Izrael pořádá summit s USA a 4 arabskými zeměmi: živé aktualizace

kredit…Alaa Badarneh/EPA, přes Shutterstock

SDE BOOKER, Izrael – Pro mnoho Palestinců načasování summitu v Izraeli přivádí domů pocit, že je části arabského světa opustily.

Neděle, první dva dny setkání, připadá na 20. výročí Arabské mírové iniciativy, dohody schválené všemi členy Arabské ligy v roce 2002, která slibovala normalizaci s Izraelem výměnou za vytvoření palestinského státu.

O dvě desetiletí později přítomnost několika členů Arabské ligy na summitu v Izraeli ukazuje, jak moc tato solidarita opadla. Z pěti zemí pozvaných na oslavu odmítlo pouze Jordánsko. Jordánský panovník Abdulláh II. měl v pondělí ve městě Ramalláh na západním břehu Jordánu předběžný závazek s Mahmúdem Abbásem, prezidentem palestinské samosprávy.

Podpora Palestinců zůstává v arabském veřejném mínění vysoká. Nyní se však zdá, že někteří arabští vůdci upřednostňují to, co považují za ekonomické a bezpečnostní zájmy svých zemí, před otázkou Palestinců, kteří – Rozdělen mezi Západní břeh Jordánu a Gazu – Už léta jsou v rozporu a nejsou v pozici, aby zahájili jednotnou kampaň za suverenitu.

„Izrael se dlouho snažil přesvědčit svět, aby ignoroval svou okupaci a režim apartheidu, a nyní se zdá, že tyto další země s ním jdou,“ řekla Diana Bhutto, palestinská analytička a bývalá právnička Organizace pro osvobození Palestiny. Ukazuje to, že jsme měli celou dobu pravdu – oni spolupracují s Izraelem na jeho omezených bezpečnostních výhodách, ne na Palestincích. Tyto režimy nejsou vůči Palestincům přátelské a nemělo by se na ně tak pohlížet.

Když summit odstartoval, izraelské ministerstvo obrany oznámilo, že umožní dalším 8 000 Palestincům v Gaze pracovat v Izraeli, čímž se současný počet téměř zdvojnásobí. O nových mírových jednáních ale nebyla řeč.

READ  Proč se kvalita ovzduší v hlavním městě Indie prudce zhoršila | zprávy o životním prostředí

Setkání v Izraeli také zdůrazňuje limity probíhající kampaně Palestinců a organizací pro lidská práva Zobrazuje Izrael jako stát apartheidu v globálním vědomí. Izrael důrazně odmítá obvinění z apartheidu.

Pokud toto tvrzení pomohlo delegitimizovat Izrael v komunitě globálních práv, summit ukazuje, jak legitimita Izraele současně roste v arabském světě.

Summit ostře odsoudily palestinské islamistické skupiny, včetně Hamásu, ozbrojené skupiny, která má de facto autoritu v pásmu Gazy. Palestinský televizní kanál uvedl, že Islámský džihád uvedl, že teroristický útok v severním Izraeli v neděli večer byl reakcí na samotný summit.

Palestinská samospráva vydala šikmé prohlášení, které se nevztahovalo přímo na summit, ale implicitně kritizovalo účastníky za to, že mají „novou bezpečnostní alianci, která obchází palestinskou věc“, a to i s izraelským rozšiřováním židovských osad na Západním břehu Jordánu.

Mukhaimar Abu Saada, profesor politologie v Gaze, řekl, že navzdory všemu rozruchu kolem summitu se Izrael bude muset nakonec vrátit k jednacímu stolu s Palestinci.

„Nakonec si musí uvědomit, že musí uzavřít mír s Palestinci, ne s jinými zeměmi,“ řekl.

Ale jediní Palestinci, kteří měli blízko k rozhovorům, byla hrstka palestinských pracovníků v hotelu, kde se summit konal.

„Pravděpodobně víte, jak se jako Palestinec cítím o tomto summitu,“ řekl Faris Arkan, 42letý úklidový pracovník, který do hotelu denně dojíždí z okupovaného Západního břehu.

„Na tento způsob zacházení jsme od ostatních zvyklí,“ dodal.

Rawan Sheikh Ahmed Reporting přispěl z Haify, Izrael; A Lara Jaxová Od Sde Boker.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *