Izraelské opoziční strany uzavírají koaliční dohodu, která připravuje půdu pro Netanjahuův odchod

Yair Lapid, vůdce centristické strany Yesh Atid, oznámil izraelskému prezidentovi Reuvenovi Rivlinovi, že se mu necelou hodinu před začátkem války podařilo vytvořit koalici. Uzávěrka půlnoc.

Ačkoli Lapid má mandát k sestavení vlády na základě této dohody, Naftali Bennett – vůdce malé pravicové pravicové strany a krále koaličních rozhovorů – se má stát předsedou vlády v prvních dvou ze čtyř let. Lapid bude sloužit jako ministr zahraničí, dokud si oba muži nevymění role v polovině období.

Lapid ve svém prohlášení uvedl, že „vláda bude usilovat o to, aby sloužila všem občanům Izraele, včetně těch, kteří nejsou jejími členy, bude respektovat ty, kdo se jí postaví, a udělá vše, co je v jejích silách, aby sjednotila všechny segmenty izraelské společnosti.“

Dohoda je v moderních izraelských politických dějinách otřesem, protože by mohla vysvětlit poslední dny 12 let Netanjahuova úřadu.

Před přísahou nové vlády a předsedy vlády musí koaliční dohoda projít hlasováním o důvěře v izraelský parlament Knesset.

Nová vláda se skládá z řady stran napříč politickým spektrem, od levicového Meretze po pravicového Bennetta.

V historickém okamžiku se malá islámská strana, United Arab List, také rozhodla vstoupit do koalice, poprvé arabsko-izraelská strana do koalice. Je nepravděpodobné, že strana bude mít ministra vlády, ale bude s koalicí vyjednávat o otázkách, které jsou pro ni důležité.

Mnoho stran se nespojuje, kromě jejich touhy svrhnout Netanjahua, a strany se liší ve svých postojích k některým z nejnaléhavějších problémů země, zejména Vztahy s Palestinci.

Bennett je synem amerických přistěhovalců a bývalým členem elitního komanda v izraelské armádě, které vydělalo miliony v izraelském technologickém průmyslu.

Předtím působil jako Netanjahuův ministr obrany, hospodářství a školství, je však v některých otázkách mnohem pravicovějším politikem než dlouholetý izraelský vůdce, zejména v souvislosti se vztahy s Palestinci. Je však umírněnější, pokud jde o sociální problémy, jako jsou práva LGBT.

READ  Australský krysí mor: Miliony myší zametají města Nového Jižního Walesu. Nyní existuje plán, jak ukončit mor jedem

Bennett kdysi vedl organizaci osídlení na Západním břehu Jordánu a dříve řekl, že nevěří v řešení dvou států, které by vytvořilo stát pro Palestince na Západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy.

Toto je vyvíjející se příběh. Zpět pro aktualizace.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *