Írán oběsí dva lidi ve vzácném případě za rouhání, protože poprav přibývá

Írán oběsí dva lidi ve vzácném případě za rouhání, protože poprav přibývá

DUBAJ, Spojené arabské emiráty (AFP) – Írán v pondělí popravil dva muže, usvědčené z rouhání, kteří za tento zločin vynesli vzácné rozsudky smrti, oznámily úřady, když po měsících nepokojů v celé Islámské republice narůstají popravy.

Írán zůstává jedním z největších světových katů, jen od začátku letošního roku bylo popraveno nejméně 203 vězňů, uvádí Íránská organizace pro lidská práva se sídlem v Oslu. Popravy za rouhání jsou však vzácné, protože v předchozích případech úřady tresty zmírnily.

Dva popravení muži, Youssef Mehrad a Sadrullah Fazeli Zaree, zemřeli ve věznici Arak ve středním Íránu. Byli zatčeni v květnu 2020, obviněni z účasti na kanálu v aplikaci Telegram Messages nazvaném „Kritika pověr a náboženství“, podle americké komise pro mezinárodní náboženskou svobodu. Výbor uvedl, že oba muži čelili několik měsíců samovazbě a nebyli schopni kontaktovat své rodiny.

„Je to pro nás vážné znepokojení. Nemyslím si, že jde o jednorázovou událost,“ řekla agentuře AP rabínka Sharon Kleinbaumová, členka výboru delegovaného Kongresem. „Myslím, že mám pocit, že Írán A když víme, že autoritářské teokracie jsou zoufalé, často se uchylují k velmi extrémním činům.“

Mizan, agentura přidružená k íránskému soudnictví, popravy potvrdila a oba muže popsala jako urážky islámského proroka Mohameda a na podporu ateismu. Mizan je také obvinil ze spálení Koránu, svaté knihy islámu, i když nebylo jasné, zda to muži udělali, nebo zda byly takové obrázky zveřejněny na kanálu Telegram.

Mahmúd Amiri Moghadam, který stojí v čele Organizace pro lidská práva v Íránu, odsoudil popravy jako odhalení „středověké povahy“ íránské duchovní vlády.

„Mezinárodní společenství musí svou reakcí ukázat, že popravy za vyjádření názoru jsou netolerovatelné,“ uvedl v prohlášení. „Odmítnutí mezinárodního společenství reagovat rozhodně je zelenou pro íránskou vládu a všechny podobně smýšlející lidi na celém světě.“

READ  3 nadějní dospívající hokejisté zemřeli při autonehodě v Kanadě

Bezprostředně nebylo jasné, kdy Írán vykonal svou poslední popravu za rouhání. Jiné země na Blízkém východě, jako je Saúdská Arábie, také umožňují tresty smrti za rouhání.

Řada poprav, včetně příslušníků íránských etnických menšin, přichází v době, kdy začaly měsíce protestů proti smrti 22leté Mohsy Aminiové poté, co byla zatčena tamní mravnostní policií. Nejméně čtyři lidé obvinění z údajných zločinů z demonstrací již byli popraveni. Protesty, při kterých bylo údajně zabito více než 500 lidí a 19 000 zatčeno, byly jednou z největších výzev pro íránskou teokracii od islámské revoluce v roce 1979.

Kleinbaumová vyzvala Bílý dům, aby popravu odsoudil a uvalil další sankce na Írán, stejně jako nátlak na Rusko a Čínu, aby umožnily Radě bezpečnosti OSN postoupit Teherán Mezinárodnímu trestnímu soudu.

„Tato úroveň krutosti naznačuje, že íránská vláda si zoufale snaží udržet svou moc silou, a my ji odsuzujeme,“ řekla.

Zástupce mluvčího ministerstva zahraničí Vedant Patel řekl novinářům ve Washingtonu, že Spojené státy popravy odsuzují. „Nedávné popravy jsou nebezpečnou připomínkou tendence íránského režimu zneužívat a porušovat lidská práva íránského lidu,“ řekl.

V roce 2022 popravil Írán podle íránských lidských práv nejméně 582 lidí, oproti 333 v roce 2021. Nejnovější zpráva Amnesty International o popravách uvádí Írán s druhým nejvyšším počtem poprav na světě, za Čínou, kde se věří, že jsou ročně popraveny tisíce.

Zatímco některé popravy byly oznámeny, jiné v Íránu nejsou.

Mnozí byli obviněni z drogových trestných činů, ale popraven byl také britsko-íránský obviněný ze špionáže a další Švéd-Íránec odsouzený za přípravu útoku na vojenskou přehlídku z roku 2018, při níž zahynulo nejméně 25 lidí..

Němec íránského původu žijící v Kalifornii, Jamshid CharhadČelí také hrozící popravě, protože mezi Teheránem a Západem přetrvává napětí kvůli jeho zrychlujícímu se jadernému programu.. Nejvyšší diplomat EU Josep Borrell řekl, že v pondělí mluvil s íránským ministrem zahraničí Hosseinem Amirabdalahianem o Sharmahdu a „žádal Írán, aby ho nepopravoval“.

READ  Izraelští vědci učí zlaté rybky řídit

Aktivisté za lidská práva v Íránu, další skupina, která monitoruje islámskou republiku, minulý týden varovali před „alarmujícím nárůstem“ poprav.

„Íránské úřady mají absolutní povinnost dodržovat mezinárodní standardy lidských práv a místo toho existuje trvalá beztrestnost za hrubé porušování práva na život – a další,“ řekla Skyler Thompsonová, globální vedoucí skupiny v oblasti advokacie a odpovědnosti.

___

K této zprávě přispěl spisovatel agentury Associated Press Matthew Lee ve Washingtonu.

___

Sledujte Jona Gambrella na Twitteru na www.twitter.com/jongambrellAP.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *