Je hubnutí důležitým zdravotním cílem?

Reklamy, popkultura a dokonce i lékaři mohou mluvit o zdraví a váze, jako by byly stejné: menší těla jsou zdravější a větší těla by měla být nezdravá.

Vysoký BMI je spojen s onemocněními, jako je cukrovka a srdeční choroby, řekl Philip Shearer, MD, profesor interního lékařství a ředitel Touchstone Diabetes Center na University of Texas Southwestern Medical Center. ale, BMI je kontroverzní způsob měření zdravíJe to jen jeden z mnoha faktorů spojených se změnami v osobní pohodě, řekl Dr. Asher Larmy, britský praktický lékař a aktivista.

Často však při hodnocení zdraví přikládáme příliš velký význam vzhledu člověka, říká Shana Minnie Spence, registrovaná dietoložka v New Yorku. A i když se naučíme sundat zátěž ze společenských standardů krásy, může být těžké cítit se sebevědomě ve svém těle, pokud svou velikost považujete za nezdravou.

Odborníci říkají, že je čas rozmotat zdraví a váhu a zaměřit se více na chování, které podporuje naše zdraví, než na číslo na váze.

Korelace vs. kauzalita

Larmy řekl, že je důležité pochopit, že studie uvádějící hrozné zdravotní výsledky u lidí s vysokým tělesným tukem mohou poukázat pouze na souvislost, nikoli na příčinnou souvislost.

Larmy dodal, že ačkoli studie mohou říci, že lidé s vyšší hmotností mají často vyšší riziko srdečních onemocnění, nemohou říci, že by váha způsobila srdeční problémy.

Scherer řekl, že důležitost těchto studií by neměla být přehlížena. Asociace jsou silné, řekl, a „z hlediska fyziologie pracujeme na klinice s asociacemi.“

Scherer řekl, že stále hrají roli další faktory, jako je přístup k lékařské péči.

Pro lidi s velkým tělem může být obtížné získat kvalitní lékařskou péči, řekla Bree Camposová, trenérka body image v Paramusu v New Jersey.

Nejen její klienti se bojí jít k lékaři. Ačkoli vzdělává lidi o jejich tělesném vzhledu a duševním zdraví, Campos se často bojí jít k lékaři ze strachu, že se bude stydět za svou váhu, řekla.

READ  Příprava astronautů na mentální a emocionální výzvy hlubokého vesmíru

„Můžu dostat bolest v krku, můžu dostat vyrážku,“ řekl Campos.

„Vzhledem k mé tělesné velikosti je velmi nepravděpodobné, že budu moci jít k lékaři a získat skutečnou diagnózu, což neznamená, že pravděpodobně zhubnu.“

Těla nejsou vizitky

Spence svým klientům ráda připomíná: Těla nejsou vizitky.

Řekla, že se nemůžeme podívat na tělo člověka a dozvědět se o jeho zdraví, zvycích nebo biologii.

Snažíte se zhubnout a dostat se do fáze stability?  Je čas dozvědět se o teorii nastavené hodnoty

„Můžeme se dostat k něčím lékařským záznamům? Promluvíme si s jejich lékařem?“ Ona řekla. „A upřímně řečeno, zdraví je často mimo naši kontrolu. Existuje mnoho chronických nemocí, které lidé prostě dostanou.“

Scherer řekl, že ačkoli můžeme vidět souvislosti mezi velikostí těla a zdravotními podmínkami široce, jakmile se výzkumníci podívají na jednotlivce, není to tak jasné.

„Obecně platí, že ne každý s velmi vysokým BMI má diabetes 2. typu,“ řekl.

Scherer řekl, že lidé v menších tělech mohou vyvinout srdeční onemocnění nebo cukrovku a ve větších tělech je spousta lidí, kteří jsou zcela metabolicky zdraví.

„Je to jen odraz naší genetické heterogenity a toho, jak nakládáme s nadbytečnými kaloriemi,“ dodal.

Dělá nás dieta zdravějšími?

Co to vůbec znamená být zdravý? A může vám dieta pomoci se tam dostat?

To závisí na částech zdraví, které upřednostňujete.

20 skvělých hádanek, které vás zabaví na hodiny (obrázek přes CNN podtrženo)

Zdraví se skládá z mnoha faktorů. Vyhýbat se nemoci je jedna věc, řekl Spence, stejně jako udržení duševního zdraví, udržování aktivních sociálních sítí, dostatek spánku a snižování stresu.

Dodala, že omezení kalorií nebo vyřazení některých potravin nemusí být obecně zdravé, pokud to negativně ovlivňuje vaše duševní zdraví nebo vám brání užívat si čas s přáteli a rodinou. A někdy tato omezení vedou ke ztrátě hmotnosti, aniž by vaše tělo správně vyživovalo.

„Zhubnout se nerovná štěstí a nutně to neznamená, že budete zdraví, protože způsob, jakým hubnete, může být také škodlivý pro vaše zdraví,“ řekl Spence.

U většiny lidí restriktivní dieta s cílem zhubnout nefunguje. Více než 80 % lidí, kteří zhubli, je do pěti let nabylo zpět, Podle studie z roku 2018.

Campos řekl, že kdyby naše telefony nefungovaly tak, jak byly často zamýšleny, většina lidí by je už nepoužívala.

READ  Zdá se, že supernovy a život na Zemi úzce souvisí

„Ale kultura stravování odvedla velmi dobrou práci, když nás oklamala, že můžete mít vše, co chcete. Budete zdraví, budete fit a dostanete pochvalu,“ dodala.

Na co se zaměřit, chceme-li být zdraví, pokud nejde o hubnutí? Zaměřte se na chování podporující zdraví, jako je přestat kouřit, více se hýbat, lépe spát, méně se stresovat a jíst potraviny, které vám vaše tělo říká, že potřebujete, říká Larmy.

Dodali, že díky tomu možná zhubnete, ale to není cílem.

„Nezaměřujeme se na váhu, to znamená, že se můžeme skutečně zaměřit na některé zdravé chování, které je udržitelnější,“ řekl Thompson-Wessen.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.