Je čas na hodnotově založené ekonomické „NATO“.

Je čas na hodnotově založené ekonomické „NATO“.

Během posledních dvou desetiletí jsme zažili vážnou demokratickou recesi. Jedním z hlavních důvodů je Čína. Za 30 let Čína dosáhla rychlého rozvoje v rámci svého komunistického systému jedné strany, stala se druhou největší ekonomikou na světě a rychle zmenšila propast se Spojenými státy v oblasti technologií a obrany. Výrazně rozšířila svůj vliv na mezinárodní scénu a zdá se, že nabízí autoritářským státům světa alternativu k liberální demokracii jako cestě k modernitě.

Čína se zároveň dobře seznámila s využíváním své ekonomické síly k nátlaku na demokracie v otázkách, jako jsou lidská práva a Tchaj-wan. Doufáme, že země tomuto tlaku odolají, ale každá země má své limity. Světové demokracie tedy musí reagovat kolektivně, nikoli individuálně.

Největším problémem demokratického světa je přílišná závislost ekonomiky jednotlivých zemí na Číně. Údaje z roku 2020 ukazují, že Čína je největším, druhým největším nebo třetím největším obchodním partnerem Spojených států a drtivé většiny jejich demokratických spojenců. Stejně jako bezpečnostní aliance řeší vojenské hrozby, tak je načase zakládat ekonomické aliance, které budou odolávat nátlaku vyplývajícímu z konfliktů založených na hodnotách. Představte si tyto aliance jako ekonomické „NATO“ světových demokracií.

Nová ekonomická smlouva Organizace demokracií si klade za cíl zapojit se do kolektivní obrany a útočných kroků v otázkách souvisejících s hodnotami. Aliance uplatní princip vzájemné obrany NATO v ekonomické sféře: když Čína ekonomicky odvetí členskému státu za obranu demokratických principů, ostatní členové smlouvy se za něj postaví, aby pomohli zmírnit výslednou ekonomickou bolest posílením obchodu a financí. . pomoci nebo jiné pomoci. To by pomohlo prolomit dilema kolektivní akce, kterému dosud čelily všechny demokracie – zejména ty menší.

READ  Vláda ČR schválila strop pro ceny elektřiny a plynu

Kolektivní zločin má tři složky: Za prvé, každý členský stát schvaluje legislativu spojující lidská práva s diplomatickými vztahy s diktaturami, provádí pravidelná hodnocení a vydává výkonné zprávy svým národním zákonodárným sborům. Za druhé, členské státy budou na vhodných globálních fórech kolektivně konfrontovat státy, které porušují lidská práva. Za třetí, členské státy společně formulují opatření k potrestání jednotlivých případů porušování lidských práv.

V reakci na hodnotové spory s Čínou se v posledních letech objevila vzájemná hospodářská pomoc mezi Japonskem, Tchaj-wanem, Austrálií, Českou republikou, Litvou a dalšími zeměmi. V dubnu 2022 například Evropská unie schválila finanční pomoc ve výši 130 milionů eur pro litevské podniky. Čína zahájila diskriminační obchodní omezení poté, co litevská vláda umožnila Tchaj-wanu otevřít reprezentativní kancelář s použitím názvu „Taiwan“ namísto „Taipei“, jako ve Spojených státech a dalších zemích. Otázkou ale zůstává: Jak dlouho mohou tyto jednotlivé akty vzájemné pomoci trvat? Budou tyto demokracie (včetně EU) dostatečně silné, aby si udržely své hodnoty a vzájemnou podporu, když Čína přijme strategii rozděl a panuj?

Svět vstoupil do nového druhu studené války. Prezident Joe Biden i čínský generální tajemník Si Ťin-pching to uznali, i když se těmto slovům vyhýbají. Rostoucí geopolitické rozdíly v důsledku ruské invaze na Ukrajinu vedly ke zvýšenému zaměření na tento konflikt. Ale pro demokratický svět není otázkou, zda nebo jak nazvat tento nový konflikt, aby byl uznán, ale spíše jak v něm bojovat a vyhrát. Hodnotově založené ekonomické NATO, které navrhuji, by bylo základní a efektivní strukturální odpovědí na výzvu, kterou Čína představuje pro globální demokracii.

READ  Jak získat vízum digitálního nomáda a pracovat odkudkoli

Foto: Dursun Aydemir/Anadolu Agency prostřednictvím Getty Images

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *