Izrael ignoruje pokus Rady bezpečnosti OSN „zastavit zabíjení“, aby pokračoval v útoku na Rafah | Zprávy z Gazy

Izrael ignoruje pokus Rady bezpečnosti OSN „zastavit zabíjení“, aby pokračoval v útoku na Rafah |  Zprávy z Gazy

Izraelské tanky pronikají do centra Rafahu a letecké útoky pokračují po celém městě navzdory globálním výzvám k ukončení masakru.

Izrael pokračoval ve své agresi proti městu Rafah a ignoroval návrh rezoluce předložený Radě bezpečnosti OSN týkající se „zastavení zabíjení“ ve městě ležícím na jihu Pásma Gazy.

Ve středu ráno se objevily zprávy o nových leteckých útocích napříč nejjižnějším městem země, několik hodin poté, co očití svědci a palestinský bezpečnostní zdroj oznámili, že izraelské tanky pronikly do srdce města Rafah.

Jeden z obyvatel, Abdul Khatib, řekl: „Lidé jsou v současné době ve svých domovech, protože každý, kdo se pohybuje, je zastřelen izraelskými drony.“

Podle palestinské tiskové agentury Shehab byly izraelské letecké útoky zaměřeny na různé oblasti města, včetně okolí tábora Badr a kruhového objezdu Zoroub západně od města.

Objevily se také zprávy o úplném přerušení komunikace a internetových služeb v celém městě Rafah.

„Armáda nyní ovládá Filadelfský koridor a postupuje hlouběji do zbývající části koridoru – do západní části města Rafah.“

Hani Mahmoud, korespondent Al-Džazíry z Deir al-Balah, řekl, že Izrael během útoků „pokračuje ve shromažďování lidí z jednoho místa na druhé“.

Dříve, když izraelská armáda zaútočila na cíle v severní a střední Gaze, označila Rafah za bezpečnou zónu. To přimělo více než polovinu z 2,3 milionu obyvatel Pásma k útěku do města.

Nyní zprávy naznačují, že téměř milion lidí opustil Rafah, jak ukazuje izraelský útok. Izraelští spojenci varovali před útokem na město s poukazem na riziko civilních obětí a zhoršující se humanitární krizi.

„Ti, kterým bylo řečeno, aby zůstali v evakuační zóně v Al-Mawasi, aby se vyhnuli bombardování, se znovu stěhují hledat úkryt jinde, ale žádné místo ve válečné zóně není bezpečné, nejen v Rafahu, ale také v Chánu.“ Younis a zbytek pásma Gazy.“

READ  Turecko řeklo spojencům, že je „ne“ švédské a finské nabídce NATO – Erdogan

Dodal, že bombardování se rozšířilo i do okolí kuvajtské nemocnice, která byla zcela mimo provoz. Dodal, že mimo provoz jsou také všechny polní nemocnice v Rafahu kromě jedné.

Americký prezident Joe Biden se připojil k výzvám, aby Izrael upustil od zahájení velké vojenské operace v Rafahu. Jeho administrativa však v úterý trvala na tom, že Izrael ještě nepřekročil své červené čáry.

Mluvčí Národní bezpečnostní rady John Kirby řekl: „Neviděli jsme je zaútočit na Rafah.“

Představitel civilní obrany v Gaze uvedl, že izraelský nálet na tábor pro vysídlené osoby západně od Rafáhu v úterý zabil nejméně 21 lidí.

Izraelská armáda popřela obvinění, že v úterý provedla nálet v oblasti určené pro humanitární pomoc.

„ [Israel army] Armáda v prohlášení uvedla: „Humanitární oblast v Al-Mawasi nebyla zasažena,“ s odkazem na oblast určenou pro úkryt pro vysídlené lidi z Rafahu.

„Zastav zabíjení“

Podobný útok o víkendu, který zabil 45 lidí, vyvolal celosvětové pobouření a přiměl Alžírsko svolat na úterý večer mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN.

Severoafrická země využila schůzky k předložení návrhu rezoluce požadující ukončení izraelského útoku v Rafáhu a „okamžité příměří“.

Předloha odkazuje na rozsudek Mezinárodního soudního dvora z minulého týdne, který nařídil Izraeli okamžitě zastavit vojenský útok na město.

Alžírský velvyslanec při OSN Ammar Benjameh po jednání 15členného bezpečnostního orgánu OSN o Gaze řekl, že cílem tohoto kroku je „zastavit zabíjení v Rafahu“. Alžírsko je členem Rady na období 2024-25.

Zastupitelstvo by mělo problém znovu projednat ve středu. Diplomaté naznačili, že hlasování by se mohlo uskutečnit během několika dnů. Spojené státy však vetovaly tři předchozí pokusy o dosažení rezoluce požadující příměří v Gaze.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *