Íránské volby: Když mladí ztrácejí naději, reformista kandiduje na prezidenta

Íránské volby: Když mladí ztrácejí naději, reformista kandiduje na prezidenta

zdroj obrázku, Rex/Shutterstock

Komentář k fotce, Stále větší davy se účastnily shromáždění reformisty Masouda Pezeshkiana

  • autor, Carolyn Hawleyová
  • Role, Diplomatický zpravodaj

Po smrtelné havárii vrtulníku byly vyhlášeny předčasné volby. Kandidát sliboval jiný přístup doma i v zahraničí. Najednou je v Íránu prvek napětí a nepředvídatelnosti, protože voliči chodí k volbám, aby zvolili nového prezidenta.

Volby v Islámské republice jsou přísně kontrolovány a všechny kandidáty před tím, než mohou kandidovat, prověřuje vlivný výbor duchovních. V poslední době se rozšířila voličská apatie.

Ale tentokrát je tu trumf: reformní kardiochirurg a bývalý ministr zdravotnictví Masoud Pezeshkian, který prohlásil postup íránské mravnostní policie, která ženám ukládá přísný dress code, za „nemorální“.

Ženy nyní pravidelně porušují pravidla hidžábu a pan Pezeshkian (69) řekl: „Pokud je nošení určitých oděvů hříchem, pak je chování vůči ženám a dívkám 100krát větším hříchem: „Nikde v náboženství není dovoleno někoho konfrontovat, protože jejich oblečení.

Slíbil také, že se pokusí zlepšit vztahy se Západem a oživit jaderná jednání v naději, že ukončí sankce, které ochromily íránskou ekonomiku.

Pan Pezeshkian má veřejnou podporu dvou bývalých reformních prezidentů, Hassana Rouhaniho a Mohammada Khatamiho, a bývalého ministra zahraničí Mohammada Javada Zarifa.

Jeho předvolební shromáždění přilákala před volebním dnem rostoucí davy.

Ve čtvrtek ze soutěže odstoupili dva kandidáti – ve zjevné snaze náboženského establishmentu vyhnout se rozdělení hlasů konzervativců.

zdroj obrázku, Getty Images

Komentář k fotce, Stoupenci konzervativního kandidáta Mohammada Baghera Qalibafa ve středu, poslední den volební kampaně, projeli na motocyklech centrem Teheránu.

Konzervativci jsou proti jednání se Západem a tvrdí, že Írán je schopen uspět navzdory sankcím.

Údaje o účasti jsou považovány za klíčový test legitimity Islámské republiky.

Podpora dosáhla historicky nejnižších hodnot v parlamentních volbách v březnu a posledních prezidentských volbách v roce 2021.

Nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí, který má v Íránu absolutní moc, vyzval k „maximální“ účasti. Hlasovat bude jistě silné jádro příznivců režimu.

Mnoho mladých Íránců a Íránců ze střední třídy se však cítí hluboce rozčarováno a nedůvěřiví vůči jakémukoli politickému procesu organizovanému Islámskou republikou a nyní chtějí ukončit 45 let teokracie.

„Na ulicích je spousta billboardů, které lidi vyzývají, aby ‚hlasovali pro lepší zítřky‘, ale my už tomu nevěříme,“ řekl mi prostřednictvím textové zprávy 20letý student z Teheránu. „Nikdo už nechce volit.“

Od smrti mladé ženy Mahsy Aminiové, která byla v roce 2022 ve vazbě morální policie – a od národního povstání, které vyvolalo – se propast mezi íránskými vůdci a jeho lidem dramaticky prohloubila.

Brutální represe vůči demonstrantům zakořenila nenávist k režimu, zejména mezi generací Z.

Naděje vkládané do reformátorů v minulosti byly znovu a znovu zmařeny. V posledních několika letech se ti, kdo chtějí reformovat systém, stále více marginalizují.

Bývalý prezident Hasan Rúhání dokonce nesměl kandidovat v nedávných volbách do vlivného orgánu, Shromáždění expertů, jehož úkolem je jmenovat nejvyššího vůdce.

Komentář k fotce, Azad popisuje volby jako „hru“, kterou hraje režim

Mnoho Íránců ztratilo naději na dosažení nějaké skutečné změny prostřednictvím volebních uren.

Azad (není to její pravé jméno), aktivistka za práva žen, která byla během protestů uvězněna, popsala, co se stalo, jako „volební cirkus“.

„Když je motorem jedna osoba jménem Chameneí, nezáleží na tom, které jméno vypadne z volební urny,“ řekla mi přes aplikaci na sociálních sítích. „Na vrcholu nepokojů lidé v ulicích znovu a znovu skandovali toto heslo: Reformisté, konzervativci, konec hry.“

Někteří věří, že náboženský establishment dovolil Pezishkian kandidovat pouze jako součást snah o zvýšení volební účasti.

Azad věc popsal jako „hru“, kterou hraje režim. „Nevěříme jim a nechceme být znovu manipulováni.“

Několik lidí v Teheránu, se kterými jsem mluvil v posledních několika dnech, tento názor potvrdilo.

Jeden student práv řekl BBC: „Volit je povinnost, ale neudělám to.“ „Protože všechny předchozí volby ukázaly, že žádný ze zvolených prezidentů nenabídl lidem nic lepšího.“

Jiné však může k volebním urnám přitáhnout nepatrný paprsek naděje na změnu, který pan Pezeshkian představuje pro liberálně smýšlející Íránce.

„Budu hlasovat pro Pezeshkiana,“ říká Maryam (54) z Teheránu. „Věřím, že změna může přijít pouze zevnitř Íránu – prostřednictvím reformy.“

Líbí se jí, že jeho zázemí není v bezpečnostních složkách a že je „čistý“ a nejsou vůči němu obviněni z korupce.

Doufá také, že dokáže zlepšit vztahy Íránu s vnějším světem, a věří, že zvítězí.

Pokud to udělá, bude velký otazník nad tím, jaký bude mít manévrovací prostor.

„Pezeshkian je reformista jen podle jména,“ říká Sanam Vakil z think-tanku Chatham House.

Dodal: „Podporuje islámskou republiku a je zuřivě loajální k nejvyššímu vůdci. Jeho účast by mohla zvýšit účast veřejnosti a zvýšit nadšení, ale v případě zvolení by se dalo očekávat o něco více než jen rozdíl v tónu.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *