Jak počet tygrů roste, domorodí obyvatelé Indie si nárokují práva na půdu

BENGALURU, Indie (AP) – Pro představitele, kteří se shromáždili jen několik hodin od několika hlavních indických tygřích rezervací v jižním městě Mysuru, kde premiér Naréndra Modi oznámil v neděli za potlesku vestoje, že počet tygrů v zemi oznámil, byla slavnostní atmosféra. rostl. stabilně. na více než 3 000 od zahájení průkopnického programu ochrany před 50 lety po obavách z klesajícího počtu velkých koček.

„Indie je zemí, kde je ochrana přírody součástí naší kultury,“ prohlásil Modi. „A to je důvod, proč máme tolik jedinečných úspěchů v ochraně přírody.“

Modi také zahájil Mezinárodní koalici velkých koček, která se podle něj zaměří na ochranu a zachování sedmi druhů velkých koček, konkrétně tygra, lva a geparda.Sněžný leopard, puma, jaguár a leopard.

Mezitím v neděli demonstranti vyprávějí své příběhy o tom, jak byli během posledního půlstoletí vytlačeni v důsledku projektů na ochranu přírody, přičemž desítky demonstrací zhruba hodinu od oznámení.

Projekt Tiger začal v roce 1973 poté, co velké sčítání koček zjistilo, že tygři rychle vymírají kvůli ztrátě přirozeného prostředí, neregulovanému sportovnímu lovu, zvýšenému pytláctví a odvetným zabíjením lidí. Předpokládá se, že počet tygrů byl v té době kolem 1 800, ale odborníci považují tento odhad za přehnaný kvůli nepřesným metodám počítání v Indii do roku 2006. Zákony se snažily úbytek řešit, ale paradigma ochrany se soustředilo kolem vytváření chráněné rezervace, kde mohou ekosystémy fungovat bez překážek. lidmi.

Mnoho domorodých skupin říká, že ochranářské strategie, které byly silně ovlivněny americkým prostředím, znamenají vykořenění mnoha komunit, které žili v lesích po tisíce let.

Členové několika domorodých skupin neboli Adivasi – jak jsou původní obyvatelé země známi – založili Výbor nadace pro práva lesů Nagarahole Adivasi, aby protestovali proti vystěhování ze zemí jejich předků a snažili se vyjádřit svůj názor na to, jak jsou lesy spravovány.

READ  Premiér dnes inauguruje nový parlament uprostřed bojkotů opozice: 10 bodů

řekl JA Shifu, 27, který patří ke kmeni Geno Kuroba. „Ztratili jsme všechna práva navštěvovat naše země, naše chrámy nebo dokonce sbírat med z lesů. Jak můžeme dál takto žít? „

Jenu, což znamená med v jihoindickém jazyce Kannada, je primárním zdrojem obživy kmene, protože jej sbírají ze včelích úlů v lesích a prodávají.

Jinu Koroba, méně než 40 000, je jednou ze 75 kmenových skupin, které indická vláda klasifikuje jako zvláště zranitelné. Komunity Adivasi, jako je Jenu Kurubas, patří k nejchudším v Indii.

Někteří odborníci tvrdí, že ochranářské politiky, které se pokoušely chránit nedotčenou divočinu, byly ovlivněny předsudky vůči místním komunitám.

Indické vládní ministerstvo pro kmenové záležitosti opakovaně prohlásilo, že pracuje na právech adivasi. Pouze asi 1 % z více než 100 milionů indických Adivasi získala jakákoli práva k lesním pozemkům navzdory vládnímu zákonu o lesních právech, který byl schválen v roce 2006 a jehož cílem je „zrušit historické křivdy“ vůči lesním komunitám.

Populace tygrů v Indii mezitím vzkvétá: 3 167 tygrů v zemi tvoří více než 75 % světové populace divokých tygrů.

Tygři zmizeli na Bali a na Jávě a čínští tygři pravděpodobně ve volné přírodě vyhynou. Tygr z ostrova Sunda, další poddruh, se vyskytuje pouze na Sumatře. Indický projekt na jejich ochranu byl mnohými oslavován jako úspěšný.

„Projekt Tiger má ve světě stěží obdobu, protože schéma takového rozsahu a rozsahu nebylo nikde jinde úspěšné,“ řekl SB Yadav, vysoký indický vládní úředník odpovědný za projekt Tiger.

Kritici však tvrdí, že sociální náklady na údržbu pevností – kde lesní oddělení chrání divokou zvěř a brání místním komunitám ve vstupu do lesních oblastí – jsou vysoké.

Model ochrany je zastaralý, řekla Charachandra Lilly z Bengaluru založeného Ashoka Research Fund on Ecology and Environment.

READ  Pavouci a hadi napadají australské domy, když prchají před rekordními povodněmi

„Existuje již mnoho příkladů, kdy jsou lesy aktivně využívány místními komunitami, a počet tygrů se ve skutečnosti zvýšil, i když lidé v těchto oblastech z toho měli prospěch,“ řekl.

Vidya Atharya, ředitelka Wildlife Conservation Society of India, která poslední dvě desetiletí studuje interakce mezi velkými kočkami a lidmi, souhlasila.

„Tradičně vždy dáváme přednost divokým zvířatům před lidmi,“ řekl Atharya a dodal, že zapojit se do komunit je cestou vpřed k ochraně divoké zvěře v Indii.

Shivu z kmene Jenu Kuruba se také chce vrátit do života, kde žijí společně domorodé a tygří komunity.

„Považujeme je za bohy,“ řekl, „a jsme strážci těchto lesů.“

___

Aniruddha Gosal přispěl k této zprávě v Novém Dillí v Indii.

___

Sledujte Sibi Araso na Twitteru na Hahahahahahaha

___

Pokrytí klimatu a životního prostředí Associated Press získává podporu od několika soukromých nadací. Zjistěte více o klimatické iniciativě AP tady. AP je výhradně odpovědná za veškerý obsah.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *