jasnější | Poslední ruské výjimky z mezinárodního sportu

Řídící orgány různých sportů se rozhodly zakázat Rusku účast na mezinárodních akcích a zrušily své nadcházející akce v zemi kvůli geopolitickému napětí.

Řídící orgány různých sportů se rozhodly zakázat Rusku účast na mezinárodních akcích a zrušily své nadcházející akce v zemi kvůli geopolitickému napětí.

Minulý týden bylo Rusko středem výzev k bojkotu her v rámci země a se zemí v důsledku svých kroků na Ukrajině. Mnoho sportovců a mezinárodních řídících orgánů vyjádřilo obavy z geopolitického napětí mezi oběma zeměmi.

Fotbal

FIFA a UEFA zakazují Rusku účast: FIFA a UEFA 28. února oznámily ruským národním týmům a fotbalovým klubům, že jim bude až do odvolání zakázána účast v jakékoli z jejich soutěží. To znamená, že se země nezúčastní nadcházejících kvalifikací o mistrovství Evropy žen a žen UEFA o mistrovství světa ve fotbale 2022. Německý klub RB Lipsko se navíc v Evropské lize UEFA utká s nadcházejícím ruským rivalem Spartakem Moskva.

„Fotbal je zde zcela jednotný a v naprosté solidaritě se všemi postiženými lidmi na Ukrajině. Oba prezidenti doufají, že se situace na Ukrajině dramaticky a rychle zlepší, aby se fotbal opět stal hnací silou jednoty a míru mezi lidmi.“

UEFA se také rozhodla vypovědět svou sponzorskou smlouvu s ruskou energetickou společností Gazprom.

Již dříve evropský fotbalový řídící orgán rozhodl, že všechny zápasy ruských a ukrajinských klubů se budou hrát na neutrálních místech.

Národní fotbalové federace Švédska, Polska a České republiky vyjádřily neochotu čelit Rusku. Jednalo se o geopolitická opatření a bezpečnost hráčů. V současné době mělo Rusko hrát 24. března v Moskvě Polsko a ve stejný den Švédsko proti České republice. Vítězové obou zápasů se měli utkat o postup na mistrovství světa.

Finále Ligy mistrů UEFA přesunuto: Evropská fotbalová unie (UEFA) přesunula dějiště finále mužské Ligy mistrů ze Petrohradu na Stade de France v Saint-Denis. Poděkovala francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi za to, že se pohybuje v „době krize, která nemá obdoby“.

„Ve spolupráci s francouzskou vládou bude UEFA plně podporovat úsilí mnoha zúčastněných stran zajistit záchranu fotbalistů a jejich rodin na Ukrajině, kteří čelí extrémnímu lidskému utrpení, ničení a vysídlení,“ stálo v prohlášení z 25. února.

Atletika

OC: Výkonná rada Mezinárodního olympijského výboru v pondělí odebrala olympijský řád udělený ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, místopředsedovi vlády Dmitriji Černyšenkovi a zástupci náčelníka štábu ruské prezidentské výkonné kanceláře Dmitriji Kozakovi. Mezinárodní sportovní federace navíc doporučily, aby ruští a běloruští sportovci nebyli zváni na mezinárodní soutěže. Olympijský řád je udělován jednotlivcům za jejich službu pro olympijskou věc prostřednictvím jejich přínosu pro sport.

Mezinárodní olympijský výbor již dříve doporučil, aby se v Rusku a Bělorusku žádná sportovní akce nekonala. Samotné tělo nemá v žádné zemi žádnou akci.

V prohlášení vydaném 25. února Mezinárodní olympijský výbor uvedl, že obě země porušily olympijské příměří. Dodala, že bezpečnost a zabezpečení sportovců by měla mít absolutní prioritu. Obnovená tradice „olympijského příměří“ má chránit zájmy sportovců a sportu obecně vzhledem k „nové politické realitě“. Znovu zakoupeno v prosinci 2021.

„… MOV je hluboce znepokojen bezpečností olympijské komunity na Ukrajině. Zřídil pracovní skupinu, která pečlivě sleduje situaci a koordinuje humanitární pomoc členům olympijské komunity na Ukrajině, kdykoli to bude možné,“ prohlásil MOV dne 24. února y Číst.

Dále vyjádřila svou „plnou podporu“ Mezinárodnímu paralympijskému výboru (IPC) pro letošní zimní paralympijské hry v Pekingu.

Globální atletika: Všichni sportovci byli řízeni řídícím orgánem a podpůrný personál a úředníci z Ruska a Běloruska budou v dohledné době vyloučeni ze všech akcí Světové atletické série. Dodala, že rada zváží další opatření, včetně pozastavení členství Běloruské federace, na svém zasedání rady příští týden. Ruská atletická federace má od roku 2015 pozastavenou činnost za porušení dopingu. Poslední rozsudek naznačuje, že vyloučení čelí také ruští sportovci se statusem ANA pro rok 2022.

Tenis

Ve společném prohlášení vydaném mezinárodními řídícími orgány tohoto sportu bude prozatím ruským a běloruským hráčům povoleno soutěžit na mezinárodních akcích na Tour a Grand Slamech. Až do odvolání však nebudou soutěžit pod jménem nebo vlajkou svých zemí.

V prohlášení se dále uvádí, že Mezinárodní tenisová federace (ITF) pozastaví členství Ruské tenisové federaci a Běloruské tenisové federaci a zruší jejich účast ve všech soutěžích ITF až do odvolání.

Federace předtím na neurčito zrušila všechna svá mistrovství v Rusku a Bělorusku. V úterý rady WTA a ATP oznámily přerušení společného podniku WTA/ATP plánovaného na říjen v Moskvě.

Ukrajinská tenisová federace napsala Mezinárodní tenisové federaci, aby zabránila Rusku v účasti na mezinárodních týmech a akcích jednotlivců, uvedla v pondělí agentura Reuters. Rovněž požádalo komisi, aby z organizace vyloučila Rusko a Bělorusko. Tato zpráva byla znepokojivá zejména pro ruského hráče Daniila Medveděva, který se v pondělí dostal do čela žebříčku ATP.

„Pojďme (Medveděv) hrát na ATP tour, ale grandslamy jsou akce Mezinárodní tenisové federace, a pokud ztratíte možnost hrát na grandslamu, nebude světovou jedničkou,“ řekla Seva Kevelich. řekl agentuře Reuters člen představenstva ukrajinské tenisové federace.

V samostatném incidentu dříve, poté, co si zajistil místo ve finále dubajského tenisového šampionátu, ruský tenista Andrej Rublev vyzval k míru mezi Ruskem a Ukrajinou. Na televizní kameru napsal: „Ne válce, prosím.“

Formule 1

FIA, mezinárodní řídící orgán motorsportu, tento týden oznámila, že za současných podmínek by nebylo možné uspořádat Velkou cenu Ruska. „Sledujeme vývoj na Ukrajině se smutkem a šokem a s nadějí na rychlé a mírové řešení současné situace,“ stojí v jejím prohlášení.

Závod se měl konat 25. září.

Sebastian Vettel a Max Verstappen, němečtí a nizozemští závodní jezdci, prohlásili, že by byla chyba závodit v zemi. „Myslím, že je špatné závodit v zemi. Je mi líto nevinných lidí, kteří přijdou o život a jsou zabiti z hloupých důvodů a velmi podivné a bláznivé jízdy,“ citovala ho agentura AP.

„Myslím, že když je země ve válce, není správné tam závodit, to je jisté,“ řekl Verstappen.

READ  Sports Digest: Ruský soud stanovil datum odvolání Britney Grenier na 25. října

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

"Totální hudební narkoman. Student. Zombie fanatik. Pivní evangelista. Vášnivý televizní fanoušek. Certifikovaný spisovatel."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.