Jak poprvé za 50 000 let přiblížit zelenou kometu

Cape Canaveral, Florida (AP) – Pruhy komety vystopovaly naši cestu zpět o 50 000 let později.

Špinavá sněhová koule byla podle NASA naposledy navštívena během dnů neandrtálců. Ve středu se přiblíží na 26 milionů mil (42 milionů kilometrů) od Země, než znovu urychlí, a je nepravděpodobné, že se vrátí za miliony let.

Takže hledejte vzhůru, na rozdíl od názvu Killer-Comet „Nedívejte se nahoru“.

Tato neškodná zelená kometa, objevená před necelým rokem, je již viditelná na severní noční obloze pomocí dalekohledu, malých dalekohledů a možná i pouhým okem v nejtemnějších koutech severní polokoule.

Očekává se, že se bude s přibližováním zesvětlovat a až do konce ledna stoupat výše nad obzor a nejlépe je to vidět v předvečerních hodinách. Do 10. února bude blízko Marsu, což je dobrý orientační bod. Pozorovatelé oblohy na jižní polokouli si budou muset počkat do příštího měsíce, než se jim to podaří.

Zatímco za poslední rok oblohu zdobilo mnoho komet, „vypadá to, že tato pravděpodobně vypadá o něco větší, a tudíž o něco jasnější, a přibližuje se o něco málo k oběžné dráze Země,“ řekl expert NASA na sledování asteroidů a komet. Pavel Chodas.

Tato dlouhoperiodická kometa, zelená od veškerého uhlíku v oblaku plynu neboli kómatu obklopujícího jádro, byla objevena loni v březnu astronomy pomocí Zwicky Transit Facility, Wide Field Camera na observatoři Caltech’s Palomar.

To vysvětluje jeho obtížný oficiální název: Comet C/2022 E3 (ZTF).

Neočekává se, že kometa bude v roce 2020 zdaleka tak jasná jako Neowise nebo Hale-Bopp a Hyakutake v polovině až koncem 90. let.

„Bude jasná díky svému průsmyku blízko Země… což umožňuje vědcům dělat více experimentů a veřejnosti, aby mohli vidět krásnou kometu,“ uvedla v e-mailu Karen Meek, astronomka z University of Hawaii.

Vědci jsou přesvědčeni o svých orbitálních výpočtech, které přesně ukazují poslední výkyv komety přes planetární sousedství sluneční soustavy před 50 000 lety.

Nevědí, jak blízko to bylo k Zemi nebo jestli to bylo vidět i pro neandrtálce, řekl Chodas, ředitel Centra pro studium objektů v blízkosti Země v laboratoři Jet Propulsion Laboratory NASA v Kalifornii.

Po návratu je však verdikt ještě tvrdší.

Podle NASA kometa naposledy navštívila během dnů neandrtálců.

Pokaždé, když kometa mine Slunce a planety, jejich gravitační tahy mírně změní trajektorii ledové koule, což způsobí významné změny v trajektorii v průběhu času. Další divoká karta: výtrysky prachu a plynu tryskající z komety, když se zahřívala blízko Slunce.

„Nevíme přesně, jak daleko tlačí tuto kometu,“ řekl Chodas.

Kometa – časová kapsle z rodící se sluneční soustavy před 4,5 miliardami let – pocházela z toho, co je známé jako Oortův oblak mimo Pluto. Předpokládá se, že tento hluboký mrazivý ráj pro komety zasahuje více než čtvrtinu cesty k další hvězdě.

Chodas řekl, že i když kometa ZTF vznikla v naší sluneční soustavě, nemůžeme si být jisti, že tam zůstane. Dodal, že pokud bude vyloučen ze sluneční soustavy, už se nikdy nevrátí.

Nedělejte si starosti, pokud jste to propásli.

Sekce Associated Press Health and Science získává podporu od mediální skupiny Science and Education Media institutu Howarda Hughese Medical Institute. AP je výhradně odpovědná za veškerý obsah.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *