Írán uděluje tresty odnětí svobody za sestřelení ukrajinského dopravního letadla v roce 2020 | Zprávy

Írán uděluje tresty odnětí svobody za sestřelení ukrajinského dopravního letadla v roce 2020 |  Zprávy

Írán uvedl, že mezi podezřelými byli pracovníci protiraketové obrany, kteří se dopustili „katastrofické chyby“.

Íránská justice oznámila tresty odnětí svobody pro 10 nejmenovaných lidí, kteří jsou podle ní zodpovědní za sestřelení komerčního letu společnosti Ukraine International Airlines v lednu 2020.

Hlavní podezřelý v případu, identifikovaný pouze jako velitel protiraketového systému protivzdušné obrany Tor-M1, který sestřelil letadlo dvěma raketami, dostal diskreční trest 10 let za neuposlechnutí rozkazů a tři roky za to, být „spoluviníkem kvazi-úmyslné vraždy“, podle zpravodajského webu oficiální soudnictví.

Dodalo, že nejmenovaná osoba by si odpykala maximálně 10 let ve vězení po odečtení odpracované doby a musí zaplatit odškodné rodinám 176 obětí letu.

Kromě toho byli dva lidé, kteří obsluhovali raketový systém, odsouzeni k jednomu roku vězení, zatímco další představitelé Teheránské kontroly protivzdušné obrany a vesmírné divize Sboru islámských revolučních gard (IRGC) dostali tresty od jednoho do tří let.

Podezřelým prý budou hrozit další tresty, které však justice neurčila.

Všechna rozhodnutí – vynesená po 20 jednáních – byla předběžná a podléhala odvolání. Vojenský soud byl také nařízen, aby pokračoval ve vyšetřování dalších osob, které mohly být zapojeny.

Podle justičního orgánu se případu týkalo 117 žalobců, z nichž 55 svědčilo u soudu a byli zastoupeni 20 právníky.

PS752 odstartoval z mezinárodního letiště Imáma Chomejního v íránském hlavním městě v časných ranních hodinách 8. ledna 2020 a byl sestřelen několik minut po startu. Íránské úřady původně sestřelení letadla popíraly, ale o tři dny později připustily „katastrofickou chybu“.

‚lidská chyba‘

Íránská závěrečná zpráva o sestřelení letu uvedla, že příčinou byla „lidská chyba“, protože personál baterie protivzdušné obrany odpálil rakety, aniž by předtím získal řádné povolení od vyšších velitelů, protože věřil, že raketa zasáhne Teherán.

READ  Princ Charles vzal od katarského šejka miliony v hotovosti: zpráva

K incidentu došlo krátce poté, co íránské revoluční gardy odpálily rakety na dvě americké základny v sousedním Iráku jako odvetu za atentát na velitele íránských revolučních gard generála Qassema Soleimaniho americkým bezpilotním letounem.

Nedělní justiční zpráva toto tvrzení také potvrdila a uvedla, že personál nezkalibroval obranný systém poté, co byl krátce před incidentem přemístěn, a ignoroval příkazy k získání přímého souhlasu ke střelbě během chaosu té noci, kdy Írán předvídal možný americký útok.

Ale několik rodin obětí, stejně jako úředníci na Ukrajině a v Kanadě – kteří počítali mezi cestujícími desítky občanů – odsoudili Írán za to, co popisují jako nedostatek transparentnosti a spolupráce.

Kanadský soud v roce 2021 rozhodl, že svržení bylo „aktem terorismu“ uprostřed tvrzení Teheránu, že případ byl zpolitizován. Jiný soud také některým rodinám přiznal desítky milionů dolarů, které mohou být odebrány z íránských aktiv v Kanadě.

Íránská vláda koncem roku 2020 stanovila odškodnění ve výši 150 000 dolarů pro každou z rodin obětí a později uvedla, že platby byly zahájeny, ale není jasné, kolik bylo vyplaceno.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *