ICFJ Night Awards za uznání brazilského ověření a novináře českého zpravodajství

Leilova (levá) skupina ověřila stovky pověstí COVID-19 v Brazílii a vyvolala obtěžování příznivců prezidenta. Holcoovy dotazy měly největší dopad na nejvyšší úrovně správy ve východní Evropě.

Washington, District of Columbia, USA, 26. května 2021 /EINPresswire.com/ – Mezinárodní centrum pro novináře představí svůj rok 2021 ICFJ Knight International Press Awards K Natalii Leil, brazilské pravdě, která zveřejnila smrtící dezinformace v zemi zasažené epidemií, a české reportérce Paule Holko, která statečně vyšetřovala vraždu kolegy novináře.

Leal je vedoucím obsahu průkopníka kontrolního bodu Agensia Luba Truth Checkpoint v Brazílii. V loňském roce odhalil se svým týmem dezinformace šířené prezidentem Jairem Bolzanem a dalšími. Také vyvinul oceňovaný nástroj pro vizualizaci dat „At the Epicenter“, který měří velikost COVID-19 v Brazílii. Inovativní nástroj povzbudil The Washington Post, aby odrážel plán pro Spojené státy.

Holkhov byl investigativní novinář v České republice, který pracoval se slovenským kolegou Johnem Kuczykem na příběhu jeho zkoumání vazeb mezi italskou mafií a slovenskou vládou. Po brutální vraždě Kuziaka a jeho snoubence v roce 2018 se smutný český reportér zavázal, že plán uskuteční – a hlášení Programu hlášení organizovaného zločinu a korupce (OCCRP) přispělo k pádu slovenské vlády.

„Tyto ženy nám ukazují, jak tisk plní dvě ze svých nejdůležitějších funkcí: poskytování informací o záchraně života tváří v tvář masovým dezinformacím a udržování odpovědnosti vládních úředníků prostřednictvím nebojácných vyšetřovacích zpráv,“ uvedla prezidentka ICFJ Joyce Bernathanová. „Natalia a Paula čelily útokům, když řekly svou pravdu, a oba neustoupily.“

Během rozšířených dezinformací o epidemii v Brazílii dohlížel Leal na vyšetřovací misi v Agensia Luba. Bolsanaro opakovaně podcenil COVID-19 a zabil nejméně 450 000 Brazilců, více než kterákoli jiná země kromě Spojených států. Agensia Luba provedla více než 700 faktických testů na epidemii, což vedlo k rozšířeným pověstem, že budou pohřbeny prázdné rakve, aby byla infekce vážnější, a že v Brazílii zemře v roce 2019 více lidí než v roce 2020. Tyto faktické studie vedly k online útokům na Leala ze strany příznivců prezidenta.

READ  Protestu proti politice české vlády se v Praze účastní asi 600 lidí

Leal je také mediálním vynálezcem, který vyvinul aplikaci „At the Epicenter“, která simuluje, jak by sousedství vypadalo, kdyby byli poblíž soustředěni všichni Brazilci zabití COVID-19. Vizualizací počtu brazilských obětí v okolí nebo ve městě si uživatel uvědomí, jak daleko musí cestovat z domova, aby našel jinou živou osobu. TV Globo, největší síť v zemi, představila aplikaci ve svém vysílání a výrazně rozšířila publikum aplikace. Zprávy Google financovaly vývoj iniciativního nástroje.

Holkov je zakladatelem Českého centra pro investigativní žurnalistiku. Po atentátu na Kuzněcova a jeho snoubenku Martinu Kunerovovou vydal Holkov prohlášení, ve kterém podrobně popsal, jak k vraždám došlo, a potvrdil zahájení vyšetřování vztahu mezi slovenskou vládou a mafií.

Unikl policejní spis o Marianne Koznerové, oligarchě, která údajně stála za vraždou Kuziaka. Místo toho, aby data pro příběhy těžil sám, sdílel je s desítkami slovenských médií. Guziakův atentát a vyšetřování Holkovou a dalších novinářů vyvolaly na Slovensku masové protesty, které v roce 2018 svrhly vládu premiéra Roberta Fica. Jeho prohlášení přispělo k vyšetřování bývalého státního zástupce, obžalobě 21 soudců a rezignaci bývalého nejvyššího vedení policie. Holkov pokračoval ve vyšetřování navzdory hrozbám politiků, trolů a dalších novinářů na sociálních médiích.

„V mnoha částech světa novináři riskují své životy, aby mohli vykonávat svou práci, a pro mnoho novinářek může být situace zcela nepřátelská,“ uvedli John S. a James L. Řekl Paul Cheung, ředitel časopisu Knight a technologické inovace. Nadace. „Natalia a Paula čelily hrozbám při hledání pravdy. Jejich odhodlání nést silnou odpovědnost nakonec svrhlo zkorumpované úředníky a zachránilo životy základními zdravotními informacemi.“ Financování.

ICFJ předá své ceny Pocta novinářům 9. listopadu 2021. Ocenění získají dva američtí novináři: Bill Whittaker převezme cenu ICFJ Founders Award za svou čtyřicetiletou kariéru v CBS News, naposledy jako drsný, ale sympatický reportér „60 Minutes“. Anne Apple Palm of the Atlantic získala cenu International Reporting Award za ostrou analýzu zhoršující se demokracie ve východní Evropě a v bývalém Sovětském svazu.

READ  Čech ztrácí odvolání, aby se vyhnul deportaci za uprchlý podvod

Akce, kterou vydal CNN Anchor Wolf Blitzer, je letos virtuální kvůli epidemii. Registrujte se zde.

O ICFJ
Mezinárodní středisko pro novináře (ICFJ) je oprávněno vytvářet zpravodajské zprávy, které vedou k lepším vládám, silnějším ekonomikám, živějším komunitám a zdravějšímu životu. Sloužíme naší komunitě poskytováním školení, vedení, spolupráce nebo finanční podpory v pěti klíčových oblastech: investigativní žurnalistika, hlášení složitých problémů, mediální inovace, finanční stabilita a myšlenkové vedení. Více informací na ICfj.org.

John S. a James L. O nadaci Knight
Knight Foundation je národní nadace se silnými místními kořeny. John S. a James L. Investujeme do žurnalistiky, umění a měst do úspěchu měst, kde Knight vydává noviny. Naším cílem je pěstovat komunity, které věří, jsou informované a angažované a které jsou nezbytné pro zdravou demokracii. Navštivte také kf.org.

Erinina role
Mezinárodní centrum pro novináře
+1202-349-7636
[email protected]

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.