjednávání země a jeho ústavní povinnosti. Řekl, že Zaman denně žádal o sledování médií.

Při absenci informací o Zamanově zdravotním stavu tento týden předseda Senátu Parlamentu České republiky řekl, že požádá prezidentskou kancelář o radu ohledně Zamanových prognóz, aby zjistil, zda může vykonávat své povinnosti. Senát bude tento problém projednávat příští týden.

Pokud Zeman nebude moci fungovat kvůli špatnému zdravotnímu stavu nebo z jiných důvodů, jeho prezidentské pravomoci převezme jak předseda vlády, tak jeho mluvčí v parlamentu.

READ  Tenisová extáze Schreve nejprve získala zlato pro muže v Německu

Po ustavující schůzi nové dolní komory parlamentu 8. listopadu bude muset Zaman přijmout demisi končící vlády.

Trojkoalice Liberal-Conservative, Together získala v sobotu 27,8% hlasů, čímž porazila Bobbyho ANO o 27,1%. Na třetím místě se umístila středolevá Liberální aliance s 15,6%.

Obě koalice se zavázaly sestavit koaliční vládu. Levicově-levicová aliance získala 71 z 200 křesel v dolní komoře parlamentu a 37 křesel, což dalo jejich vládě pohodlnou většinu.

Bobbyho ANO získalo 72 křesel, o šest méně než ve volbách v roce 2017.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *