Jak populisté ustupují, vidí levý střed náznaky návratu

politický styl Dlouho Považováno v klesá Prochází trochu zpožděním, dokonce vidí záblesk potenciálního návratu.

Technokraté středolevé šedé barvy se opět stali vážnou silou, a to na úkor konzervativního establishmentu, který převládal v západní demokracii po většinu 21. století, a pravicového populismu, který vznikly v reakci na stav. ku.

Jen tento měsíc mají středolevé strany převzal moc v Norsku A Objeví se To samé se chystá v Německu. Udržují Bílý dům, Sdílení moci v Itálii a řídí a Nové důvěryhodné opoziční hnutí V Maďarsku s autoritářskými sklony.

Analytici varují, že nazvat to návratem by bylo předčasné. Zisky uprostřed vlevo jsou nerovnoměrné a vratké. A to může být způsobeno menší vlnou nadšení než krátkodobým politickým zadním větrem, který byl do značné míry důsledkem pandemie koronaviru.

Tento trend může nejlépe shrnout Kanada, kde středolevice čelila bitvě o udržení moci v pondělních volbách. Síly, které globálně podporují středolevici, posunuly tamní hlasování liberálů z chudých na průměrné – výstižná metafora vyhlídek hnutí.

I mírné zisky západních demokracií by však mohly politickému křídlu dlouhodobě bojujícímu dát šanci vykoupit se u voličů.

Bude čelit trendu posledního desetiletí: vzestupu Etnický nacionalismus A politika silného muže Z nové populistické pravice.

řekl Brett Meyer, který zkoumá politické trendy v Institutu Tonyho Blaira pro globální změnu, s odkazem na náhlý vzestup střediska vlevo v Německu.

„To bylo velké překvapení,“ dodal.

Pokud kanadský premiér Justin Trudeau udrží své zaměstnání, může to být z velké části způsobeno politickými změnami, které pandemie vyvolala.

Ale některé faktory poukazující na širší trendy závod od té doby utužily.

Očekávalo se, že pan Trudeau ztratí podporu levicové Nové demokratické strany. Ale tato strana, po letech růstu uprostřed globální polarizace na okraji levice a pravice, se zastavila ve svém vzestupu. To odpovídá voličům z celého světa s tendencí k zavedeným stranám v reakci na nejistotu pandemie.

READ  Putin říká, že Rusko nechce válku s Ukrajinou, ale naléhá na Západ, aby rychle splnil jeho požadavky

Dva politologové, James Bisbee a Dan Hoenig, Vyberte tuto změnu Analýzou desítek primárek a ras. Zjistili, že pandemie posílila hlavní kandidáty na úkor politických outsiderů občas o 2 až 15 procentních bodů. Tomuto účinku říkají „výlet do bezpečí“.

Jiný výzkum naznačuje, že povaha pandemie k tomu vede voliče zoufale chtít Silné instituce, silné vládní akce a sociální jednota v reakci.

Tyto preference samozřejmě charakterizují agendu levicových stran. To může být důvod, proč, i když jsou Kanaďané otrávení panem Trudeauem a nesouhlasí s některými jeho volbami, zůstávají přitahováni politikou reprezentovanou jeho stranou.

Ale nejšťastnějším úderem pana Trudeaua může být to, jak pandemie rozděluje politickou pravici.

V roce 2010 se pravicové koalice zhruba sjednotily v otázkách identity, jako je imigrace. Otázky týkající se pandemie – zda by měly být zavedeny vakcíny, kdy dochází k uzavírkám a jak agresivně zasahovat do ekonomiky – však od aktivistické základny oddělily umírněné.

Kanadská konzervativní strana pod vedením Erin O’Toole má zanechal komentář O klimatických a sociálních otázkách. Ale nejasnost pana O’Toole v otázkách pandemie možná umožnila lidové straně mít mandát proti očkování Sání hlasy. Otevřela ho k útoku zleva a pan Trudeau ho vyzval, aby se distancoval od zablokování aktivisté.

Také se ukazují hlasování po celém světě nevyvážená podpora Pokud jde o mandáty očkování, zvýšené výdaje na sociální zabezpečení a další pandemické politiky, které lépe zapadají do agendy levice než pravice-a levicové strany je mohou bezpečněji přijmout, aniž by riskovaly reakci ze své základny.

Podle odborníků je Kanada reprezentativní i jiným způsobem. Ukazuje, že zatímco pandemie může středolevici pomoci, není tomu tak Vždy dost na to, aby bylo zaručeno vítězství. Přestože holandské volby v letošním roce byly průměrné a vlevo, odjet Zisky, středové pravé pobyty rozhodně u moci v Nizozemsku. Průzkumy veřejného mínění ve Francii naznačují, že příští volby budou rozděleny mezi centristickou a krajně pravicovou Marine Le Penovou. Levý střed, který byl v roce 2017 zcela vymazán, se pravděpodobně neobnoví.

READ  „Udělali jsme maximum“ při evakuaci v Kábulu, řekl zástupce NATO

„Můžete říci, že období posledních osmnácti měsíců je obdobím oživení sociální demokracie?“ řekla Pippa Norrisová, výzkumnice stranické politiky na Harvardské univerzitě. „To závisí na tom, jaké volby hledáš.“

I když se takový trend může projevit později, prozatím dodala, že „to, co máme, je reorganizace a volatilita“.

Tato reorganizace má alespoň jednu zjevnou formu. Kdysi hrozivý pravicový populistický příliv se nyní zastavil – a může se dokonce trochu zvrátit.

Byl to vzestup hnutí od konce roku 2018 zpomalilKdyž jeho vůdci čelili sérii nezdarů v Evropě a Americe. Jeho výzvy se od té doby prohloubily.

Polovina evropských pravicově populistických stran zaznamenala, že jejich podpora v době pandemie klesá, i když často v malých množstvích. studie Cas Mudde a Jakub Wondreys z University of Georgia. Pouze jeden ze šesti získal podporu.

Vittorio Buffacci, výzkumný pracovník University College Cork, řekl: napsal loni.

Populisté, kteří se oddávali protiblokovacím a protivakcinačním náladám, nejvíce utrpěli v průzkumech veřejného mínění, jako například Donald J. Trump v USA a Jair Bolsonaro v Brazílii.

Dr. Mayer zjistil, že většina populistů zpočátku zpochybňovala své značky proti etablování a proti expertům, tlačila na silné vládní intervence a respekt k učencům. Byl to další znak podmínek upřednostňujících levicově orientovanou politiku.

Ale mnozí jsou od té doby zase ve formě. Populisté se obvykle spoléhají na nedůvěru vůči institucím a sociální předěl, který jim vládne, což činí tyto návyky obtížným prolomením.

V Polsku, Maďarsku a Slovinsku stojí pravicově populistické vlády tváří v tvář Posuvná čísla průzkumu a rostoucí opoziční hnutí, často vedená středovým levicí.

Populistům v opozici se daří o něco lépe. Krajně pravicová strana paní Le Penové nezdary Letos v létě ve francouzských regionálních volbách. Alternativa pro Německo, která byla kdysi považována za předvoj nové krajní pravice, se zasekla nebo sklouzla ve volebních místnostech. po, po Prosazování sentimentu proti zablokováníI ve svém rodném Sasku utrpěla ztráty.

READ  Uzamčení Guangzhou: Číňané kritizují stát bez COVID – ti, kteří sledují jazyk, to zjevně nechápou

To představuje výzvu i pro středopravé strany. Po většinu dvacátých let minulého století dosáhli úspěchu apelováním na nacionalistické cítění. To však bylo snazší, když v politice dominovaly otázky identity. Stal se z něj alespoň prozatím politický albatros.

Středolevice těžila ze všech těchto trendů, ale vědci tvrdí, že není jasné, jak dlouho to vydrží.

„Existují krátkodobé síly, které vždy pohybují stranami nahoru a dolů,“ řekl doktor Norris.

Dodala, že podmínky, které v posledních desetiletích vedly ke kolapsu etablovaných stran, stále existují. Toto je stále věk nestabilních spojenectví a měnících se voličů, kteří jen krátce upřednostňují ten druh politiky, který ho kdysi málem zabil.

„Pokud toho středo-levicové strany využijí, což je vzhledem k pandemii a roli vlády v tom rozumné, nemusí to nutně prosazovat,“ řekla.

„Můžeš to vyhrát? Můžeš. Ale můžeš si to nechat?“

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *