In The Spider-Verse: Webb Telescope NASA zachytil obřího vesmírného pavouka

In The Spider-Verse: Webb Telescope NASA zachytil obřího vesmírného pavouka

Na tomto mozaikovém snímku o průměru 340 světelných let ukazuje blízká infračervená webová kamera oblast vzniku hvězd v mlhovině Tarantule v novém světle. (produkční tým NASA/ESA/CSA/STScI/Webb ERO)

Předpokládaná doba čtení: 3-4 minuty

Pasadena, CA – Webba zachytil obřího vesmírného pavouka – vesmírný teleskop Jamese Webba NASA, tzn.

Ve vzdálenosti 161 000 světelných let od Země ve Velké galaxii Magellanova mračna je mlhovina Tarantule přezdívkou 30 Doradus, „největší a nejjasnější hvězdotvorné oblasti v Místní skupině, nejbližší galaxie k Mléčné dráze,“ uvádí. Laboratoř tryskového pohonu NASA.

Podle NASA je hlavní linie rodiny sklípkanů vypěstovaných v laboratoři podobná jejímu hedvábí a obsahuje nejžhavější a nejhmotnější hvězdy známé astronomům.

Near Infrared Camera, nazývaná také NIRCam, pomohla výzkumníkům vidět oblast „v novém světle, včetně desítek tisíc mladých, nikdy předtím neviděných hvězd, které byly dříve obklopeny kosmickým prachem,“ uvádí NASA.

Hustší okolí mlhoviny odolává erozi silnými hvězdnými větry a vytváří oblaky, které vypadají, že směřují zpět k kupě a zadržují tvořící se protohvězdy.

Tyto protohvězdy vycházejí ze svých „prašných zámotků“ a pomáhají formovat mlhovinu. Blízké infračervené spektrum Webbova teleskopu zachytilo velmi mladou hvězdu, která tak učinila, a změnila tak předchozí názory astronomů na tuto hvězdu.

Podle NASA: „Astronomové si dříve mysleli, že tato hvězda může být o něco starší a je již v procesu čištění bubliny kolem sebe.“ „Nicméně NIRSpec ukázal, že hvězda se právě začala vynořovat ze svého oblaku a stále kolem sebe udržuje izolovaný oblak prachu.

„Bez Webbova spekter s vysokým rozlišením na infračervených vlnových délkách by tento prstenec tvorby hvězd nebylo možné detekovat v akci.“

Pohled přes jiný webový přístroj, který detekuje delší infračervené vlnové délky, a tak proniká prachovými zrny v mlhovině, odhalil „dříve neviděné kosmické prostředí“ – horké hvězdy vybledly, zatímco chladnější plyn a prach zářily, uvedla NASA.

Mlhovina Tarantule je již dlouho středem zájmu astronomů studujících formování hvězd, protože má chemické složení podobné složení obřích hvězdotvorných oblastí kosmického poledne – když byl vesmír starý několik miliard let a vznik hvězd byl brzy. . Jeho vrchol, podle NASA.

Vzhledem k tomu, že hvězdotvorné oblasti naší galaxie neprodukují hvězdy stejnou rychlostí jako mlhovina Tarantule a mají odlišné chemické složení, je Tarantule nejbližším příkladem toho, co se ve vesmíru stalo, když přišlo poledne.

Zachycení formování hvězd v mlhovině Tarantule je nejnovějším objevem Webb Telescope NASA.

Jen před pár dny zveřejnila NASA Úžasné nové fotky Vyrobeno Webb Telescopem a Hubbleovým dalekohledem zobrazujícím Phantom Galaxy, vír slunečních soustav vzdálený 32 milionů světelných let od Země. Galaxie se podle Evropské vesmírné agentury, která spolupracuje s NASA na HST a webu, nachází v souhvězdí Ryb.

Webb byl spuštěn na Štědrý den minulého roku Po desetiletích práce na vytvoření největšího vesmírného dalekohledu na světě.

NASA poprvé vydala Webb’s První fotografie ve vysokém rozlišení Jen před týdny v červenci.

Dalekohled, větší než Hubbleův teleskop, je schopen zaznamenat velmi vzdálené galaxie, což vědcům umožňuje dozvědět se o časném vzniku hvězd. Hubble obíhá kolem Země, ale Web obíhající kolem slunceasi milion mil od Země.

Související příběhy

Nejnovější vědecké příběhy

Další příběhy, které by vás mohly zajímat

READ  Voyager 1 NASA posílá záhadná data z oblastí mimo naši sluneční soustavu

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *