Indický diamantový miliardář Nirav Modi prohrál odvolání proti vydání z Velké Británie

Indický diamantový miliardář Nirav Modi prohrál odvolání proti vydání z Velké Británie


Londýn
CNN

Londýnský soud ve středu zamítl odvolání indického miliardáře Nirav Modi proti vydání ze Spojeného království do Indie k obvinění z podvodu a praní špinavých peněz.

Britská policie zatkla v roce 2019 v Londýně obchodníka s diamanty za jeho údajnou účast na bankovním podvodu za 2 miliardy dolarů.

Modiho právníci loni napadli soudní příkaz umožňující britské vládě vydat uprchlého podnikatele s odvoláním na jeho duševní zdraví a riziko sebevraždy.

Londýnský vrchní soud ve středu odvolání zamítl s tím, že riziko Modiho sebevraždy nevylučuje jeho vydání.

Soudce Jeremy Stewart Smith, jeden ze dvou soudců, řekl, že „nejsou přesvědčeni o tom, že Modiho duševní stav a riziko sebevraždy činí jeho vydání nespravedlivým nebo tísnivým,“ podle rozhodnutí soudu.

„Na základě ujištění poskytnutých (indickou vládou) přijímáme, že bude existovat adekvátní lékařské zabezpečení a vhodný plán pro řízení a lékařskou péči o pana.

Modiho údajný podvod se poprvé objevil v roce 2018, kdy Punjab National Bank, jedna z největších indických bank, oznámila podvodnou činnost v jedné ze svých poboček.

Indie poté vydala červené oznámení Interpolu o Modiho zatčení a londýnské úřady byly požádány, aby jej provedly. Indické ministerstvo zahraničí v prohlášení tehdy uvedlo, že zatčení vítá a bude usilovat o vydání Módího co nejdříve.

Podle indického Centrálního úřadu pro vyšetřování (CBI) Modi a úředníci banky údajně vydali podvodné zástavní dopisy offshore bankám, aby získali úvěr kupujícího.

Časopis Forbes kdysi zařadil Modiho jako 85. nejbohatšího muže v Indii s čistým jměním 1,8 miliardy dolarů.

CNN se po středečním soudním rozhodnutí obrátila na jeho právníka, ale zatím ho nevyslechla.

Modi, který zůstává ve věznici Wandsworth v Londýně, se může proti středečnímu rozhodnutí soudu odvolat k Nejvyššímu soudu Spojeného království.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *