Iráčtí demonstranti zaútočili na budovu parlamentu v bagdádské zelené zóně | Protestní zprávy

vývojový příběh,

Stovky demonstrantů, většinou příznivců iráckého šíitského vůdce Muktada al-Sadra, vtrhly do silně opevněné Zelené zóny na protest proti nominaci konkurenčního bloku na premiérský úřad.

Stovky iráckých demonstrantů, z nichž většina jsou stoupenci iráckého šíitského vůdce Muktada al-Sadra, vtrhly do budovy parlamentu v Bagdádu na protest proti nominaci stran podporovaných Íránem na pozici premiéra.

Když demonstranti ve středu narušili přísně střeženou Zelenou zónu hlavního města, kde sídlí vládní budovy a diplomatické mise, nebyli v parlamentu přítomni žádní poslanci.

Uvnitř budovy byly pouze bezpečnostní síly a zdálo se, že demonstranty pustily dovnitř poměrně snadno.

Demonstranti jsou proti kandidatuře Muhammada Shia al-Sudani, bývalého ministra a bývalého guvernéra provincie, který byl vybrán proíránským koordinačním rámcem na post premiéra.

Premiér Mustafa Al-Kadhimi vyzval demonstranty, aby se „okamžitě stáhli“ ze zelené zóny.

A v prohlášení varoval, že bezpečnostní služby budou pracovat na „ochraně státních institucí a zahraničních misí a zabrání jakémukoli poškození bezpečnosti a pořádku“.

Al-Sadrův blok získal v iráckých volbách v říjnu 2021 73 křesel, čímž se stal největší frakcí v 329členném parlamentu.

Od hlasování se ale rozhovory o sestavení nové vlády zadrhly a Sadr z politického procesu odstoupil.

Sadrovi příznivci demonstrují v budově parlamentu v Bagdádu [Ahmed Saad/Reuters]

Ve středu demonstranti nesli obrázky šíitského vůdce.

Policisté dříve použili vodní děla k odrazení demonstrantů, kteří bourali betonové zdi. Mnozí ale prorazili brány regionu. Demonstranti pochodovali hlavní ulicí Zelené zóny a desítky se shromáždily před dveřmi budovy parlamentu.

Pořádková policie se shromáždila u bran hlavních bran. Demonstranti se shromáždili kolem dvou vchodů do Zelené zóny, někteří vylezli na betonovou zeď a skandovali: „Vypadněte Súdánci!“

Mahmúd Abdel Wahed, korespondent Al-Džazíry z Bagdádu, uvedl, že demonstranti pocházeli z „několika měst“ po celém Iráku.

„Chtějí předat své poselství, že jsou proti korupci a proti zkorumpovaným politikům,“ řekl.

READ  Nárůst britských sil je vnímán jako varování od Omicronu, ale reakce jsou smíšené

„Říkají, že země trpěla mnoho let korupcí a špatným hospodařením… Říkají, že zde budou nadále pokojně protestovat.“

Několik hodin poté, co jeho stoupenci obsadili parlament, vydal al-Sadr na Twitteru prohlášení, ve kterém jim řekl, že jejich zpráva dorazila, a „Běžte domů bezpečně“, s odkazem na to, že sezení neeskalovalo.

Nedlouho poté začali demonstranti pod dohledem bezpečnostních složek vycházet z budovy parlamentu.

Incident a Al-Sadrovo pozdější předvedení, že ovládl své stoupence, přineslo implicitní varování Straně Frame o možné eskalaci, pokud by se vláda vytvořila s Al-Sudani v jejím čele.

Příznivci iráckého šíitského duchovního Muktada al-Sadra protestují proti korupci v budově parlamentu v Bagdádu
Sadrovi příznivci demonstrují v budově parlamentu [Ahmed Saad/Reuters]

Al-Sudani byl vybrán vůdcem právního státu a bývalým premiérem Nuri al-Malikim. Než se Al-Sudani může postavit parlamentu, aby formálně usedl do křesla jako navržený premiér, musí strany nejprve zvolit prezidenta.

Al-Sadr opustil jednání o sestavení vlády poté, co nebyl schopen shromáždit dostatečný počet zákonodárců, aby získal většinu potřebnou ke zvolení příštího prezidenta Iráku.

Výměnou Sadrových náměstků prosadil lídr rámce sestavení příští vlády. Mnozí se obávají, že to otevírá dveře pouličním protestům širokých stoupenců al-Sadra a nestabilitě.

V roce 2016 podobným způsobem vtrhli do parlamentu Sadrovi příznivci. Zorganizovali sit-in a vznesli požadavky na politickou reformu poté, co se tehdejší premiér Haider al-Abadi snažil v protikorupčním úsilí nahradit ministry strany technokraty.

Jerevan Saeed z Arabského institutu v Perském zálivu řekl Al-Džazíře, že Sadr chtěl prostřednictvím středečních protestů svým rivalům ukázat, že je stále „politicky propojen“.

„Je to zjevně velmi nebezpečný zápas. Mohlo by to zemi uvrhnout do občanské války mezi šíity,“ řekl z Washingtonu.

Politické otřesy zanechaly Irák bez rozpočtu na rok 2022, což brzdí výdaje na infrastrukturní projekty a tolik potřebnou ekonomickou reformu.

Iráčané tvrdí, že situaci zhoršuje nedostatek služeb a pracovních míst, přestože Bagdád díky vysokým cenám ropy získává rekordní příjem z ropy a od porážky Islámského státu před pěti lety nezažil žádné velké války.

READ  Klimatičtí aktivisté zesměšňovali menu na COP26 kvůli výběru masa a ryb

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.