Jankto říká, že coming out je „určitě úleva“

Sedmadvacetiletý křídelník Getafe, hostovaný v klubu Sparta Praha, se v pondělí stal prvním aktivním internacionálem, který vystoupil jako gay.

„Bylo to těžké rozhodnutí, ale jsem opravdu rád, že jsem se tak rozhodl,“ řekl Yankto pro Český veřejnoprávní rozhlas.

„Teď konečně můžu žít tak, jak chci, a to je nejdůležitější. Rozhodně to byla úleva,“ dodal ve svém prvním rozhovoru od chvíle, kdy se objevil v emotivním videu na sociálních sítích.

„Chci jít příkladem pro ostatní, ukázat, že můžete i nadále dělat svou práci. A myslím, že jsem dal velmi pozitivní příklad.“

Yancto, který má tříletého syna s bývalou přítelkyní, řekl, že nejprve své rodině řekl, že je gay, a pak se před rokem a půl setkal se svým nejlepším přítelem.

„Pak jsem to řekl v šatně před pár měsíci. Reakce mých spoluhráčů byla fantastická, udělali to velkým krokem,“ dodal.

Jen hrstka starších hráčů se při hraní veřejně ukázala jako gayové, včetně Joshe Cavalla z Adelaide United v říjnu 2021 a Jakea Danielse v anglickém klubu Blackpool v květnu 2022.

Janktoho oznámení vyvolalo vlnu podpory na sociálních sítích, včetně FIFA, UEFA a špičkových klubů od Arsenalu po FC Barcelona.

„Odpověď byla kolosální, úžasná, úžasná,“ řekl Yankto.

„To mi usnadnilo.“

Dodal ale, že je připraven na negativní ohlasy, až se vrátí na hřiště, když se v neděli střetne se Spartou Jablonec v České lize.

„Bylo by naivní si myslet, že mi to projde. Pokud někdo cítí nutkání, je to v pořádku, ale rozhodně bych nereagoval.“

„Fotbalové prostředí je samozřejmě trochu homofobní a ke každému týmu je připojeno několik stovek chuligánů, kteří by nic z toho neměli,“ řekl Yankto.

„Ale to je také kvůli skutečnosti, že nemáme historii pozitivních příkladů ukazujících, že vaše sexuální orientace nehraje roli.“

READ  Anglie předstihla Ukrajinu a poprvé po 25 letech se dostala do semifinále mistrovství Evropy

Yankto řekl, že očekává, že negativní zpětná vazba časem odezní a hráči nakonec nebudou muset dělat podobná prohlášení.

„Doufám, že se tam dostaneme co nejdříve a pro ty kluky to bude mnohem jednodušší než pro mě.“

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *