Iiden ignoruje Netanjahua? V Izraeli rostou diplomatické obavy.

Ale tři týdny po jeho působení, zatímco Biden hluboce pracoval v Rolodexu pro světové vůdce, aniž by kontaktoval Netanjahuovu kancelář na Balfourově ulici, je velká část izraelské politické třídy ochotna prohlásit úplné diplomatické pohrdání. V prezidentově „hlasitém tichu“ někteří vidí vlažný kámen úrazu, kterého jsem se dlouho obával Netanjahuovo vřelé objetí s Trumpem.

Bezpečnostní analytik Yossi Melman napsal v deníku Haaretz: „Biden a jeho pomocníci si kladou za cíl říct Netanjahuovi:„ Nejste zvláštní. ““ Osobní vztah a chemie, které jste měli s Donaldem Trumpem, nejen že nedokázaly upevnit vaše postavení ve Washingtonu, ale překážka. Také. “

Malé vesnice v Irsku a Indii oslavovaly Joe Biden a Kamala Harris, zatímco voleb se účastnilo několik světových vůdců. (Washington Post)

Úředníci v obou hlavních městech odmítli představu, že Bidenův záznam hovorů obsahoval jakékoli kódované pokárání Izraeli nebo jeho hlavě státu. Bílý dům říká, že Biden navazuje kontakt s regionem po regionu a objevuje se Blízký východ

První zprávy prezidenta do Mexika, Kanady a evropských a asijských hlavních měst se podle zpráv zabývaly otázkami migrace, obchodu, změny klimatu, zadržování NATO a Číny. Bílý dům je také vyčerpán zuřící epidemií a hospodářskou krizí.

„Není důvod k žádnému dramatu,“ řekl Dan Shapiro, americký velvyslanec v Izraeli za vlády Obamy, který očekává, že brzy zazvoní Netanjahuův telefon. „Biden nastoupil do úřadu v době národní nouze, které od Roosevelta žádný prezident nečelil. Jeho výzvy odrážejí tyto priority.“

Sám Netanjahu snížil pravděpodobnost, že by se nový prezident nechal zastrašit. Premiér naznačil, že se s Bidenem znají po celá desetiletí a že Bidenovi zavolal krátce poté, co byl v listopadu prohlášen za vítěze voleb.

Netanjahu řekl na otázku ohledně Bidena během jeho týdenního vystoupení s řeckým předsedou vlády v Jeruzalémě: „Volá světovým vůdcům v pořadí, které považuje za vhodné.“ „Izraelsko-americká aliance je silná a stejně tak i naše přátelství po téměř 40 let, i když se nemusíme shodnout na všem.“

READ  Vůdce DUP sir Geoffrey Donaldson rezignoval po obvinění ze sexuálních zločinů

Netanjahu si však částečně vybudoval image politického obra podporou rychlých kontaktních vztahů s vůdci z celého světa, zejména ve Washingtonu. Ve třech předchozích volbách se chlubil tím, že brzy vedl horkou linku k Trumpovi prostřednictvím tehdejšího amerického velvyslance Davida Friedmana, bývalého právníka úpadku bývalého prezidenta.

Zdálo se, že Trumpův Bílý dům je připraven pomoci, s několika významnými ústupky vůči Netanjahuovi, jako je podpora anexi Golanských výšin, které byly oznámeny krátce předtím, než voliči šli volit.

„Není pochyb o tom, že s tím není spokojený,“ řekl Aviv Bushinsky, šéf Netanjahuova pracovníka a bývalý mediální poradce. „Myslím, že Netanjahu to bude považovat za neuctivé.“

Velvyslanectví USA v Jeruzalémě to odmítlo komentovat. Bílý dům neodpověděl okamžitě na žádost o komentář.

Telefonický rozhovor se uskutečnil ve středu, kdy bývalý izraelský vyslanec OSN Danny Danon tweetoval seznam vůdců zemí, které Biden již kontaktoval, a připojil číslo k úřadu předsedy vlády (číslo, které bylo podle všeho propuštěno) ). Je nyní čas kontaktovat vůdce Izraele, nejbližšího spojence Spojených států?

Tyto obavy, které rostly pouze s novým prezidentem, vzaly mnoho z jeho nejlepších diplomatických a bezpečnostních pracovních míst u absolventů Obamy.

„Začíná to znovu znít jako ta stará hudba,“ řekl Pušinský.

Zatímco obě strany uvedly, že dlouhý osobní vztah mezi dvěma vůdci, kteří si říkají „můj starý přítel“, napětí zmírní, narůstající nesrovnalosti kolem prvního telefonního hovoru podtrhly určité obavy, že význam Izraele již klesl.

Bushinsky poukázal na to, že Izraelci plně souhlasí se statusem přiznaným jejich vůdcům ve Spojených státech, nejdůležitějším mezinárodním partnerem Izraele. V nepandemických dobách zde bude veřejnost čekat na první návštěvu předsedy vlády ve Washingtonu a probere podrobnosti protokolu.

Zůstali v Blairově domě? “Bushinsky řekl:„ Izraelcům na tom záleží. “Nyní tam nemůže jít, ale dokonce ani telefonovat? Je to problém. “

READ  Velvyslanec OSN vyjádřil znepokojení nad zprávami o zadržování a deportování Ukrajinců Rusy

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *