Inflace přesáhne 12 % a ekonomika podle prognózy ministerstva financí zpomaluje

Inflace přesáhne 12 % a ekonomika podle prognózy ministerstva financí zpomaluje

Ministerstvo financí představilo svou první ekonomickou prognózu, která zohlednila i válku na Ukrajině. Výrazně tak zhoršila odhad letošního růstu české ekonomiky na 1,2 procenta z lednových 3,1 procenta.

Oproti lednovým odhadům přitom úřad očekává růst průměrné inflace pro letošní rok na 12,3 %. Letos jsem zatím očekával růst cen o 8,5 %.

Očekává se, že ekonomický růst bude v letošním roce tažen vládními investicemi a spotřebou soukromého sektoru.

Zároveň však bude slábnout spotřeba domácností kvůli výraznému nárůstu životních nákladů, zejména cen energií, a zpřísňování měnové politiky České národní banky (ČNB).

Vládní agentura pro příští rok očekává zrychlení růstu ekonomiky na 3,6 procenta a pokles průměrné inflace na 4,4 procenta.

Ministerstvo ale uvedlo, že odhady jsou v současnosti velmi nejisté, zejména kvůli dopadu války na Ukrajině.

„Na druhou stranu příliv uprchlíků z Ukrajiny může zmírnit deficit trhu práce a oslabit tlak na růst mezd, ale neúspěšná integrace může do budoucna představovat velký sociální problém,“ uvedlo ministerstvo. Očekává se, že roční inflace bude po zbytek roku dvouciferná a ve druhém čtvrtletí vyvrcholí nad 13 %.

Podle ministerstva by se roční inflace měla přiblížit dvouprocentnímu inflačnímu cíli Národní centrální banky až na konci příštího roku.

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí 2022 vzrostla o 4,8 %.

Podle odhadu Českého statistického úřadu vzrostla česká ekonomika v prvním čtvrtletí roku 2022 meziročně o 4,8 procenta. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím HDP vzrostl o 0,9 procenta.

Z odhadu vyplývá, že česká ekonomika rostla o něco více, než ekonomové očekávali, protože předchozí prognóza agentury zaznamenala v prvním čtvrtletí růst o 4,6 %.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *