Jacinda Ardern se omlouvá za zásah proti imigraci v 70. letech na tichomořských ostrovech: NPR

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová, viděná výše na tiskové konferenci COVID-19 v srpnu 2020, se omluvila za úsvity v 70. letech.

Mark Mitchell/AFP


Skrýt titulek

Přepínač titulků

Mark Mitchell/AFP

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová, viděná výše na tiskové konferenci COVID-19 v srpnu 2020, se omluvila za úsvity v 70. letech.

Mark Mitchell/AFP

Počínaje rokem 1974 novozélandská policie vyzbrojená psy probudila obyvatele Pacifiku, kteří si údajně za úsvitu prodloužili víza, strčili je do policejních nákladních vozů k výslechu a často je deportovali a umístili jejich děti do státních pečovatelských domů. Časná ranní operace se stala známou jako „Dawn Raids“.

Po téměř 50 letech se novozélandská premiérka Jacinda Ardernová v neděli formálně omluvila za tyto nálety a trvalé škody, které způsobili. Ardern vyjádřila nad nájezdy „lítost, výčitky a lítost“.

Nový Zéland přivítal po druhé světové válce tisíce obyvatel Pacifiku, aby pomohl zaplnit nedostatek pracovních sil. V zemi bylo více než 65 000 obyvatel Pacifiku 1976. Hospodářská krize ale později způsobila růst nezaměstnanosti a na vině byli imigranti.

Kromě náletů na domovy, pracoviště, školy a bohoslužby se policie zaměřila i na nebílé Novozélanďany tím, že je donutila mít neustále pas. Pacific Islanders byli neúměrně ovlivněni nálety, ačkoli většina těch, kteří překročili povolenou délku pobytu, byla z Austrálie, Jižní Afriky a Spojeného království.

Ardern říká, že nájezdy způsobily trvalou bolest

„Zůstává živě vrytá do paměti přímo postižených, žije v turbulencích důvěry a víry v úřady a žije v nevyřešených stížnostech tichomořských komunit, ve kterých k těmto událostem došlo dodnes,“ řekl Ardern na shromáždění pro postižené. rodiny v Oaklandu. A setřou slzy. “

Ardern řekl, že obyvatelé Tichomoří v zemi jsou nadále „zjizveni“ diskriminační politikou. Řekla, že doufá, že omluva přinese nějaké tolik potřebné uzavření komunit tichomořských ostrovů na Novém Zélandu.

READ  U milionů domácností ve Spojeném království se účty za energii zvyšují o 54 %.

Ardern byl pokrytý velkým bílým tkaným kobercem při tradičním obřadu Samoan Ifuga, kde lidé žádají o odpuštění. Poté bylo odstraněno členy Pacifické společnosti jako gesto odpuštění.

Oběti hovořily o svém šoku

Novozélandský ministr pro tichomořské národy Obito William Seo, narozený na Samoi, byl v pubertě obětí náletů. Řekl, že den náletu se mu stále vryl do paměti.

„Zaklepat na dveře v časných ranních hodinách, baterka ve tváři, neúcta k majiteli domu, s alsaským psem, který chce vstoupit … Je to velmi bolestivé,“ Ona řekla v červnu.

Imigrační politika rozhněvala náboženské, politické a občanské skupiny, dokud nebyla nakonec zastavena v 80. letech minulého století. 1986 Převod Zjistilo se, že zatímco tichomořské národy tvořily téměř třetinu těch, kteří překročili povolenou délku pobytu, představovali 86% stíhání. Ve stejném období měli osoby překračující povolený pobyt ze Spojených států a Velké Británie, kteří také tvořili téměř třetinu osob, které překročily povolenou délku pobytu, pouze 5% stíhání.

Tonžská princezna Mili Siukilikotabo plakala nad pokusem novozélandské vlády řešit „nelidské a nespravedlivé“ zacházení se svými lidmi. ona volání Omluva „Úsvit mé komunity“.

„Je to součást hlubších a delších rozhovorů a jedním z darů, které jsme dnes večer představili, je komplexní historie náletů za úsvitu a máme v úmyslu, aby naše tichomořské komunity měly příležitost přednést své příběhy,“ řekl Siu. Ona řekla Po omluvě.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.