Íránský ministr zahraničí na uniklé kazetě prohlašuje, že revoluční gardy stanovují politiku

Ministr zahraničí Mohammad Javad Zarif v únikové zvukové kazetě, která nabízí pohled na zákulisní mocenské boje íránských vůdců, uvedl, že rozhodují ty revoluční gardy, které ignorují mnoho vládních rozhodnutí a ignorují rady.

V neobvyklém okamžiku na kazetě, která se objevila v neděli, Zarif odešel z uctívané oficiální linie Průkopník. Generál. Qassem SoleimaniVelitel sil Quds Revoluční gardy, zahraniční složky íránského bezpečnostního aparátu, která zabila USA v lednu 2020.

Zarif uvedl, že generál ho v mnoha krocích podkopal, spolupracoval s Ruskem na sabotáži jaderné dohody mezi Íránem a světovými mocnostmi a přijal politiku směřující k dlouhé syrské válce, která poškodila íránské zájmy.

„V Islámské republice je ovládána vojenská sféra,“ uvedl Zarif během tříhodinového zaznamenaného rozhovoru, který byl součástí projektu orální historie dokumentujícího práci současné správy. „Obětoval jsem diplomacii kvůli armádě, místo diplomacie služby v terénu.“

Zvuk unikl v kritickém okamžiku pro Írán, protože Írán diskutuje o rámci pro možný návrat k jaderné dohodě se Spojenými státy a dalšími západními mocnostmi. Jednání probíhají prostřednictvím mediátorů v Ženevě.

Není jasné, jaký dopad by tyto informace, pokud vůbec nějaké, měly na tyto rozhovory nebo na pozici pana Zarifa.

Záznam rozhovoru mezi panem Zarifem a ekonomem jménem Saeed Laylaz, spojencem, nebyl určen ke zveřejnění, jak bylo slyšet ministra zahraničí opakovaně ve zvuku. Kopie byla propuštěna na londýnský perský zpravodajský kanál Iran International, který nejprve zveřejnil zprávu o nahrávce a sdílel ji s New York Times.

Zarif tvrdí, že o čem mnozí dlouho pochybovali: jeho role zástupce islámské republiky na světové scéně je přísně omezena. Řekl, že rozhodnutí diktuje Nejvyšší vůdce nebo často Revoluční garda.

Íránské ministerstvo zahraničí nezpochybnilo autentičnost nahrávky, ale zpochybnilo motiv úniku. Saeed Khatibzadeh, mluvčí ministerstva, popsal záležitost jako „neetickou politiku“ a uvedl, že část zvukového záznamu, která byla vydána, nepředstavuje celou škálu Zarifových komentářů o jeho úctě a lásce k Soleimani.

READ  Princ Harry a Meghan Markle komicky umlčují mladší členy královské rodiny během Trooping the Color

V uniklých částech pan Zarif chválí generála a říká, že plodně spolupracovali na frontě americké invaze do Afghánistánu a Iráku. Také říká, že jeho atentátem v Iráku zasáhly USA velkou ránu Íránu, škodlivější, než kdyby při útoku zničily celé město.

Řekl však, že některé z akcí Soleimani ublíží i zemi, například s odvoláním na jeho kroky proti jaderné dohodě z roku 2015, kterou Írán dosáhl se západními zeměmi, včetně Spojených států (od Trumpovy administrativy to později upustilo).

Zarif uvedl, že Rusko si nepřeje, aby dohoda uspěla, a „vytváří veškerou svou váhu“ za vytvářením překážek, protože není v zájmu Moskvy, aby Írán normalizoval vztahy se Západem. Za tímto účelem Zarif řekl, že generál Soleimani odcestoval do Ruska, aby „zničil náš úspěch“, což znamená jadernou dohodu.

Zarif zahájil spor s generálem Soleimanim na jiných frontách a kritizoval ho za to, že umožnil ruským válečným letadlům létat nad Íránem, aby bombardovaly Sýrii, a za přepravu vojenského vybavení a personálu do Sýrie na palubě státních společností Iran Airlines bez vědomí a nasazení vlády. Íránské pozemní síly do Sýrie.

V neděli večer Zarifovi kritici vyzvali k jeho rezignaci a prohlásili, že ohrožoval národní bezpečnost Íránu odhalením vnitřní politiky země. Dokonce i jeho příznivci vyjádřili znepokojení nad tím, že komentáře mohou ovlivnit prezidentské volby koncem června a poškodit kandidáty z islámské frakce, se kterou je Zarif spojen, tím, že posílí apatii voličů a představu, že volení představitelé nejsou skutečně zodpovědní.

K úniku dochází po sérii narušení bezpečnosti zpravodajských služeb a íránské vlády, které byly zapojeny do dvou atentátů a dvou výbuchů v jaderném areálu v Natanzu. Bývalý viceprezident Muhammad Ali Abtahi uvedl, že zveřejnění zvukového záznamu pana Zarifa se „rovná Izraeli, který krade jaderné dokumenty“ z Íránu.

READ  Severní Korea poprvé oznámila případ COVID-19

Někteří analytici uvedli, že zvuk by podkopal sílu íránských diplomatů v citlivém okně jednání.

„To spojuje ruce vyjednavačů,“ řekla Sina Azoudi, nerezidentka v Atlantické radě. „Reprezentuje Zarifa jako nedůvěryhodnou osobu na domácím trhu a obecně vytváří obraz, že íránská zahraniční politika je diktována divadelní politikou armády a Zarif není nikdo.“

Zarif na kazetě připustil, že pokud jde o vyjednávání, je vázán nejen směrnicemi nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chameneího, ale také požadavky stráže. Řekl, že pan Chameneí ho nedávno „silně pokáral“ za to, že se odvrátil od oficiální linie, když řekl, že Írán je připraven spolupracovat s USA Nakreslete kroky, abyste se dostali zpět k dohodě.

„Struktura našeho ministerstva zahraničí je většinou zaměřena na bezpečnost,“ řekl Zarif.

Zarif řekl, že si byl stále vědom vládních kroků – což občas vedlo k jeho rozpakům.

V noci, kdy se Írán rozhodl odvetu proti USA za zabití generála Soleimaniho, šli dva velitelé sil Quds na setkání s iráckým premiérem Adelem Abdulem Mahdim, aby ho informovali, že do asi 45 minut vystřelí Írán rakety na místo startu . Zarif uvedl, že na amerických základnách jsou vojenské základny. Američané o stávce věděli dříve, než on.

Zarif uvedl, že bývalý ministr zahraničí John Kerry mu řekl, že Izrael zaútočil na íránské zájmy v Sýrii nejméně 200krát, k jeho velkému překvapení.

Zmínil se také o utajení IRGC Sestupování ukrajinského letadla V Íránu bylo 176 lidí zabito na palubě ráno poté, co Írán zaútočil na leteckou základnu.

Stráže okamžitě věděly, že jejich rakety zasáhly letadlo, ale připustily to už po třech dnech.

Krátce po sestřelení letadla se Zarif zúčastnil malého zasedání Rady národní bezpečnosti se dvěma vyššími vojenskými veliteli a řekl, že svět požaduje vysvětlení. Řekl, že na něj velitelé zaútočili, a nařídil mu, aby tweetoval, že zpráva není pravdivá.

READ  Papež František sdílí tajný recept na špatné koleno: panák tequily

Zarif vzpomíná: „Řekl jsem:‚ Pokud byla zasažena raketa, řekněte nám to, abychom viděli, jak to můžeme vyřešit. “ „Bůh je moje svědectví, způsob, jakým se mnou zacházeli, jako bych popřel existenci Boha.“

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.