Jak vidět pět planet zarovnaných na pondělní noční obloze

Pokud se chcete v pondělí večer pokusit vidět všech pět planet na obloze, budete muset udělat pár věcí, abyste zvýšili své šance.

(Getty Images)

Přesně před měsícem jsem psal o krásné těsné konjunkci Venuše a Jupitera, které jsem byl svědkem při přechodu Atlantiku. Bylo opravdu na co se dívat.

Internet v poslední době bzučí o „pěti planetách viditelných v roce 2023“ o více než pěti milión Hledá Google na toto téma! Online média zachytila ​​příběh, V pondělí se zaměřte na sledování oblohy.Ano, existuje pět planet – Merkur, Venuše, Mars, Jupiter a Uran – které jsou v současné době zarovnány na západní obloze. V pondělí budou Jupiter a Merkur od sebe vzdáleny „na šířku prstu na délku paže“ (1 až 1,5 stupně), tedy nejblíže k nim na současném pohledu na oblohu.

Jupiter se bude v následujících dnech dále pohybovat směrem k obzoru, zatímco Merkur bude stoupat na obloze. Ale budou velmi Blízko obzoru po západu slunce a Ne Snadno vidět.

Venuši a Mars by bylo možné snadno spatřit vizuálně, zatímco Uran by byl velmi slabý a těžko viditelný.

Pokud se chcete pokusit vidět všech pět planet, budete muset udělat pár věcí, abyste zvýšili své šance na to.

Dalekohledy, nejlépe se širokým zorným polem, výrazně zvýší vaše šance, že uvidíte Jupiter, Merkur a Uran. Bez ní jsou vaše šance vidět tyto tři planety mizivé. (Getty Images)

V první řadě si musíte vybrat místo, které má jasný výhled na západní obzor – takové, které nemá žádné budovy ani stromy a je rovné, pokud je to možné. To je nezbytné, protože Merkur a Jupiter budou čtyři stupně nízko nad obzorem ve 20:00 EST, což je doba, kdy byste měli začít hledat na obloze tyto dva.

Jakékoli překážky ve vašem výhledu na západní obzor vám pravděpodobně zablokují výhled na něj. plánovat Jděte do národního parku Shenandoah Ve Virginii, abych maximalizoval své příležitosti.

READ  Sonda Emirati Mars Probe pořídila epický snímek měsíce Marsu

Zadruhé, dalekohled, nejlépe širokoúhlý, výrazně zvýší vaše šance, že uvidíte Jupiter, Merkur a Uran. Bez ní jsou vaše šance vidět tyto tři planety mizivé.

Použijte tuto mapu oblohy, která ukazuje planety vzhledem k Venuši, a pokuste se je najít na obloze. (Greg Redfern pomocí Sky Safari Pro)

Venuši můžete použít jako průvodce k nalezení obecné oblasti nižšího Merkuru-Jupiteru ve 20:00 EST a vyššího Uranu později, když je obloha tmavá. Vyhledejte na obloze planetu Venuši, která bude díky její jasnosti vizuálně dobře viditelná. Pak použijte mapu oblohy, jako je ta výše, která ukazuje další tři planety ve vztahu k Venuši, a pokuste se je najít na obloze.

Jupiter je mnohem jasnější než Merkur a Uran bude mít zelenou barvu, která ho odliší od jakékoli jiné hvězdy. Jako bonus bude Merkur v příštích několika týdnech o něco snazší vidět, jak bude stoupat výš na obloze, takže sledujte „Okřídleného posla“, zejména 14. dubna ve 20:30 EST, kdy je 10 stupňů nad západním obzorem.

Mars bude nad Měsícem a bude těžké ho vidět. Pomocí dalekohledu se podívejte na Měsíc, abyste viděli lunární krátery a temnou marii, obrovské impaktní pánve způsobené asteroidy a kometami, které se před miliardami let naplnily měsíční lávou.

Jako vždy zkontrolujte počasí, ale předpověď ukazuje, že v naší oblasti by mělo být jasno, alespoň v době představení.

Ode dneška za dva týdny odjíždím do Austrálie na dubnové hybridní úplné zatmění Slunce, navštěvuji přední astronomická zařízení v zemi a nádherně fotografuji temnou noční oblohu.

Sledujte moje astronomická dobrodružství na Twitteru @zaměstnanec A můj Denní blog Abychom drželi krok s nejnovějšími zprávami v astronomii a průzkumu vesmíru. Můžete mi poslat e-mail na [email protected].

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *