Investorovi do Royal Mail „Czech Sphinx“ radila bývalá labouristická hvězda Chuka Omuna

Českému energetickému magnátovi, o kterém odboroví předáci tvrdí, že plánuje ovládnutí Royal Mail, radí Chuka Umunna, může prozradit The Telegraph.

Bývalou naději na vedení labouristů, která byla hlasitým kritikem privatizace Royal Mail, zatímco byl poslancem v první linii, najala Vesa Equity, miliardářská investiční firma investora Daniela Krytinského.

Pan Umunna spolupracuje s Vesou ve své zemi Role výkonného ředitele a vedoucího divize ve společnosti JPMorgankterou zastává od začátku roku 2021.

Radí panu Krytinskému ohledně jeho britských zájmů, mezi které patří 23% podíl v Royal Mail, 10% podíl v Sainsbury’s a spoluvlastnictví fotbalového klubu West Ham United.

Poštovní odbory obvinily Křetínského, jehož čisté jmění ve výši 5,3 miliardy dolarů pochází z vlastnictví největší středoevropské energetické skupiny, z toho, že zaplatil buď za převzetí Royal Mail, nebo za její rozpad.

Dave Ward, předseda Svazu pracovníků v komunikacích, také tvrdil, že pan Krytinsky stojí za zrychleným tempem změn v Royal Mail, které zahrnují plány na odstranění doručování dopisů šest dní v týdnu.

Obvinění přicházejí ve chvíli, kdy se Royal Mail nachází v nejhorším průmyslovém sporu od privatizace. Poštovní zaměstnanci stávkují na protest proti reformám mezd a pracovních postupů.

Panu Krytínskému se přezdívá „Česká sfinga“ kvůli nedostatku veřejných prohlášení a jeho záměrům v Royal Mail jsou nejasné.

Zapojení Omuny ho nechává otevřeným obviněním z pokrytectví. Bývalý poslanec, který opustil parlament v roce 2019, dříve tvrdil, že privatizace Royal Mail Davidem Cameronem v roce 2013 by „zničila britskou univerzální poštovní službu“.

V roce 2013 řekl: „Pro soukromé společnosti je nemožné udržovat dodávky šest dní v týdnu na každou adresu ve Spojeném království.

„Udržování Royal Mail ve veřejném vlastnictví dává daňovým poplatníkům trvalý přímý zájem na světové poštovní službě v této zemi…a zajišťuje, že daňový poplatník získá podíl na vzestupu modernizace a zvýšení zisku Royal Mail.“

READ  Euro Manganese Inc vítá podporu EIT InnoEnergy, která pomáhá uskutečnit manganový projekt Chvaletice.

Omuna nastoupil do JP Morgan jako vedoucí ESG napříč EMEA v roce 2021 po politické kariéře, během níž opakovaně kritizoval bankovní sektor.

Kritizoval „bezohledné odměny, které povzbuzují riskantní chování“ v letech po globální finanční krizi a v roce 2011 retweetnul úvodník Evening Post, který říká: „Bankéřova bota na krku malých podniků je bota na krku celé ekonomika.“

Zástupci JPMorgan a Omuna se odmítli vyjádřit.

Finsbury, PR firma založená kritikem brexitu Rowlandem Ruddem, radí panu Krytinskému. Stejně jako Omuna má Finsbury historické vazby na Labour Party. Pan Rudd vedl kampaň jménem lorda Petera Mandelsona na počátku devatenáctého století a pokračoval v poradenství siru Tonymu Blairovi poté, co odešel z úřadu.

Přestože byl Finsbury před více než dvěma desetiletími prodán reklamnímu gigantu WPP, Rudd zůstává předsedou představenstva společnosti.

Křetínský, který také vlastní elektrárny ve Spojeném království, zůstává pro mnohé záhadou. Rozhovory poskytuje jen zřídka, přestože vlastní část českých médií a podíl ve francouzském Le Monde.

V Royal Mail začal stavět před třemi lety a po vyšetřování ministerstva obchodu byl zbaven pokračujícího držení akcií.

„Je definicí racionality a nedostatku emocí,“ řekl v roce 2020 Josef Kotrba, který vede účetní gigant Deloitte v České republice. Je velmi analytický a sám dělá spoustu finančních analýz.

„Výjimkou z tohoto analytického a neemocionálního způsobu investování jsou peníze, které investoval do fotbalu. Je vášnivým fotbalovým fanouškem. Myslím, že toto je jediná investice, která kromě ostatních jeho zájmů nedává smysl.“

Pan Krytinski vlastní český fotbalový klub Sparta Praha. V roce 2021 převzal 21procentní podíl ve West Ham United s opcí na pozdější odkoupení dlouhodobých vlastníků klubu Davida Golda a Davida Sullivana.

Finsbury odmítl komentovat, stejně jako zástupci pana Křetínského.

READ  Nerudová porazila Pavla a Babiše v českém prezidentském klání

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.