Jak bude jednotná měna fungovat pro post-skotskou nezávislost?

Jan Wiedermok, profesor ekonomie na univerzitě v Lille, dodal, že Skotsko by se také mohlo rozhodnout mít vlastní měnu, aby se později snadněji připojilo k eurozóně.

Akademik to komentoval, když mluvil k nové omezené sérii podcastů The Scotsman How to Be an Independent Country: Scotland’s Choices.

Podcast se zabývá tím, jak ostatní země zažily nezávislost a jaké lekce mohou být pro Skotsko k dispozici, se zaměřením v epizodě tři na možnost skotské měny a další ekonomické faktory.

Již dříve jsem zkoumal otázku hranic Anglie/Skotska a toho, jaký druh demokracie by země mohla mít.

Profesor Wiedermok, který také popsal, co se stalo, když se Česká republika a Slovensko po rozdělení Československa snažily udržet společnou měnu, řekl, že úspěch měnové unie „může jít jakýmkoliv směrem“.

Řekl: „Pokud chce zbytek Spojeného království udržovat úzké ekonomické vztahy se Skotskem a pokud chce Skotsko udržovat úzké ekonomické vztahy se zbytkem Spojeného království, udělají vše, co je v jejich silách, aby se tak stalo.

Jak jsou trhy důvěryhodné, budou se podle toho chovat.

Udrží si nezávislé Skotsko libru šterlinků?

„To byl problém v bývalém Československu, obě strany politické reprezentace se veřejně vyjadřovaly o záměru udržovat úzké ekonomické vazby, ale nebylo to věrohodné, protože dělaly i politická prohlášení, která skutečně nebyla v souladu s udržením sblížení. mezi oběma stranami a přátelskými vztahy po rozchodu.“

„Skutečně záleží na tom, jaké politické urovnání bude mezi oběma stranami zachováno a do jaké míry obě strany spolehlivě demonstrují svůj závazek udržovat po oddělení úzké ekonomické vztahy,“ dodal.

Pro Skotsko to komplikuje naděje na návrat do Evropské unie po nezávislosti.

Profesor Federmok řekl: „Je možné, že se k tomu Evropská unie rozhodne [rejoining] Pro Skotsko je to relativně snadné, pokud pro nic jiného, ​​než potrestat zbytek Spojeného království.

Čtvrtá epizoda How to Be an Independent Country: Scotland’s Choices je nyní venku.

„Ale návrat Skotska do EU nemusí být v souladu se setrváním Skotska v měnové unii se Spojeným královstvím.

„V zásadě mohou, myslím, že v pravidlech není nic, co by to znemožňovalo, ale je vysoce nepravděpodobné, že se to ukáže jako řešení.

„V tomto případě může Skotsko chtít mít svou vlastní měnu, aby mohlo převést na euro někdy v budoucnu po nezávislosti.“

V podcastu také Ewen McLaughlin, docent ekonomie na University College Cork, řekl, že lidé, kteří by finančně těžili z nezávislosti, možná nebudou nejvíce podporovat politický projekt.

1. díl How to Be an Independent Country: Scotland’s Choices je právě venku

S odvoláním na zkušenosti z Irska, kde nekvalifikovaní dělníci spíše toužili po nezávislosti na protestantské střední třídě a odborářích, akademik uvedl, že právě ti druzí těžili z nižší daně z příjmu a vyšších nepřímých daní.

Řekl: Hmm [unskilled workers] Jsou to lidé, kteří zaplatí zvýšení nepřímých daní, zatímco střední třída, která by byla ve výhledu protestantská/unionistická, by zaplatila daň z příjmu, ale dostala by daňovou úlevu.

„Takže lidé, kteří skutečně těžili z nezávislosti, jsou menšinou, která ji nepodporovala.“

Nyní byla vydána třetí epizoda naší nové limitované edice podcastové série How to Be an Independent Country: Scotland’s Choices.

READ  Maloobchodníci s automobily hledí v této prázdninové sezóně na velké ztráty, protože nedostatek čipů brání dodávkám, Auto News, ET Auto

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.