Izraelský premiér Benjamin Netanjahu může být svržen poté, co se soupeři Naftali Bennett a Yair Lapid dohodnou na práci na vytvoření vlády jednoty

Naftali Bennett, vůdce jemno pravicové jemenské strany, v neděli večer oznámil, že pracuje na koaliční dohodě s Yairem Lapidem, vůdcem Strany středu, Yesh Atidem, aby se připojil k nové vládě.

Jedná se o seismickou událost v Izraelská politikaPokud vloží koalici přísahu, Netanjahu skončí 12 let jako předseda vlády.

V nedělním projevu v hlavním vysílacím čase Bennett řekl Izraelcům, že se připojí k nové vládě, aby zabránil pátému kolu voleb a „zachránil zemi před podvody“.

„Po čtyřech volbách a dalších dvou měsících se nám všem ukázalo, že prostě neexistuje žádná potenciální pravicová vláda v čele s Netanjahuem. Jedná se buď o páté volby, nebo o vládu jednoty,“ řekl Bennett.

Odmítl návrhy, že by koalice, která by zahrnovala širokou škálu stran, byla levicovou vládou, místo toho ocenil ochotu potenciálních koaličních partnerů umožnit jí stát se vůdcem Izraele.

„Levice dělá obtížné ústupky, které mi dovolují … stát se předsedou vlády,“ řekl a dodal, že „tato vláda spojení nepřeruší, nebude předávat území a nebude se bát zahájit v případě potřeby vojenská operace. “

Krátce poté, co Bennett promluvil, Netanjahu Prohlásil, že sám odsuzuje vůdce strany Yamina jako muže, který se nestaral o nic jiného než o to, aby se stal předsedou vlády.

Izraelcům připomněl, že před březnovými volbami Bennett řekl, že se neúčastní vlády vedené Lapidem, Netanjahu uvedl, že zásady jeho pravicového oponenta mají malou váhu.

Netanjahu uvedl, že Bennett se pokouší odhalit „podvod století“.

Všeobecně se očekává, že jakákoli dohoda o jednotě způsobí, že se předseda vlády bude otáčet, když Bennett přejde na Lapida na první a druhé místo.

Vedoucí Yesh Atid Yair Lapid hovoří na tiskové konferenci 6. května v izraelském Tel Avivu.

Jedná se o neobvyklé uspořádání a jedinečné svého druhu tím, že Bennettova strana získala v posledních volbách pouze sedm křesel. Jeho strana se ale stala jedním z vůdců izraelské politiky, protože Netanjahu i blok podporující „změnu“ se pokusili kooptovat Bennetta, protože potřeboval svých sedm křesel, aby se přiblížil 61. většině potřebnému k sestavení vlády v Knesset. , Izraelský parlament.

READ  Vrtulník nesoucí kolumbijského prezidenta Duqueho byl při útoku zasažen kulkami

Koalice „Změna“ bude v izraelské politice pravděpodobně sestávat ze stran zprava doleva, ale k dosažení prahu 61 křesel bude určitě stále potřebovat nějakou vnější podporu. Tato podpora může pocházet ze zemí mimo vládu, jako je jedna z arabských stran, pravděpodobně United Arab Islamic List, vedená Mansourem Abbásem.

A nemusí existovat tolik sjednocení, jako je tato široká skupina stran, kromě jejich touhy svrhnout Netanjahua. S naléhavými problémy, například jak Dodrželi příměří Může se jednat o křehkou vládu, kterou lze snadno rozdělit kvůli ideologickým rozporům s bojovníky vedenými Hamasem v Gaze a eskalaci napětí ve východním Jeruzalémě a na západním břehu Jordánu.

Lapid nyní potřebuje uzavřít a podepsat formální koaliční dohody se všemi stranami, než ohlásí svou koalici, nejprve pro izraelského prezidenta a poté pro předsedu Knessetu.

Parlament má poté týden na hlasování o koaličním ujednání, než bude složena přísaha nové vládě a novému izraelskému premiérovi.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.