Inflace v OECD dosahuje 25letého maxima; Světové ekonomické fórum varuje, že vesmírné závody by mohly podnítit globální napětí

Inflace v OECD dosahuje 25letého maxima;  Světové ekonomické fórum varuje, že vesmírné závody by mohly podnítit globální napětí

Inflace v celém regionu OECD je na nejvyšší úrovni za 25 let, protože spotřebitelé na celém světě byli zasaženi tlaky na životní náklady.

Spotřebitelské ceny ve 38 nejbohatších zemích, které tvoří Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, vzrostly v listopadu na ročních 5,8 %, což je nejvyšší úroveň od května 1996.

Primárním faktorem byly ceny energií, které v regionu OECD meziročně vzrostly o 27,7 %. To byl prudký skok z říjnové sazby 24,3 %.

Inflace potravin v regionu OECD v listopadu vyskočila na 5,5 % ročně ze 4,6 % v říjnu.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj říká:


Bez započtení potravin a energií vzrostla meziroční míra inflace v OECD mírněji na 3,8 % ve srovnání s 3,5 % v říjnu, i když významně přispěla k celkové inflaci v řadě velkých ekonomik.

Inflace vzrostla obzvláště prudce v USA, kde index spotřebitelských cen v listopadu dosáhl 6,8 %, což je nejvíce za téměř 40 let, což vyvíjí tlak na americkou centrální banku, aby v tomto roce několikrát zvýšila úrokové sazby.


Míra inflace OECD Foto: OECD

Míra inflace v Německu vzrostla na 5,2 %, což je nejvyšší úroveň za 29 let – což mohlo přimět nového prezidenta Bundesbank Joachima Nagela, aby dnes ráno vyvolal budíček ohledně inflace v eurozóně.

Ve Spojeném království index spotřebitelských cen CPIH (včetně bydlení pronajímatele) vyskočil na 4,6 %, což je měřítko používané Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. CPI, na který se zaměřuje Bank of England, dosáhl 5,1 %, což minulý měsíc přimělo Bank of England zvýšit úrokové sazby.

38 členů OECD jsou: Rakousko, Austrálie, Belgie, Kanada, Chile, Kolumbie, Kostarika, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Německo, Řecko, Maďarsko, Island, Irsko, Izrael, Itálie, Japonsko, Korea, Lotyšsko, Litva, Lucembursko, Mexiko, Nizozemsko, Nový Zéland, Norsko, Polsko, Portugalsko, Slovenská republika, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Turecko, Spojené království a Spojené státy americké.

READ  NATO vyzývá k větší evropské podpoře jaderné energie: jaderné politiky

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *