Jak očkovací kampaně ustupují, země střední a východní Evropy začínají být kreativní

V Rumunsku se míra očkování v posledních týdnech téměř zhroutila. Odborníci připisují malý zájem skepticismu ohledně vakcín, zejména ve venkovských oblastech. Rumunsko zaočkovalo pouze asi 4,8 milionu z celkové populace více než 19 milionů lidí.

S postupným poklesem poptávky po vakcínách se úřady uchýlily ke strategiím stimulace očkování, zřídily očkovací střediska na mezinárodním letišti v Bukurešti a dokonce poskytly občerstvení zdarma – části Malý Grilované rohlíky z mletého masa – na trzích.

Rovněž propagují očkování na nejvýznamnějších turistických místech, jako je takzvaný Draculov hrad v Transylvánii, který mohou navštívit rumunští i evropští turisté, aniž by zaplatili, pokud si vezmou dávku ve stejnou dobu.

V Chorvatsku, kde je očkováno 37,3 procenta z celkového počtu obyvatel, úřady v severní provincii Krapina-Zagori povzbuzují občany, aby se nechali očkovat, a to rozdáváním bezplatných denních lístků do místních lázní a termálních lázní.

Na konci června uspořádal chorvatský institut veřejného zdraví bezplatný koncert slavného hudebníka Djani Stepanisheva, který zazpíval očkovaným fanouškům poté, co obdržel druhé poke na veřejnosti.

Na Slovensku s 5,5 miliony obyvatel bylo doposud přijato méně než 1,7 milionu vakcín.

Minulý týden slovenský parlament schválil jednorázové platby zprostředkovatelům, kteří přesvědčují lidi, aby dostali injekci, a exkluzivní loterii pro očkované lidi, a to z obav, že by v zemi brzy mohly docházet lidé čekající na úder.

Týdenní loterie ve výši 2 milionů EUR se bude konat pro všechny očkované Slováky, zatímco poplatek ve výši 30–90 EUR bude k dispozici také pro „makléře“, kteří přesvědčí ostatní, aby dostali injekci.

Poplatky, které vydělají, závisí na věku maskované osoby; Čím jsou starší, tím více peněz broker vydělá.

„Máme ledničky plné vakcín, ale jen velmi málo lidí se seřadí, aby je dostali,“ stěžoval si minulý pátek slovenský ministr financí Igor Matovič, který navrhoval obě opatření.

READ  Škoda Fabia vRS je bomba odolný dieselový hot hatch, který se už nikdy nestane

V České republice dostalo více než 3,5 milionu lidí z populace 10,6 milionu dvě dávky vakcíny, zatímco více než 5 milionů dostalo jednu injekci.

Od konce května jsou za „neinfekční“ považováni pouze lidé, kteří dostali svou první dávku, pokud od první dávky uplynuly alespoň tři týdny.

To jim umožňuje přeskočit pravidelné testování před vstupem do kadeřnických salonů, skupinových akcí nebo restauračních teras a také usnadňuje očkování vakcinátorů cestování a pobyt v hotelech, které stále vyžadují negativní výsledky testů.

V Polsku, kde bylo plně očkováno 14 milionů lidí z 39,7, byla také spuštěna národní loterie pro lidi, kteří se zaregistrovali k očkování.

Nabízí tisíce malých peněžních cen, týdenních a měsíčních cen a dvě velké ceny – auto a peněžní odměnu ve výši 1 milionu zlotých, což odpovídá přibližně 200 000 eur.

V této převážně katolické zemi ministr zdravotnictví Adam Nidzelsky nedávno řekl, že pokud jde o míru očkování, je „potřeba nové podpory“ a že „církevní autorita může v této věci hodně pomoci“.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *