Irští a čeští voliči míří k volebním urnám v den 2 evropských voleb, protože krajní pravice usiluje o větší moc.

Irští a čeští voliči míří k volebním urnám v den 2 evropských voleb, protože krajní pravice usiluje o větší moc.

BRUSEL (AP) – Voliči šli v pátek druhý den k volbám v Irsku a České republice, dvou zemích, kde byla imigrace hlavním tématem kampaně. Referendum k Evropskému parlamentu. Z volebního maratonu vzejde vzestup krajní pravice napříč 27 státy.

Konečné výsledky budou vyhlášeny až v neděli večer, po uzavření hlasování v každé zemi. Průzkum provedený ve čtvrtek po zahájení voleb v Nizozemsku však potvrdil, že pravděpodobně vyhraje krajně pravicová strana PVV Geerta Wilderse. Velké zisky.

V roce 2024 půjde k volbám více než 50 zemí

Zatímco koalice proevropských stran odsunula PVV na druhé místo při vyšší účasti než v předchozích volbách do EU, Wildersova strana zaznamenala největší zisky noci.

Po volbách se objevily zprávy, že dánská premiérka Mette Frederiksenová byla v pátek na náměstí v hlavním městě Kodani napadena mužem. Policie na ex-Twitteru X potvrdila, že byla zatčena osoba a v případu probíhá vyšetřování.

Média uvedla, že útok s kampaní nesouvisel. Jeho kancelář řekl dánské státní televizi DR, že byl incidentem „šokován“. Frederiksen vede kampaň po boku Christel Scaldemose, lídra sociálních demokratů v EU.

Od posledních voleb do EU v roce 2019 převzaly populistické, krajně pravicové a extremistické strany vlády ve třech zemích EU a jsou součástí vládních koalic v několika dalších a zdá se, že získaly podporu veřejnosti na celém kontinentu. Krajně pravicové strany Francie, Belgie, Rakousko a Itálie Vedení voleb do Evropské unie.

Přistěhovalectví se dostalo na přední místo irské politické agendy, přičemž se očekává, že více hlasů získají nezávislí kandidáti požadující přísnější omezení. V Irsku neexistuje žádná velká krajně pravicová strana, která by dokázala zmobilizovat protiimigrantské nálady.

Problém přistěhovalectví narušuje podporu středolevicové Sinn Féin, kdysi napojené na Irskou republikánskou stranu, která je na dobré cestě stát se nejpopulárnější stranou Irska.

READ  Canada Visa Online pro Švýcarsko, Norsko, Česko a Chorvatsko

V české předvolební kampani se krajní pravice a krajní levice spojily kvůli odsouzení plánů EU na řešení migrace a změny klimatu a silnému odporu vůči vojenské podpoře Ukrajině.

Bývalý populistický premiér Andrej Babiš a jeho centristické hnutí ANO (ANO) vedli kampaň pod heslem „Žádná imigrace a zelené šílenství“. Babiš se hlásí k silné protiimigrantské rétorice, která ho spojuje s dalším protiimigračním šampionem, maďarským premiérem Viktorem Orbánem.

ANO v průzkumu zvítězilo před středopravicovou koalicí Spolu, ve které jsou konzervativní občanští demokraté premiéra Petera Fialy, křesťanští demokraté a liberálně-konzervativní strana TOP 09. Očekává se, že mandáty získají i další dvě vládní strany Pirátská strana a STAN, skupina Starostů a nezávislých kandidátů.

Strana Svoboda a přímá demokracie, hlavní protiimigrantská síla a místní spojenec francouzské krajně pravicové předsedkyně Marine Le Penové a její strany Národní shromáždění, která v roce 2019 získala dvě křesla, chce rozhodnutí zopakovat, ne-li vylepšit. Očekává se, že krajně levicová koalice získá alespoň jeden mandát.

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve čtvrtek varoval, že EU riskuje zastavení, pokud budou mít krajně pravicové strany velké zastoupení v parlamentu. Jordan Bardella, přední kandidát francouzského Národního shromáždění, rychle oplácel Macrona a vyzval francouzské voliče, aby si vybrali jeho stranu, aby zabránili „škodlivé politice EU, jako je trestání ekologie proti našim farmářům nebo utopení migrantů“.

Polský prezident Andrzej Duda ve čtvrtek večer v projevu k národu tvrdil, že volby jsou důležité, protože pomohou určit, zda si Polsko a další země mohou zachovat svou národní suverenitu.

„Celá EU se v příštích letech rozhodne, jakým směrem se bude ubírat,“ řekl Duda. „Bude to domovská Evropa, která respektuje historii, kulturu, tradice a identitu jednotlivých členských států, jak si přáli otcové zakladatelé Společenství, nebo to bude centralizovaný evropský stát, jak si přeje bruselská byrokracie? Smlouvy o EU budou novelizovány tzv. hlavní a vliv Polska na nejdůležitější rozhodnutí bude omezen?

READ  Místo natáčení Grandhotel Pub v ČR - DIRT

Duda, blízký spojenec bývalé vládnoucí Národní konzervativní strany Právo a spravedlnost, se staví proti úzkému federalismu koalice.

Přibližně 400 milionů voličů volí 720 členů Evropského parlamentu na pětileté funkční období.

Zákonodárci EU mohou hlasovat o celé řadě právních předpisů týkajících se bankovních pravidel, klimatu, zemědělství, rybolovu, bezpečnosti a spravedlnosti, přičemž v sázce je hodně. Hlasují také o rozpočtu EU, který je důležitý při provádění evropských politik Pomoc byla poskytnuta Ukrajině.

Počet volených zákonodárců v každé zemi závisí na velikosti populace. Pohybuje se od šesti pro Maltu, Lucembursko a Kypr do 96 pro Německo. Voliči v České republice budou volit 21 poslanců do Evropského parlamentu, Irsko má ve hře 14 křesel.

———

K této zprávě přispěli spisovatelé Associated Press Jill Lawless v Londýně, Karel Janíček v Praze, Vanessa Zera ve Varšavě a David Keaton v Berlíně.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *