Jak Huntova daňová razie snížila spotřebitelské výdaje

Britové očekávají, že letos utratí za vánoční nákupy o 16 procent méně, podle průzkumu RSM, společnosti zabývající se auditem a daňovým poradenstvím.

Capital Economics očekává, že maloobchodní tržby v posledních třech měsících roku poklesnou o 0,5 %. Byl by to nejhorší výkon za téměř dekádu a půl, kromě posledních měsíců roku 2020, kdy byly miliony lidí zavřené a bylo jim řečeno, že nemohou na Vánoce odcestovat domů.

„Myslíme si, že maloobchodní propad bude pokračovat i v příštím roce,“ říká Ruth Gregory z Capital Economics. „Domácnosti nadále zažívají tuto ošklivou kombinaci vysoké inflace, vysokých sazeb hypoték a nízkých cen domů.“

Tento pokles spotřebitelských výdajů těžce poškozuje podnikání, Tvrdí to David Bahrier, vedoucí výzkumu Britské obchodní komory.

Podnikatelská důvěra klesá již měsíce, ale nyní je jasné, že podzimní prohlášení a dopady z rozpočtu na úpravu měly „ještě mrazivější účinek,“ říká.

Efekt byl dvojí, protože společnosti podle Bhaera zaznamenaly růst nákladů a pokles tržeb. Zvýšení daní v podzimním prohlášení situaci zhoršuje.

„Vidíme, že typy společností, které s největší pravděpodobností vykazují sníženou důvěru, jsou ve skutečnosti na straně maloobchodu,“ říká Bharir. To naznačuje, že dochází ke zpomalení spotřebitelských výdajů.

„Měli jsme zprávy o prodejcích a pohostinských společnostech, které hovořily o nižších rezervacích, než by v tomto ročním období normálně očekávali.“

To nejhorší může teprve přijít. Mnoho rodin si možná neuvědomuje, že jsou ochotny platit více na daních, protože pásma daně z příjmu byla zmrazena, místo aby se zvýšily ceny. Jak bude inflace nadále nekontrolovatelná, mnozí to začnou pociťovat.

READ  Muž a žena Meth Kavan se vyhýbají vězení za praní špinavých peněz

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *