Izraelští vědci učí zlatou rybku řídit robotické auto na Zemi

Starý vtip zní takto: Dvě ryby v nádrži a další říká: „Víš, jak řídit tuhle věc?“

Zdá se, že izraelští vědci našli odpověď.

Tým z Ben-Gurionovy univerzity vycvičil zlatou rybku k manévrování s robotickým autem na zemi pomocí shora dolů kamery, která sleduje její pohyb v malém akváriu.

načítání Aplikace NBC News Pro nejnovější zprávy a politiku

Kamera v „autě poháněném rybami“ využívá technologii snímání pohybu k odeslání signálu na jedno ze čtyř kol, když ryba plave poblíž strany akvária. Postupem času se ryby naučily, že jejich pohyby odpovídají pohybům auta.

Ryby jsou úspěšně vycvičeny, aby zasáhly růžový terč na druhém konci místnosti výměnou za odměnu za rybí krmení – něco, co mohou dělat znovu a znovu i s překážkami v cestě.

Výzkumník připravuje zlatou rybku, aby se naučil, jak ovládat plavidlo poháněné rybami na souši na Ben-Gurionově univerzitě v Beershebě v Izraeli.Ronen Zvulin/Reuters

Vědci říkají, že jejich studie, Publikováno tento měsíc v recenzovaném časopise Behavioral Brain Research, ukazuje, že navigační schopnosti ryb zůstávají v suchozemském prostředí nedotčené.

Tomuto procesu se říká polní metodologie přenosu, kdy je jeden druh umístěn do jiného prostředí a vykonává známý úkol – v tomto případě navigaci.

A pro jednoho z jeho autorů to ukazuje, že lidé a ryby nemusí být tak odlišní, jak si někteří myslí.

řekl Ronen Segev, profesor na Ben-Gurionově univerzitě, který dlouho studoval chování ryb.

„Není to tak, že by ryby byly primitivní, jen se vyvinuly ve světě zcela odlišném od toho našeho. Potřebují komplexní řešení [problems] žít v jejich prostředí.

Zlatá rybka se pohybuje po zemi pomocí vozidla poháněného rybou, které v lednu vyvinul výzkumný tým na Ben-Gurionově univerzitě v izraelské Beershebě.Ronen Zevulun/Reuters

Ryby se nejprve snažily zjistit, jak funguje navigační systém. Ale po chvíli „byli schopni nastartovat vozidlo, prozkoumat nové prostředí a dosáhnout cíle bez ohledu na výchozí bod, přičemž se vyhnuli slepým uličkám a opravili nepřesnosti umístění,“ uvádí studie.

READ  Spojené státy kompenzují některé oběti „havanského syndromu“ šestimístnými platbami

Segev řekl, že budoucí studie by mohly otestovat, zda se ryby mohou pohybovat v obtížnějších podmínkách, jako je nalezení cíle, který zpočátku nevidí.

Studie se zúčastnilo šest zlatých rybek, z nichž největší měřila 7 palců a nevážila více než 4,2 unce. Všichni absolvovali 10 lekcí jízdy.

Ryba je pojmenována po postavách z Jane Austenové „Pýcha a předsudek“ – pan Darcy Pan Bingley byl dvě superhvězdy, stejně jako učenec Sachar Jevon Řekl.

Studie může také mnohokrát pomoci vyvrátit běžný mýtus vystavenýPaměť zlaté rybky trvá jen několik sekund.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.