Izrael podle Mossadu studuje reakci Hamasu na návrh příměří v Gaze

Izrael zvažuje konečnou odpověď Hamasu na třístupňový návrh na zajištění propuštění zbývajících 120 rukojmích v Gaze, oznámil Mosad ve středu večer v neobvyklém prohlášení.

„Zprostředkovatelé dohody o zajatcích sdělili vyjednávacímu týmu Hamásovy postřehy o obecných obrysech dohody s vězni.“

Izrael uvedl, že „vyhodnocuje tato prohlášení a sdělí svou odpověď zprostředkovatelům“.

Zdroj Hamasu ve středu uvedl, že hnutí si vyměnilo „nějaké nápady“ s prostředníky, jak ukončit válku v Gaze.

Dohodu o rukojmích zprostředkovaly Katar a Egypt s podporou Spojených států. Diplomatické vedení dohody o rukojmích se však osobně ujal americký prezident Joe Biden, který 31. května odhalil nejnovější návrh z Bílého domu. Spojené státy získaly pro dohodu také podporu Rady bezpečnosti OSN.

Unesení byli propuštěni z Hamasu (Foto: Reuters)

Spojené státy v minulosti uvedly, že Hamás odmítl návrh předložený Bidenem, ale tlačil na teroristickou skupinu, aby to znovu zvážila. Američtí představitelé uvedli, že Spojené státy se s pomocí Egypta a Kataru snaží zaplnit mezery.

Izraelský bezpečnostní zdroj řekl: „Hamas stále trvá na počáteční klauzuli v plánu, která zabrání Izraeli vrátit se do bojů po první fázi návrhu, což je pro Izrael nepřijatelné.“

Zdroj dodal: „Existují další mezery, které ještě nebyly zaplněny.“

Zdroj dodal: „Izrael bude pokračovat v jednáních a zároveň bude udržovat vojenský a diplomatický tlak na propuštění všech našich 120 rukojmích, živých i mrtvých.“

Obvinění ze sebevraždy rukojmích

Palestinské hnutí Islámský džihád již dříve uvedlo, že někteří rukojmí se ze zoufalství pokusili o sebevraždu.

Mluvčí brigády Al-Quds Abu Hamza v příspěvku na aplikaci Telegram uvedl: „Někteří nepřátelští vězni se pokusili spáchat sebevraždu v důsledku extrémní frustrace, kterou pociťují kvůli tomu, že jejich vláda zanedbávala jejich věc.“

Dodal: „Budeme i nadále zacházet s izraelskými vězni stejným způsobem, jakým Izrael zachází s našimi vězni.“

Palestinská ozbrojená skupina neupřesnila opatření, která proti izraelským rukojmím přijala. Islámský džihád a Hamás přirovnaly rukojmí, která byla unesena z izraelského území během útoku 7. října, k Palestincům uvězněným Izraelem na základě obvinění ze spáchání bezpečnostních zločinů, včetně teroristických útoků.

READ  Covid: Plán cestovního ruchu a zkrácení izolace bude projednán v Radě ministrů

Všechny návrhy dohody o rukojmích zahrnovaly výměnu rukojmích výměnou za propuštění vězňů palestinské bezpečnosti.

Hlavní překážka ale zůstala: naléhání Hamásu na dosažení trvalého příměří před začátkem třístupňové dohody, která v první fázi umožňuje zklidnění bojů výměnou za propuštění 33 rukojmích. O otázce trvalého příměří se rozhodne až před zahájením druhé fáze.

Palestinci z hnutí Hamás nosí na hlavách šátky s nápisem „Lví jáma“ během pochodu na podporu skupiny ve městě Gaza 10. prosince 2022. (Foto: ATIA MOHAMMED/FLASH90)

Hamas také chce před uzavřením jakékoli dohody úplné stažení izraelské armády z pásma Gazy. Izrael tuto myšlenku odmítl.

Izraelský úřad pro vysílání (KAN) oznámil, že existuje konkrétní žádost, aby se Izrael stáhl z Filadelfského koridoru jako první krok k dosažení dohody a jako opatření k budování důvěry.

Závazek jednat

Americký velvyslanec v Izraeli Jack Lew ve středu dvakrát hovořil o důležitosti dosažení dohody, která by vedla k trvalému příměří v Gaze.

„Tento plán poskytuje příležitost ukončit válku v Gaze, získat zpět rukojmí a zajistit, že Hamas již nebude ovládat Gazu,“ řekl Low na tlumeném ceremoniálu v Jeruzalémě u příležitosti čtvrtého července.

Při slavnostním zahájení skupiny parlamentního přátelství Knesetu-Sněmovny reprezentantů v budově parlamentu dnes Law řekl: „Naše úsilí o repatriaci rukojmích se nezastaví, dokud neuspějeme.

Prezident Isaac Herzog, který vystoupil na oslavě 4. července, dodal: „Samozřejmě ani na chvíli nezapomínáme na naše rukojmí – včetně amerických občanů – které zadržuje Hamás v Gaze, vím, že vy a Prezident Biden dělá vše, co je ve vašich silách, aby vrátil všechny naše rukojmí.“ „A já vám z celého srdce děkuji.“

„Naše odhodlání vrátit rukojmí domů je absolutní. S rodinami rukojmích se setkávám téměř každý den, chci jasně říci: Ani na chvíli jsme na ně nezapomněli.

„Neexistuje žádná izraelská rodina nebo domácnost, ve které by se myšlenka na rukojmí nevyskytovala. Neexistuje žádná synagogální bohoslužba, veřejná událost nebo dokonce soukromé příležitosti, při kterých by nebyl zřetelně vyjádřen zájem o rukojmí. Ve kterých není žádná modlitba, pláč.“ nebo požadovat jejich okamžité vrácení.“

READ  3 chybí při sesuvu půdy ve švýcarských Alpách kvůli silným dešťům, které způsobily bleskové povodně

„Všichni chtějí, aby se vrátili do svých domovů. Drtivá většina dohodu podporuje. Očekávání, že je stát vrátí do jejich domovů, je jádrem izraelského konsensu,“ řekl Herzog.

Fórum pro rodiny vězňů a pohřešovaných osob nadále vyjadřovalo svou frustraci nad neexistencí dohody a vyzvalo vládu, aby nyní dohodu uzavřela. Matky vězňů v Gaze plánují v pátek v Tel Avivu zorganizovat zvláštní pochod, aby požadovaly propuštění svých dětí.

K této zprávě přispěla agentura Reuters.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *