Izraelský ministr obrany vyzývá k zastavení reformy soudnictví

JERUZALÉM (Reuters) – Izraelský ministr obrany Yoav Gallant v sobotu vyzval vládu, aby zastavila legislativu k přepracování soudnictví, přičemž uvedl, že ostrý spor o procedury představuje hrozbu pro národní bezpečnost.

„Hluboké rozdělení proniká do armády a obranných institucí,“ řekl Gallant v krátkém televizním prohlášení. „Jedná se o jasné, bezprostřední a reálné nebezpečí pro bezpečnost Izraele.“

Gallantovu výzvu podpořili nejméně dva jeho kolegové z Likudu, Yuli Edelstein a David Bitan, kteří uvedli, že reformy musí proběhnout se širokou shodou.

Nebylo jasné, zda premiér Benjamin Netanjahu, který právě dokončil návštěvu Londýna a příští týden chce dokončit legislativu alespoň jednoho zákona, vyslyší jejich výzvu.

Netanjahu – který je souzen za korupci, kterou popírá – je pod tlakem ostatních ve své vládnoucí koalici, kteří po něm chtějí, aby tento týden postoupil s návrhem zákona, který by jim dal větší vliv při výběru soudců.

Krajně pravicový policejní ministr Itamar Ben Gvir naléhal na Netanjahua, aby propustil Galanta, který podle něj podlehl tlaku opozice.

Opoziční vůdce Yair Lapid ocenil Gallantův „odvážný krok“ a řekl, že je připraven vést rozhovory o reformách, jakmile vláda legislativu zastaví.

Gallant řekl, že je pro reformu soudního systému, ale musí k ní dojít se širokým konsensem. Ale s pevnou 64člennou většinou v parlamentu by koalice i bez něj měla dost hlasů.

Ministr obrany již dříve vyjádřil obavy z vlny Izraelců, kteří se zavázali, že nebudou reagovat na výzvy k vojenské záložní službě, pokud reformy budou pokračovat, s tím, že by to mohlo oslabit přípravu na válku a národní soudržnost.

Plán reformy soudnictví, oznámený 4. ledna, uvrhl Izrael do nejhorší politické krize za poslední roky, kdy zemi zachvátily masové protesty.

Rovněž vyvolalo obavy v zahraničí a varování před nebezpečným ekonomickým odporem.

READ  Hongkongská aktivistka za demokracii Agnes Chow propuštěna z vězení

Navzdory tomu, že Netanjahu se tento týden zavázal zakotvit občanská práva v zákoně a odložit některé kapitoly reforem během dubnové přestávky v parlamentu, zdá se, že opozice nepolevila.

Izraelská média uvedla, že proti plánu se v sobotu v Tel Avivu sešlo asi 200 000 Izraelců, zatímco po celé zemi se shromáždily desítky tisíc.

„Bojuji za budoucnost své země, jak ji znám. Vyrostl jsem v Sovětském svazu a přesně vím, jaké to je žít v diktátorském režimu. Udělám vše, co bude v mých silách, abych zabránil své zemi stát se zemí,“ řekl protestující z Tel Avivu Gana Gur (64).

Další zprávy od Ramiho Amichaie v Tel Avivu. Napsal Maayan Lubel. Střih Andrew Heavens a Giles Elgood

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *