Irák vyzývá Türkiye, aby se omluvila za útok na letiště Sulaymaniyah

ERBIL, Irák (Reuters) – Irácká vláda v sobotu vyzvala Turecko, aby se omluvilo za útok na letiště Sulajmáníja v severním Iráku s tím, že Ankara by měla zastavit nepřátelství na iráckém území.

Irácké předsednictví v prohlášení uvedlo, že Turecko nemá žádné právní ospravedlnění pro pokračování v „terorizaci civilistů pod záminkou přítomnosti nepřátelských sil na iráckém území“.

„V tomto ohledu vyzýváme tureckou vládu, aby převzala odpovědnost a oficiálně se omluvila,“ uvedla.

Lawak Ghafouri, vedoucí externích informačních záležitostí v kurdské regionální vládě, uvedl, že útok dronu zasáhl v pátek blízko letiště Sulaymaniyah, ale nezpůsobil škody, zpoždění ani pozastavení letů.

Představitel tureckého ministerstva obrany agentuře Reuters řekl, že v pátek v této oblasti neproběhla žádná operace tureckých ozbrojených sil.

Syrské demokratické síly podporované Spojenými státy v sobotu v prohlášení uvedly, že jejich velitel Mazloum Abdi byl v době údajného útoku na letišti, ale „nebyly způsobeny žádné škody“.

Abdi útok v sobotu odsoudil, ale neřekl, že to byl cíl.

Informovaný zdroj blízký vedení Vlastenecké unie Kurdistánu, strany, která kontroluje oblast Sulajmáníja, a dva kurdští bezpečnostní činitelé potvrdili, že Abdi a tři američtí vojenští pracovníci byli poblíž letiště.

Tři zdroje, které hovořily pod podmínkou anonymity, uvedly, že při incidentu nebyl nikdo zraněn ani zabit.

Americký úředník potvrdil útok na konvoj v oblasti a uvnitř byl americký vojenský personál, ale nedošlo k žádným obětem.

Zatímco Turecko považuje jednotky vedené Kurdy v Sýrii za teroristy a hrozbu pro národní bezpečnost, Spojené státy považují SDF za spojence, který pomohl vyhnat Islámský stát z rozsáhlých oblastí Sýrie.

Turecko v průběhu desetiletí provedlo četné vojenské operace včetně náletů v severním Iráku a severní Sýrii proti syrským kurdským jednotkám lidové ochrany (YPG), ISIS a zakázané Straně kurdských pracujících (PKK).

READ  Únosy v Nigérii: Podle vládního úředníka ozbrojenci unesli školačky ve státě Zamfara

Obvinění z útoku přišlo několik dní poté, co Turecko uzavřelo svůj vzdušný prostor pro letadla přilétající do a ze Sulajmáníje kvůli intenzivní aktivitě tamních militantů PKK.

Zakázaná Strana kurdských pracujících (PKK), která od roku 1984 vede povstání proti tureckému státu, je Tureckem, Spojenými státy a Evropskou unií považována za teroristickou organizaci.

(Zpráva Amina Ismail). Další zprávy od Hatema Mahera a Aynas El-Ashry v Káhiře, Aliho Soltana v Sulaymaniyah, Husseina Hayatsefera v Ankaře, Idrise Aliho ve Washingtonu a Taimura Azhariho v Bejrútu. Střih Mike Harrison a Angus McSwan

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *