Japonsko spěchá se svými letadly za ruskými a čínskými válečnými letadly poblíž vzdušného prostoru během čtyřkolky

Tokio (Reuters) – Japonsko se plazilo tryskami poté, co se k jeho vzdušnému prostoru v úterý přiblížila ruská a čínská válečná letadla, když Tokio hostilo vůdce Kvartetu, jehož součástí jsou i Spojené státy, uvedl ministr obrany Nobuo Kishi.

Na tiskové konferenci vysílané online Kishi řekl, že Tokio diplomatickou cestou vyjádřilo „vážné obavy“ Rusku i Číně.

Incident označil za potenciální provokaci ze strany Pekingu i Moskvy v den, kdy se v Tokiu setkali americký prezident Joe Biden, indický premiér Narendra Modi a nově zvolený australský vůdce Anthony Albanese.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

„Domníváme se, že skutečnost, že tato akce byla učiněna během summitu Kvartetu, ji činí ještě provokativnější než v minulosti,“ řekl s tím, že jde o čtvrtý podobný incident od listopadu.

Kishi řekl, že dvě čínská válečná letadla přeletěla nad Japonským mořem z Východočínského moře a poté se k nim připojila dvě ruská válečná letadla na společném letu směrem k Východočínskému moři.

Později, řekl, byla tato dvě čínská válečná letadla nahrazena dvěma dalšími letadly, o kterých se věřilo, že jsou čínská, a poté letěli s Rusy na dlouhý let směrem k Tichému oceánu.

Řekl, že ruské průzkumné letadlo přeletělo nad otevřeným mořem ze severního ostrova Hokkaidó na poloostrov Noto na hlavním japonském ostrově.

Řekl, že žádné z letadel nevstoupilo do japonského vzdušného prostoru.

Rusko a Čína potvrdily, že provedly společnou hlídku. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že hlídka trvala 13 hodin nad Japonským mořem a Východočínským mořem.

Čínské ministerstvo obrany uvedlo, že cvičení jsou součástí „ročního plánu vojenské spolupráce“.

Samostatně jihokorejská armáda uvedla, že vyšifrovala své stíhačky poté, co nejméně čtyři čínská a čtyři ruská válečná letadla vstoupila v úterý do zóny protivzdušné obrany. Přečtěte si více

READ  Mluvčí WHO v tuto chvíli řekl proti pasům pro vakcínu proti koronavirům

Bezprostředně nebylo jasné, zda spolu tyto dva incidenty souvisely, nebo zda se na nich podílela samotná válečná letadla.

Čtyři vůdci Kvartetu – neformální skupiny vedené Washingtonem – v úterý zopakovali své odhodlání zajistit svobodný a otevřený Indo-Pacifik tváří v tvář stále asertivnější Číně. Přečtěte si více

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

(Nobuhiro Kubo Reporting) Další zprávy od Satoshi Sugiyama; Napsal David Dolan. Střih Andrew Heavens a Bernadette Baum

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.