Jak se český fotbalový zločinec stal šampionem UFC přes Japonsko

Fotbalový chuligán se stal mistrem světa v MMA: Čech Jiří Prosaska – Copyright AFP NICHOLAS YEO

MATTHEW SCOTT

Jiří Prosaska byl ve své rodné České republice fotbalovým chuligánem, dokud ho bojová umění a starodávný japonský text nezměnily z pouličních bojů na boj v kleci — a stal se mistrem světa UFC.

„Knihu pěti prstenů“ napsal japonský šermíř Mijamoto Musashi v roce 1645, a když Proszka dostal před osmi lety výtisk, zaměřil se na to, aby se nakonec stal válečníkem.

„Musíte se o sebe postarat, musíte dodržovat pravidla – být upřímná, statečná, klidná v těžkých situacích,“ řekla devětadvacetiletá Proszaska o tom, co se z knihy dozvěděla. Bushido“ je samurajský morální kodex, který prosazuje.

Proszka se stal prvním českým mistrem světa v UFC po napínavém souboji tam a zpět s brazilským polotěžkým Gloverem Teixeirou, který se v červnu v Singapuru dostal hluboko do pátého a posledního kola.

Potlučený Procházka Teixeira se objevil na pokraji porážky, ale nějak čerpal ze svých sil, aby použil dusno a přinutil Brazilce k podrobení.

„Někteří říkají, že můj styl je nepředvídatelný,“ řekl Procházka agentuře AFP.

„Ale nedělám nepředvídatelné věci. Zůstávám v klidu, hledám místo k útoku – kde je slabá stránka soupeře – a útočím.

– Sparťanské okolí –

Prochaska mluvila videotelefonem z chaty na samotě v lesním útočišti 30 minut od svého rodiště v jihočeském Brně.

Jeho spartánské prostředí, vysvětlil Prochaska, bylo tak, aby mohl být na tréninku sám. Chata má elektřinu, ale nemá tekoucí vodu, což nutí Prochaska dělat každodenní výlety ke studni.

Před chatrčí mává Prosaska telefonem, aby ukázal dojo neboli bojový prsten, který vyřezal z lesní podlahy a rámů cvičebních pomůcek, které vyrobil z místního dřeva.

„Musíte najít ten nejlepší způsob pro vás, a tohle je pro mě nejlepší,“ řekla Prozaska, jejíž vlasy jsou upraveny do uzlu „sanmage“, který upřednostňovali starověcí japonskí samurajští válečníci.

READ  Ministerstvo zahraničních věcí děkuje Senátu ČR za podporu tchajwansko-litevských vztahů Tchajwanské zprávy

„Medituji, cvičím a žiju život, jaký žít chci.“

– ‚Nikdy se nepřestávej učit‘ –

Prochaska vždy chyběl pocit klidu a cílevědomosti.

Jako teenager fandil FC Zbrojovka Brno s místními ultras – gangy fotbalových chuligánů – a sváděl více než 100 pouličních rvaček se soupeřovými fanoušky.

„Byla to součást mého života a bez toho bych nebyla tím, kým jsem dnes,“ řekla Prozaska o svém mládí. „Musel jsem být tím chlapem, abych se stal chlapem, kterým jsem teď.“

V 17 letech objevil v místní tělocvičně Muay Thai kickbox a byl schopen legálně bojovat.

Poté, co ve věku 19 let vyhrál národní titul, se vrátil k MMA, protože tento sport začal růst v celosvětové popularitě.

Prochaskův talent ho zavedl do Japonska s Risin Fighting Federation, kde byl instruktorem instruován studovat historii Musashi a způsoby samurajů.

Proszkovi se v Japonsku začalo dařit a jeho život se změnil. Ricinův titul v MMA následoval v roce 2020 na Ultimate Fighting Championship v Las Vegas.

Dvě přímé výhry v knockoutu mu daly příležitost utkat se s 42letým Teixeirou o titul mistra světa na UFC 275 v Singapuru a Procházka to chytil.

Po návratu do své chatrče se Proszka zotavil ze zlomeného kloubu, který utrpěl proti Teixeirovi, a plánoval další fázi své kariéry a odvetu s Brazilcem.

„Pořád jdu dopředu,“ řekl Prochaska.

„Všichni musíme občas v životě bojovat různými způsoby. Takže se stále učím a myslím, že bychom se nikdy neměli přestat učit.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.