Írán tvrdí, že mezi několika zatčenými cizinci je i bývalý britský diplomat

Ve středu státní média oznámila, že íránské revoluční gardy zatkly několik cizinců, které obvinily ze špionáže, včetně muže, který ho identifikoval jako Gilese Whitakera, bývalého zástupce vedoucího britské mise v Teheránu.

Mluvčí britského ministerstva zahraničí popřel zatčení britského diplomata v Íránu a označil zprávy za „zcela nepravdivé“. Whitaker opustil zemi poté, co jeho mise skončila v prosinci 2021, podle dalšího britského představitele, který kvůli citlivosti situace mluvil pod podmínkou anonymity. Íránská tisková agentura Fars, která je napojena na íránské revoluční gardy, uvedla, že Whitaker se vrátil do Íránu jako turista, když byl zatčen.

Tisková agentura Fars uvedla, že skupina cizinců – včetně polského výzkumníka a manželky rakouského diplomata – je obviněna ze sběru vzorků půdy v omezené oblasti v poušti Bagdád. Agentura také zveřejnila videoklip, na kterém jsou zřetelné záběry cizinců, a také další fotografie, na nichž se toulají v nedaleké poušti Lute. světového dědictví UNESCO.

Írán má historii Vězení Cizí státní příslušníci, včetně občanů USA. Obvinění o nových zatčeních přišla v době rostoucího napětí se západními zeměmi, kdy se zadrhávala jednání mezi Íránem a Spojenými státy o obnovení jaderné dohody z roku 2015. Rozhovory se soustředily na omezení íránského jaderného programu a zrušení amerických sankcí – ale také na otázku konfiskací. rukojmí íránskými revolučními gardami, často s cílem získat ústupky od Západu.

Íránské revoluční gardy jsou nejmocnější vojenskou a zpravodajskou organizací v Íránu, mají vlastní letecké, pozemní i námořní jednotky a americká vláda je považuje za teroristickou organizaci. Ve videu odvysílaném agenturou Fars ve středu reportér uvedl, že bezpilotní letouny íránských revolučních gard zahlédly v poušti cizince.

V jednu chvíli video ukazuje zrnité letecké záběry muže a něčeho, co vypadá jako dvě děti jedoucí na dvou kolech. Reportér tvrdí, že na scéně je vidět, že manžel rakouského kulturního atašé v Teheránu „byl viděn na dronech IRGC sbírat vzorky půdy, zatímco si jeho děti hrály“.

READ  Ukrajina před jednáním v Istanbulu získává zpět své území na severu země

Reportér také říká, že „druhý nejvyšší britský vyslanec cestoval do Íránu se svou rodinou jako turista… Byl viděn v poušti Bagdádu.“

„Záběry ukazují, že tento jedinec sbíral vzorky půdy,“ píše se ve zprávě. „Po oficiální omluvě bude vyhoštěn ze země.“

Rozhovory o obnovení jaderné dohody byly minulý měsíc v Kataru po dlouhém přerušení obnoveny, skončily však bez dohody. Írán obvinil Spojené státy z opakování svých předchozích postojů při vyjednávání, zatímco Spojené státy obvinily Írán z nových požadavků.

Dohoda, známá jako Společný komplexní akční plán (JCPOA), omezila schopnost Íránu vyrábět a uchovávat obohacený uran potřebný k výrobě jaderné zbraně, výměnou za zrušení amerických a mezinárodních sankcí.

Trumpova administrativa v roce 2018 jednostranně odstoupila od dohody, znovu uvalila sankce, které byly zrušeny, a přidala několik dalších v rámci kampaně „maximálního tlaku“.

V rozhovoru pro NPR v úterý zvláštní vyslanec Bidenovy administrativy v Íránu Robert Malley rozhovory popsal jako „více než promeškanou příležitost“. Když se Mali zeptali na řadu Američanů držených v Íránu, odpovědělo: „Byli používáni jako pěšáci.“ Řekl, že Íránci „žádají věci na oplátku“ za jejich propuštění.

Ve středu, ve zjevném úsilí přimět Írán k jednání, ministr zahraničí Anthony Blinken řekl, že Spojené státy uvalují další sankce na „producenty ropy a petrochemie, přepravce a krycí společnosti v zemi“.

„V případě absence závazku Íránu vrátit se k JCPOA, což je výsledek, o který nadále usilujeme, budeme nadále využívat své pravomoci k zacílení íránského vývozu energetických produktů,“ napsal na Twitteru.

Fahim se hlásil z tureckého Bodrumu. William Booth v Londýně přispěl k této zprávě.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.