„Jednou“ nestačí k zobrazení krásné knihy | Umění a zábava

Přivést trhák na jeviště může být ošemetná záležitost, ale dublinský muzikál Once Johna Carneyho z roku 2007 se v roce 2012 nádherně přenesl na Broadway, a to díky citlivému psaní Endy Walshe a strašidelné lidové hudbě Glenna Hansarda a Markety Erglové. Jejich píseň „Falling Slowly“ vyhrála Oscara a show získala osm cen Tony, včetně ceny za nejlepší muzikál.

Od té doby byl inscenován po celém světě a současná verze komorního muzikálu v divadle spisovatelů v Glencoe si zaslouží vysoké hodnocení za inovaci a dokonale zapadá do intimity Nicholsova jeviště. Režisérka a choreografka Katie Spielman upouští od tradiční irské hospody a místo toho udržuje herce, kteří hrají na své vlastní nástroje, ve víru akce, což usnadňuje plynulou změnu scén s jednoduchými rekvizitami, jako je stůl a židle, stejně jako pianino. (na kolech). Když členové skupiny aktivně nevystupují, stojí kolem nebo sedí na uvedených židlích a sledují se.

Spelman řeší jednoduché problémy s kreativitou příběhového divadla. V jedné scéně stojí vyhlídky na malebných lavičkách designéra Joonhee Parka, aby simulovaly kopec s výhledem na drobná bílá světla designéra osvětlení Yaela Lubetzkyho, která měla v dálce reprezentovat Dublin. Kostýmy Gregoryho Grahama většinou evokují upjaté hippie s rozmarnými doteky, mezi nimi řemínky na klavír a tělo ze žraločí kůže.

Zásluhy patří hudebnímu režisérovi Mattu Deitchmannovi, který také hraje Eamona, a dále

Zvukoví designéři Christopher M. LaPorte a Sarah Ramos chválili, jak dobře show zněla, od hraní „The North Strand“ na začátku až po a cappella verzi „Gold“ a opakování „Falling Slowly“ na konci. (Ujistěte se, že dorazíte brzy, abyste stihli před představením sadu irských (a dalších) lidových písní od obsazení.)

Ve skutečnosti je děj „Once“ docela tradiční, ale zdá se, že témata lásky, ztráty, zármutku, omlazení a radostí z hudby každému udeří do noty a Walshova kniha je plná humoru. Velká část pochází od dívky (Dana Saleh Omar), české imigrantky, která přivádí – nebo přesněji jezevce – Guye (Matt Mueller) zpět do milostného života. Ze situace se vždy vynoří její suché vložky, například když se jí zeptá, zda to s něčím myslí vážně, odpoví: „Já to myslím vždycky vážně. Jsem Češka.“

READ  Ve věku 89 let zemřel dirigent Liverpoolské filharmonie Lebor Peszek

Girl and Guy se setkávají poté, co zpívá o „Leaving“ o svém nedávném rozchodu se svou přítelkyní, která se přestěhovala do New Yorku, pak nechá kytaru na podlaze s úmyslem vzdát se hudby a zaváže se, že opraví Hoover a bude žít nad svým koštětem. prodejna. Omarova dívka, přírodní síla, přesvědčí truchlícího Müllera, aby vzal kytaru, a řekne mu, že jeho hudba získá zpět jeho přítelkyni. Náhodou má s sebou vysavač, který potřebuje opravu, a nabídne, že tuto službu vymění tím, že Guyovi nechá hrát její hudbu na klavír v nedalekém obchodě.

Guy a Girl jsou oba „vypnuti“ – jeho rozchodem, jejím nevydařeným manželstvím – a jak se jejich přátelství rozvíjí tvorbou hudby, naléhá na ně, aby dali dohromady kapelu a dali demo. Zamilují se do sebe, ale i přes romantické napětí není vztah naplněn a místo toho přichází do sladkého, ale smutného semifinále.

Cestou potkáváme Billyho (Matt Edmonds), majitele nerezového obchodu s notami, kde dívka hraje na klavír; bankovní manažer (Yuchi Chiu), na kterého Girl and Guy apelují, aby si půjčili peníze na demo a který je přesvědčí, aby ho nechali vstoupit do kapely (na violoncello); dívka-dcera Ivonka (Kajsa Allen v alternaci s Viva Burrisi); její milující matka Paruska (Bethany Thomas) a její tři spolubydlící: Reda (Elisa Carlson), Svic (Lucas Loch-Johnson) a Andre (Liam Oh). Je tu také neustále podporující Da Guy (Ron E. Raines), který stále truchlí nad ztrátou své ženy, a jeho bývalá přítelkyně (Elon Dobias, který se krátce objeví na konci a zdá se, že je připraven vzít ho zpět).

Chemie mezi Guyem a Grlem poněkud chybí v Book Theatre Once Upon a Time, ale Omarova dívka je tak přesvědčivá, že to více než vynahrazuje. Nabídka brzy končí, ale cesta do Glencoe stojí za to.

READ  Barbora Krejčíková vs Garbiñe Muguruza Kurzy a předpovědi

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *