Indonéský sebevražedný atentátník zanechává poznámku kritizující nový trestní zákon

Indonéský sebevražedný atentátník zanechává poznámku kritizující nový trestní zákon

BANDUNG, Indonésie (Reuters) – Islamistický militantní bojovník podezřelý z rozhněvání nového indonéského trestního zákona zabil ve středu při sebevražedném útoku na policejní stanici ve městě Bandung dalšího člověka a nejméně 10 zranil. .

Šéf indonéské policie Listyo Sigit Prabo na tiskové konferenci řekl, že věří, že atentátník patřil ke skupině Ancharot Dolah inspirované Islámským státem, která byla dříve vězněna za obvinění z terorismu.

Útočník, identifikovaný jako Agus Sugatno, byl propuštěn koncem roku 2021. Vyšetřovatelé na místě činu našli desítky dokumentů protestujících proti novému kontroverznímu trestnímu zákonu v zemi.

„Našli jsme desítky papírů protestujících proti nově ratifikovanému trestnímu zákoníku,“ řekl.

Ačkoli v novém trestním zákoníku, který parlament schválil v úterý, jsou ustanovení založená na islámském právu, islamističtí militanti se mohou zlobit kvůli dalším článkům, které by mohly být použity k potlačení šíření extremistických ideologií, říkají analytici.

Šéf západojávské policie Sontana dříve televizi Metro řekl, že úřady na místě našly modrou motorku, o které se domnívají, že ji používal útočník.

Sontana řekl, že kolo bylo doprovázeno poznámkou se zprávou odsuzující nový trestní zákon a nazvala jej „produktem pro nevěrce“.

Je možné, že útok byl plánován již nějakou dobu a byl ideologickým odmítnutím nových zákonů v zemi, řekl Todd Elliott, hlavní bezpečnostní analytik společnosti Concord Consulting v Jakartě.

„I když je veškerá pozornost věnována některým z těchto ustanovení v trestním právu založených na šaría a tomu, jak to svědčí o šíření konzervativního islámu v Indonésii, existují také změny v trestním právu, které zastánci tvrdé linie nebudou podporovat,“ řekl. .

READ  Slunečnice vážící 3 tuny objevená v Atlantském oceánu je nejtěžší kostnatou rybou všech dob

„Včetně zákazu jakékoli ideologie, která je v rozporu s ideologií státu, Pancasilo, což může zahrnovat i extremistickou ideologii.“

Videozáznam z místa středečního útoku ukázal kouř valící se z poškozené policejní stanice s troskami na zemi.

„Najednou jsem uslyšel zvuk výbuchu,“ řekl agentuře Reuters pouliční prodavač Hans (21), který byl svědkem výbuchu. „Viděl jsem pár policistů vycházet ze stanice a nemohli pořádně chodit.“

Islamističtí militanti v posledních letech provedli útoky v největší zemi s muslimskou většinou na světě, včetně kostelů, policejních stanic a míst navštěvovaných cizinci.

Členové JAD byli zodpovědní za sérii sebevražedných atentátů v kostele ve městě Surabaya v roce 2018. Tyto útoky provedly tři rodiny, které svým malým dětem také připevnily sebevražedné vesty, a zabily nejméně 30 lidí.

V roce 2021 spáchal pár JAD sebevražedný útok v katedrále v Makassaru a zabil pouze sebe.

Ve snaze zasáhnout proti ozbrojencům zavedla Indonésie po sebevražedných útocích souvisejících s JAD nový přísný protiteroristický zákon.

Analytici tvrdí, že skupina, která je nyní z velké části rozdělena, byla v posledních letech výrazně oslabena vlnou zatýkání ze strany protiteroristické agentury.

(Zprávy Ananda Theresia, Francesca Nangui, Stefano Suleiman, Yodi Kahya-Bodeman a Kate Lamb) Napsal Kate Lamb. Střih Ed Davies, Gerry Doyle a Simon Cameron Moore

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *