Izrael Gaza: Operace v Rafahu nepřekračuje americké červené čáry – Bílý dům

Izrael Gaza: Operace v Rafahu nepřekračuje americké červené čáry – Bílý dům

  • autor, Christy Cooney
  • Role, BBC novinky

Mluvčí Bílého domu John Kirby řekl, že Spojené státy nevěří, že Izrael zahájil rozsáhlou invazi do Rafahu v jižním pásmu Gazy.

Mluvil několik hodin poté, co izraelské síly dorazily do centra města a údajně dobyly strategicky důležitý kopec s výhledem na nedalekou hranici s Egyptem.

Americký prezident Joe Biden již dříve řekl, že zahájení rozsáhlé invaze do Rafahu, kde se věří, že stovky tisíc civilistů stále nacházejí úkryt, by překročilo červenou čáru.

Pan Kirby byl také vyslýchán ohledně izraelského leteckého útoku a následného požáru, který v neděli zabil nejméně 45 Palestinců ve vysídleném táboře.

Izrael uvedl, že se domnívá, že požár mohl být způsoben zbraněmi uloženými v okolí v důsledku výbuchu Hamasu.

Kirby novinářům řekl, že snímky z nedělního náletu, při kterém zahynuly převážně ženy, děti a starší lidé, byly „srdcervoucí“ a „hrozivé“.

Dodal: „V důsledku tohoto konfliktu by zde nemělo dojít ke ztrátě nevinných životů.“

Připustil ale, že Izrael incident vyšetřuje, a řekl, že po nedávných událostech v Rafáhu nemá „žádnou změnu politiky, se kterou by mohl mluvit“.

„Stále nevěříme, že je opodstatněná velká pozemní operace… a v této fázi jsme to neviděli,“ řekl.

Na otázku, proč současná operace nesplňuje definici rozsáhlé invaze, Kirby trval na tom, že prezident „nepohnul štafetou“.

„Neviděli jsme je zaútočit na Rafah,“ řekl.

„Neviděli jsme je, jak by šli dovnitř s velkými jednotkami a velkým počtem vojáků v kolonách a formacích v nějakém druhu koordinovaného manévru proti více cílům na zemi.“

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil útok, ke kterému došlo v neděli, za „tragický incident“ a zavázal se pokračovat v operaci v Rafahu.

Izraelská armáda uvedla, že nálet byl zaměřen a zabit dva vysoce postavení představitelé Hamásu.

V úterý uvedla, že její síly pokračují ve svých aktivitách proti „teroristickým cílům“ v Rafáhu, tři týdny po zahájení tamní pozemní operace.

Očití svědci uvedli, že okupační tanky byly umístěny na kruhovém objezdu Al-Awda, který je považován za jeden z hlavních orientačních bodů.

Obyvatelé uvedli, že západní oblasti města byly vystaveny intenzivnímu bombardování během pondělní noci a do úterý.

Izraelská armáda v úterý popřela zprávy, že její tankové granáty zasáhly další tábor v Al-Mawasi na západním pobřeží Rafáhu, kde podle místních představitelů zahynulo nejméně 21 lidí.

Videa incidentu zveřejněná na sociálních sítích a analyzovaná BBC Verify ukázala několik vážně zraněných lidí.

Neexistovala žádná jasná známka oblasti výbuchu nebo kráteru, takže nebylo možné potvrdit příčinu nehody. Místo – ověřené odkazem na okolní budovy – se nachází mezi Rafahem a Al-Mawasi a nachází se jižně od humanitární zóny určené izraelskou armádou.

Izrael trvá na tom, že vítězství v jeho sedm měsíců staré válce s Hamasem v Gaze je nemožné bez dobytí Rafahu a odmítl varování, že by to mohlo mít katastrofální humanitární následky.

Organizace spojených národů uvádí, že z bojů v Rafahu nyní uprchl asi milion lidí, ale další statisíce se tam pravděpodobně stále ukrývají.

Izraelské obranné síly zahájily to, co nazývaly „cílenými“ pozemními operacemi proti bojovníkům Hamásu a infrastruktuře ve východním Rafáhu 6. května.

Od té doby tanky a jednotky postupně pronikají do zastavěných východních a centrálních oblastí a zároveň postupují na sever podél 13kilometrové hranice s Egyptem.

Podle ministerstva zdravotnictví řízeného Hamasem bylo od té doby v Gaze zabito nejméně 36 090 lidí.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *